Szykują się drastyczne cięcia w wydatkach. Co dalej z rentami i emeryturami? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.09.2013

Szykują się drastyczne cięcia w wydatkach. Co dalej z rentami i emeryturami?

Rząd przyjął projekt budżetu na kolejny, 204 rok. Wg informacji dziennikarskich zakłada on deficyt na poziomie ok. 47 mld zł.

Szykują się drastyczne cięcia w wydatkach. Co dalej z rentami i emeryturami?

Tak więc proces zadłużania państwa będzie trwał jeszcze przez następny rok. Gdyby nie nowelizacja budżetu tegorocznego i „zawieszenie” tzw. progów ostrożnościowych, już rząd Donalda Tuska musiałby wprowadzić restrykcyjne ograniczenia w budżecie na rok 204. Czym by się to skończyło, Bóg jeden raczy wiedzieć.

Manewry z i kreatywna księgowość ministra Rostowskiego prawdopodobnie pozwolą dzisiejszej ekipie rządowej „przebujać się” jeszcze przez uchwalanie budżetu na 205 rok. Jeśli, na co mam nadzieję, konstytucji zmienić się nie da, to następny rząd Rzeczpospolitej zmuszony będzie uchwalić budżet zrównoważony. Będzie to oznaczało drastyczne cięcia w wydatkach i to nie tylko inwestycyjnych. Władza będzie miała do wyboru np.: ograniczenie wypłat dla sfery państwowej (wojsko, policja, inne służby mundurowe, oświata, służba zdrowia) lub np. obniżyć wypłaty rent i emerytur. Jak myślicie, którą ścieżkę wybierze?

Gdyby rządziła dzisiejsza ekipa, odpowiedź byłaby prosta. Tę bezpieczniejszą dla władzy. A przecież to i nie dysponują środkami nacisku (przymusu), które wobec władzy mogliby zastosować. Jak widać z powyższego, obecna władza skutecznie przygotowuje bombę, która będzie miała „wysadzić” kolejną ekipę. „Po nas choćby potop”?

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Kaczor D. pisze:

    tak. zlikfidować emerytury i renty

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika