Butyrki - jedno z najcięższych więzień w Rosji | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.02.2016

Butyrki – jedno z najcięższych więzień w Rosji

Butyrki to otoczone bardzo złą sławą więzienie śledcze w Moskwie, służące także do przetrzymywania więźniów politycznych. Jest to drugie obok Łubianki, znane moskiewskie miejsce kaźni w okresie stalinowskim.

butyrki-6

Powstało w XVII wieku jako jedno z najcięższych więzień państwa rosyjskiego. Po upadku styczniowego Rosjanie, w ramach represji, więzili tu tysiące polskich powstańców. Na przełomie wieku XIX i XX przewijało się przez nie rocznie 25-35 tys. ludzi.

W również było to jedno z najcięższych więzień śledczych. Przetrzymywano w nim m.in. ofiary „procesu szesnastu”. 24 grudnia 1946 został tam prawdopodobnie zamordowany gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, ostatni Komendant Główny AK. Przebywał tam również i prawdopodobnie 22 października 1946 został zamordowany Stanisław Jasiukowicz „Opolski”, członek władz Polski Podziemnej.

Jak współcześnie wygląda jedno z najbardziej ponurych więzień na świecie?

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>