B’nai B’rith, czyli najstarsza na świecie żydowska organizacja od 8 lat działa w Polsce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.01.2016

B’nai B’rith, czyli najstarsza na świecie żydowska organizacja od 8 lat działa w Polsce

Mało kto wie, że w Polsce od prawie 8 lat ponownie istnieje filia najstarszej na świecie organizacji żydowskiej. Do jej zarządu należą m.in. Jan Hartman – filozof i Jarosław Józef Szczepański – dziennikarz, były doradca Bronisława Komorowskiego.

Bnai_brith_certificatePoczątki na świcie, czyli najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacja sięgają 1843 roku. Powstała w Nowym Jorku a siedzibę główną ma w Waszyngtonie.

Celem organizacji od samego początku było dążenie do wspierania społeczności żydowskich na świecie i prowadzenia działalności na rzecz poprawy warunków życia Żydów w ponad 50 państwach. Aktualnie organizacja liczy około 500 tys. członków.

Początki w Polsce sięgają 1922 roku. Wówczas powstała polska loża światowej organizacji. Skupiała kilkuset członków – reprezentantów intelektualnej ówczesnej Polski. Istniała do 1938 roku, w którym władze polskie podjęły decyzję o jej rozwiązaniu.

Ponowne powstanie polskiej filii organizacji nastąpiło w 2007 roku. Zarejestrowane zostało wówczas „Żydowskie Stowarzyszenie w Rzeczpospolitej Polskiej”, które występuje pod skróconą nazwą „B’nai B’rith – Loża Polin” Adres siedziby to Warszawa, ul. Twarda 6.

Warto przypomnieć, że Jan Hartman bez powodzenia próbował sił w polityce, działając wokół Janusza Palikota, natomiast Jarosław Józef Szczepański był m.in. doradcą Bronisława Komorowskiego. Szczepański przez krótki czas był także szefem biura prasowego Kancelarii Sejmu, od 2010 zasiadał w radzie programowej TVP Polonia, także od 2010 roku prowadzi firmę zajmującą się -em i lobbingiem.

ŻYDOWSKIE STOWARZYSZENIE B’NAI B’RITH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
KRS 0000280233
00-105 Warszawa
Ulica: Twarda 6

 • Henryk Kozłowski – Członek Zarządu
 • Jarosław Józef Szczepański – Przewodniczący Zarządu
 • Zofia Jankiewicz – Generalny
 • Agnieszka Milbrandt – Skarbnik
 • Jan Hartman – Wiceprzewodniczący Zarządu

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 4 komentarze
Napisano
 1. arthurgordon pisze:

  Dlaczego w 1938 władze polskie podjęły taką decyzję?

 2. Kwal pisze:

  Sprawa jest znana. Ale najciekawsze jest to, kto ją w Polsce reaktywował ? Jak myślicie ? Profesor Lech Kaczyński. A posłuchajcie na You tubie co On mówi jak był w Izraelu i przemawiał w Knesecie…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika