Akademia Muzyczna w Gdańsku: Jubileuszowy 50. koncert klasy perkusji | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.01.2013

Akademia Muzyczna w Gdańsku: Jubileuszowy 50. koncert klasy perkusji

Za nami jubileuszowy koncert perkusyjny młodych artystów – studentów z klasy perkusji (zorganizowany przez) ad. Mirosława Adrjanczyka i mgr. Macieja Lange z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Akademia Muzyczna w Gdańsku, klasa perkusji

Od lewej: ad. Mirosław Adrjanczyk, Alicja Mazurek, Tomasz Myszk, Mateusz Wiczyński, Mateusz Zawadzki, Nikodem Wojtkiewicz, Piotr Brajewski, Zhao Yunho, mgr Maciej Lange. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Widowiskowy występ młodych muzyków cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej.

– Pierwszy tego rodzaju koncert odbył się w 1978 roku – mówi Mirosław Adrjanczyk, wieloletni wykładowca uczelni. – Dziś, po 35 latach mamy zaszczyt obchodzić jubileuszowy 50. koncert. To piękna rocznica, a zarazem czas wspomnień.

Na koncercie można było usłyszeć utwory największych na świecie perkusyjnych autorytetów. Wśród nich m.in. Keiko Abe, Nicolas Martynciow, Eric Sammut, Trevor Bailey czy Eckhard Kopetzki.

Przy okazji koncertu warto zauważyć, ze Akademia Muzyczna w Gdańsku staje się uczelnią coraz bardziej otwartą na z zagranicy.

– To prawda. W naszej uczelni coraz częściej chce studiować z innych, czasem bardzo odległych krajów – mówi Maciej Lange, asystent w Akademii Muzycznej. – Mamy studentów z Włoch, Turcji, a nawet z Chin. Co ciekawe, najwięcej studentów zagranicznych mamy właśnie z Kraju Środka. Uważam, że to nasza przyszłość. Cieszy fakt, że polska uczelnia może bez kompleksów konkurować z uczelniami na całym świecie. Zarówno pod względem poziomu nauczania jak i warunków, jakie zapewniamy studentom.

Mirosław Adrjanczyk

Mirosław Adrjanczyk, wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Mirosław Adrjanczyk – absolwent klasy perkusji Akademii Muzycznej Gdańsku, a następnie wykładowca i adiunkt na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni.
Jest dumny z licznych absolwentów, wśród których są laureaci I nagród na międzynarodowych konkursach perkusyjnych (np. Katarzyna Myćka – laureatka pierwszych nagród na konkursach w Stuttgarcie i Luksemburgu).
Miłośnik dobrych książek i dobrej muzyki, gdzie niepodzielnie króluje muzyka Jana Sebastiana Bacha.
„Od zawsze” muzyk Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, od wielu lat jej pierwszy kotlista.
Poza filharmonią, przez wiele lat kotlista Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego.
Koncertował z licznymi orkiestrami polskimi w wielu krajach Europy w największych salach koncertowych (Filharmonia „Karajana” w Berlinie, Sala Pleyela w Paryżu , Concertgebouw w Amsterdamie i w wielu innych).
Stały juror ogólnopolskich konkursów perkusyjnych.
Bardzo wysoko sobie ceni pracę jako prowadzący szkolenia i kursy metodyczne dla nauczycieli klas perkusji szkół muzycznych w całej Polsce.
Członek Polskiego Towarzystwa Perkusyjnego oraz członek światowego stowarzyszenia Percussive Arts Society.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. krisu pisze:

    Pozdrawiam artystów, a szczególnie Artystkę. 🙂 Student PŚK Kielce. Muzyka prawdziwa to ważna część życia. Trzymajcie wysoki poziom.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika