NATO otwiera drzwi dla nowych członków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.06.2014

NATO otwiera drzwi dla nowych członków

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie zamierza zamykać drzwi krajom aspirującym do członkostwa, zakomunikował dziś sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

NATO

RasmussenRasmussen_NATO [na zdj. obok], który uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, powiedział, że ministrowie osiągnęli porozumienie w sprawie rozszerzenia zachodniego bloku militarnego podczas pierwszego dnia rozmów.

„Powiem wprost: drzwi NATO pozostają otwarte i żadne państwo trzecie nie ma prawa weta nad rozszerzeniem NATO” – rzekł.

Według strony internetowej NATO na wtorkowej kolacji ministrowie przeglądali postępy poczynione przez cztery kraje starające się o członkostwo: Gruzja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.

Szef NATO powiedział, że w zasadzie doszło do porozumienia przez sojuszników, aby opracować merytoryczny pakiet dla Gruzji, który pomógłby jej zbliżyć się do NATO. Elementy pakietu zostaną wypracowane w najbliższych tygodniach.

W sprawie Czarnogóry NATO otworzy zintensyfikowane i skoncentrowane rozmowy oraz przejdzie do ocen najpóźniej do końca 2015 roku, czy zaprosić ten kraj do przyłączenia.

„Każdy z nich ma wiele do zrobienia w różnych dziedzinach i my damy im wsparcie, którego potrzebują, aby przejść przez drzwi” – oznajmił Rasmussen.

Dzisiaj ministrowie obmyślają środki w celu wzmocnienia obrony zbiorowej i dokonują analizy stosunków z Rosją.

Oczekiwana jest także zgoda na długoterminowy pakiet wspierające Ukrainę, w tym tworzenie nowych funduszy powierniczych.

Ministrowie będą ponadto skupiać się na przygotowaniach do szczytu w Walii, który odbędzie się we wrześniu.

Rasmussen powiedział, że spotkanie na szczycie w Walii „zaznaczy sukces” polityki otwartych drzwi NATO i potwierdzi utrzymanie należytego tempa postawionych sobie zadań.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika