Bardzo udany 2015 rok dla reprezentacji Polski | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.11.2015

Bardzo udany 2015 rok dla reprezentacji Polski

To był bardzo pozytywny rok dla reprezentacji Polski w piłce nożnej. Przede wszystkim polska kadra uzyskała bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy we Francji 206 i po raz trzeci z rzędu wystąpi w tym turnieju.

Polska_awansEURO2016

Polscy piłkarze rozegrali w sumie w bieżącym roku dziewięć meczów: sześć eliminacyjnych i trzy towarzyskie. Bilans wszystkich spotkań jest nad wyraz dobry, podopieczni Adama Nawałki bowiem przegrali tylko jeden pojedynek (z Niemcami :3).

Premierowy mecz w 205 roku nasi rodacy rozegrali pod koniec marca z Irlandią w ramach eliminacji do EURO 2016 i zremisowali go 1:1. Następnie – w czerwcu – mierzyli się najpierw o punkty z Gruzją (4:0) i towarzysko z Grecją (0:0). Kolejne starcia odbyły się w pierwszym tygodniu września: przegrali z Niemcami i potem pokonali Gibraltar 8:1. W październiku natomiast Biało-Czerwoni walczyli ze Szkotami, który ostatecznie zremisowali 2:2, oraz z Irlandczykami, których zwyciężyli 2:1. Na zakończenie roku Polska rozegrała dwie towarzyskie potyczki z uczestnikami ME 2016. W listopadowych spotkaniach podopieczni Nawałki spisali się okazale: najpierw wygrali z Islandią 4:2, a trzy dni później pokonali Czechów 3:1.

Celem polskiej reprezentacji narodowej był awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy we Francji i cel ten został osiągnięty. Przedtem tylko raz nasi kadrowicze zagwarantowali sobie grę na Euro. W 2008 roku Polska po raz pierwszy w historii wzięła udział w tych zmaganiach. Cztery lata później R1; z racji bycia współgospodarzem – Polacy, wówczas prowadzeni przez Franciszka Smudę, znaleźli się wśród szesnastu drużyn bez konieczności rywalizowania w eliminacjach. W związku z awansem do najbliższych ME Polacy wystąpią tym samym po raz kolejny w tej drugiej pod względem prestiżu międzynarodowej imprezie.

Co ciekawe, dopiero ostatni mecz w kwalifikacjach do ME przesądził o udziale Polaków w tychże rozgrywkach. Polscy piłkarze zajęli drugie miejsce i okazali się o jeden punkt słabsi od Niemców. W dziesięciu rywalizacjach zdobyli łącznie 2 punktów, strzelili 33 gole i stracili ich 10. Zanotowali sześć zwycięstw, trzy remisy i jedną porażkę. Na polskiej ziemi nasi krajanie nie przegrali z żadnym rywalem. Dość powiedzieć, że data 11 października 2014 roku przeszła już do historii, ponieważ Polacy zwyciężyli nad Niemcami 2:0 i była to pierwsza wygrana Polaków z Republiką Federalną Niemiec.

W kwalifikacjach Polacy nie zdołali pokonać jedynie Szkotów, z którymi u siebie, jak i na wyjeździe zremisowali 2:2. Warto poza tym dodać, że najlepszym strzelcem eliminacji został Robert Lewandowski, tj. 3 bramek.

Odkąd w listopadzie 203 roku selekcjonerem reprezentacji Polski wybrany został Nawałka, rodzima kadra pod jego opieką rozegrała dotychczas 19 meczów (nie licząc nieoficjalnych styczniowych pojedynków, z których już definitywnie zrezygnowano). Statystyki dla między innymi Nawałki wypadają dosyć korzystnie: 9 wygranych, 7 remisów i 3 przegrane.

Zanim rozpoczną się ME we Francji, Polska rozegra cztery sparingi: dwa w marcu i dwa w maju. Na razie nie wiadomo, z kim zmierzą się Biało-Czerwoni przed startem francuskiej imprezy. 2 grudnia odbędzie się losowanie fazy grupowej i wtedy przeciwnicy będą znani. Wstępnie mówi się o Chorwacji i Irlandii Północnej, ale tylko w przypadku, gdy Polska nie wylosuje tych zespołów. Ponadto w przeciwieństwie do poprzednich ME w przyszłorocznych rozgrywkach do walki o trofeum przystąpią aż 24 reprezentacje narodowe, zatem będzie sześć grup, a nie cztery. Co więcej, cztery najlepsze drużyny, które zajmą 3 miejsce, awansują do 1/8.

Obecnie Polska zajmuje 39 miejsce w rankingu FIFA (stan na 5.1.2015).  Wcześniej Polacy plasowali się cztery pozycje niżej. Kolejna aktualizacja rankingu ukaże się 5 grudnia i w nim zostaną dopiero uwzględnione dwie ubiegłe wygrane (z Islandią i Czechami).

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Bardzo udany, faktycznie, i oby tak dalej…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika