Kontrowersyjna ulotka Andrzeja Dudy. Czy wprowadziła wyborców w błąd? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.05.2015

Kontrowersyjna ulotka Andrzeja Dudy. Czy wprowadziła wyborców w błąd?

Czy sztab wyborczy Andrzeja Dudy w I turze wyborów wprowadził wyborców w błąd? Treść wyborczej kandydata PiS wydaje się być co najmniej kontrowersyjna.

duda-ulotka-1

Ulotka wyborcza Andrzeja Dudy przypomina kartę do głosowania. Wśród 11 kandydatów nazwisko Andrzeja Dudy zostało powiększone i obok niego zaznaczono wyraźnie znak „X”. Kontrowersje wzbudza jednak informacja umieszczona w dolnej części ulotki, w której czytamy:

„UWAGA! Głosować można tylko na jednego kandydata. Aby Twój głos był ważny należy postawić znak „X” w kratce z lewej strony obok Andrzeja Dudy.

duda-ulotka-3

duda-ulotka-2I tu zaczyna się problem, bo choć pierwsze zdanie jest prawdziwe i ma charakter informacyjny, kolejne sugeruje, że głosowanie na innego niż kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny.

Można to interpretować jako próbę wprowadzenia wyborców w błąd. O przypadkach, gdy głos jest ważny, decydują odrębne przepisy (w tym wypadku Kodeksu wyborczego), w których nie ma jakiejkolwiek informacji o tym, że głosowanie na Andrzej Dudę powoduje ważność głosu.

Szczegółowo opisuje to art. 486 ustawy Kodeks wyborczy:
„1.Wyborca głosuje, stawiając znak „x” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki), w kratce z lewej strony obok jednego z kandydatów”.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika