Nawrót choroby filipińskiej? Aleksander Kwaśniewski na konferencji Europa+ | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.04.2013

Nawrót „choroby filipińskiej”? A może to tylko wrażenie? Konferencja Europy+

Wróciła słynna „ filipińska”? A może to tylko wrażenie, a komentatorzy są jedynie przewrażliwieni?

Nawrót choroby filipińskiej? A może to tylko wrażenie? Konferencja Europy+

„Ojcowie założyciele” Europy+, czyli Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec wystąpili dziś wspólnie na konferencji prasowej. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie spore rozbawienie i swoiste „rozluźnienie” całej trójki, a w szczególności Aleksandra Kwaśniewskiego.

Reakcja komentatorów była natychmiastowa. Na Twitterze zaczęto snuć domysły, czy to nie przypadkiem powrót słynnej „choroby filipińskiej”. Z każdą minutą spekulacji było coraz więcej.

Oto tylko wybrane wypowiedzi:

„Coś filipińska trochę ta konferencja. Czy obecni tam mogą potwierdzić?” – napisał Grzegorz Kwolek, TVP Info

„Nie, skąd. Wcale nie jestem wypity. W życiu! Janusz! Czy ja coś piłem? No.” – stwierdził Tomasz Skory, dziennikarz RMF

Prawdopodobnie nigdy tego do końca nie wyjaśnimy, jednak można przypuszczać, że owe spekulacje nie wzięły się znikąd.

Chyba nie jest to najlepszy początek nowego bytu politycznego. Podobnie zaczynał LiD… Warto w tym miejscu przypomnieć, że pomysł Aleksandra Kwaśniewskiego na jednoczenie lewicy już raz próbowano realizować. Wówczas właśnie pod nazwą LiD. Skończyło się wielką, wyborczą porażką, a jego pomysłodawca tak się w projekt zaangażował, że całość przypłacił utratą zdrowia i stąd wspomniana wcześniej „ filipińska”.

Historia lubi się powtarzać. Także w polityce. Możemy zatem spodziewać się kolejnej wielkiej porażki, tym razem projektu Europa+. Jednoczenie ugrupowań politycznych w Polsce po prostu nie może się udać i nigdy do tej pory się nie udało. Szkoda energii, pieniędzy i zaangażowania ludzi, którzy po raz kolejny uwierzyli w mityczną siłę i teoretyczny potencjał Kwaśniewskiego.

O jednym pamiętać jednak trzeba. Niektóre choroby bywają nieuleczalne. Wśród nich jest ta „filipińska”.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 5 komentarzy
Napisano
 1. zdzisław pisze:

  Wiedziałem,że prawicowe media w obawie o wzrost popularności natychmiast obrzucą błotem Europę+.

  • Komandor pisze:

   Europa Plus sama siebie obrzuca błotem robiac takie szopki. Kwas juz dawno sie skompromitował i jak widac dalej chce to robic. Udaje swiatowca rodzinka gra wzorowa rodzinke i tak udaja. A prawda jest taka ze alkoholizm to ciezka choroba ktora trzeba leczyc.

 2. Herbi pisze:

  Skonczyc juz zabawy z tym Kwasniewskim. Raz pokazal ze nic nie potrafi i teraz znowu pokazuje. Odstawic na bocznice i zaczac działać z nowymi ludźmi bo to jedynie ma jakis sens. Kwach na emeryture. Albo na Filipiny go wyslijcie zeby sie chlop podleczył bo na zdrowiu ciagle podupada.

 3. Michał pisze:

  Nie czarujmy się.”Europa+” to nie żaden projekt polityczny a jedynie próba załatwienia koryta dla kolesi – przede wszystkim Siwca.Pijaczyna Kwaśniewski to zgrana karta.Próbuje robić za celebrytę ale przeszkadza „choroba filipińska” i wspomnienia z przeszłości kiedy to za PRL-u był żarliwym ateistą a teraz bryluje w kościołach jako „pierwszy klęczon” lub jak z Sejmu spieprzał przez okno po drabinie.SLD to nie żadna lewica a jedynie grupka cwaniaków,którzy maja pełną gębę lewicowych frazesów i nic więcej.

 4. Roman pisze:

  Umieszczanie w sondażach nazwy Europa Plus łamie ustawę o wychowaniu w trzeźwości

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika