Chcesz zarobić ponad 2 tys. zł na pisaniu tekstów? Uważaj, bo możesz za to zapłacić! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.06.2013

Chcesz zarobić ponad 2 tys. zł na pisaniu tekstów? Uważaj, bo możesz za to zapłacić!

Umowa, która według użytkowników, w sposób uprzywilejowany traktuje przedsiębiorcę, notorycznie nieczynna infolinia i coraz więcej kontrowersji i skarg ze strony internautów – to efekt działalności firmy “VINDI OLESZCZUK ADRIAN” i serwisu dodatkowapraca.com, który oferuje zdalną pracę polegającą na pisaniu tekstów promocyjnych.

dodatkowapraca_1

“Dodatkowapraca.com to następca workhome.pl. Jeden właściciel – Adrian Oleszczuk, który rzekomo postanowił zakończyć swoją działalność i nie ścigać osób, które zawarły umowę z workhome.pl. Najwidoczniej zakończył jedną działalność, by rozpocząć kolejną i dalej wykorzystywać osoby, chcące zarobić w internecie” – napisał nasz Czytelnik.

dodatkowapraca_2

Kwota, jaką domena dodatkowapraca.com oferuje wykonawcom umowy zlecenie, którą każdy rejestrujący przy akceptacji regulaminu zawiera to 2640 zł za 3000 tekstów reklamujących programy komputerowe. Każdy opis to minimum 800 znaków alfanumerycznych.

“Kolejnym paradoksem domeny, która jest własnością firmy „Vindi” jest notorycznie nieczynna infolinia” – piszą Czytelnicy.

Chętnych osób do pracy zdalnej jest wiele, wiele z nich trafia na podobne portale, na których – jak informują Czytelnicy – nie tylko, że nie zarobią, a muszę ponieść koszty z powodu niewywiązania się z umowy, którą mają podpisać zatwierdzeniem regulaminu.

Kary ale tylko dla Wykonawcy

Nas zastanawiają przede wszystkim postanowienia umowy, które nie wydają się traktować symetrycznie jej stron. Wykonawca zagrożony jest karami umownymi natomiast Zamawiający nie.

Oto fragmenty umowy dołączonej do regulaminu:

1. Odstąpienie od umowy przez którąkolwiek ze stron nie pozbawia Zamawiającego prawo do obciążenia wykonawcy karą umowną zgodnie z § 7 niniejszej umowy.

3. Wykonawca ma prawo do odstąpienia od niniejszej umowy w przeciągu 24 godzin od momentu jej podjęcia bez żadnych konsekwencji, w tym celu musi on wejść w odpowiedni link który jest dostarczany w pierwszym mailu rejestracyjnym oraz zapłacić Zamawiającemu kwotę w wysokości 67 PLN z racji poniesionych kosztów w formie kary umownej. W przypadku braku zwrotu wyżej wymienionej kwoty w przeciągu 3 dni od daty rezygnacji Zamawiający ma prawo nie uznać odstąpienia w trybie 24 godzinnym i nałożyć karę za odstąpienie poza tym trybem.

Wysokość kary jest różna, zależy od momentu, w którym wykonawca zrozumie, że to wcale nie jest praca, której się spodziewał. W ciągu 24 godzin od momentu zawarcia umowy (rejestracji) koszt wynosi 67 złotych, jednak w przypadku jej nieuregulowania w ciągu 3 dni kwota wzrasta do 528 złotych.

Cały regulamin: Regulamin

Trzy tysiące tekstów

Wykonawca rejestrujący się w domenie dodatkowapraca.com ma obowiązek umieszczania dziennie 22 tekstów po 800 znaków alfanumerycznych, inaczej dzień pracy zostaje niezaliczony, a takich dni według regulaminu serwisu podczas trwającej 120 dni „umowy” możliwe jest 17.

Każda próba wycofania się z rejestracji i prośba o usunięcie danych kończy się groźbą kary pieniężnej oraz niemożliwością usunięcia danych z powodu zawartej umowy.

Szukają pomocy

Osoby czujące się oszukane przez serwis dodatkowapraca.com wydają opinie, szukają też porad prawników funkcjonujących w internecie i nie tylko. Większość z użytkowników, którzy otrzymali nakaz wpłaty kary szukają pomocy nawet w prokuraturze. Na forach nie brakuje niepochlebnych wypowiedzi oraz przesłanych otrzymanych odpowiedzi od pracowników serwisu.

Oto wypowiedź jednej z pokrzywdzonych przesłanej na forum e-interwencja.pl:

„To się źle Pani dowiedziała. Nasza firma jest tam zarejestrowana i mamy dokumenty poświadczające zarówno prawo do rejestracji firmy w tym miejscu jak i dokumentu potwierdzające iż adres ten jest przypisany nam w CEIDG. Infolinia nieczynna owszem jednak jest dobry kontakt mailowy, defakto żadne prawo nie wymaga od nas infolinii. Co do facebooka to aby polubić stronę nie musi ona mieć żadnego fanpagea, by jednak to wiedzieć należy znać się nieco na technologiach internetowych nie zaś powielać wypowiedzi z forów internetowych gdzie pisać może każdy nawet bez podstawowej wiedzy w danym temacie.

Pani podejrzenia nie są przede wszystkim żadną podstawą do ignorowania zapisków umowy. Gdyby wykonała Pani pracę i nie otrzymała to mogłaby nas Pani skarżyć tak jak my zaskarżymy Panią z racji niewywiązywania się z warunków umowy.

Tak jak napisaliśmy kara obowiązuje. Ponawiamy jeszcze raz jednak po raz ostatni. W przypadku braku klarownej odpowiedzi bądź odpowiedzi negatywnej kierujemy sprawę na drogę postępowania cywilnoprawnego. Czy chce Pani uregulować zobowiązanie dobrowolnie czy też mamy występować do sądu o wydanie komorniczego nakazu zapłaty?

Z poważaniem,
Zespół DodatkowaPraca.com

Właśnie dostałam takiego maila i co o tym myślicie?”

Sprawa do e-sądu

Z kolejnych doniesień wynika, iż pan Adrian Oleszczuk wniósł sprawę do e-sądu, aby uzyskać nakaz zapłaty przeciwko minimum jednej osobie. Osoba pozwana wniosła sprzeciw, więc sprawa trafiła do sądu działającego poza sferą internetową.

Dalsza historia zastanawia coraz bardziej. Pan Oleszczuk wezwany do dopełnienia pozwu nie stawił się w terminie, co skutkowało umorzeniem sprawy. zaniechał dochodzenia swoich praw przed sądem tradycyjnym? Wiadomo powszechnie, że e-sądy działają w dużej mierze w sposób automatyczny, bez szczegółowej weryfikacji i analizy sprawy. W przypadku sądów powszechnych już tak nie jest. W naszej ocenie rezygnacja z przeprowadzenia postępowania w tym właśnie trybie zastanawia i powoduje, że mogą narastać coraz większe kontrowersje wokół działalności początkowo homework.pl i firmy Volsoft, a obecnie dodatkowapraca.com i firmy Vindi.

Informacje z CIDG (CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA
O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ):

VINDI OLESZCZUK ADRIAN

 • Imię: ADRIAN
 • Nazwisko: OLESZCZUK
 • Numer NIP: 9512302861
 • Numer REGON: 142528515
 • Firma przedsiębiorcy: VINDI OLESZCZUK ADRIAN

Dane adresowe

 • Adres głównego miejsca wykonywania działalności: ul. Aleja „Solidarności” 115 lok. 2, 00-140 Warszawa, powiat Warszawa, woj. MAZOWIECKIE
 • Adres do doręczeń: ul. Aleja „Solidarności” 115 lok. 2, 00-140 Warszawa, powiat Warszawa, woj. MAZOWIECKIE

Dane dodatkowe

 • Przedsiębiorca posiada obywatelstwa państw Polska
 • Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej: 2010-09-23
 • Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD): 58.21.Z Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
 • Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD): 58.21.Z, 58.29.Z, 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, 82.91.Z

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>