Czy Pomorska Kolej Metropolitarna zapomniała Gdyni? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.08.2015

Czy Pomorska Kolej Metropolitarna zapomniała Gdyni?

Radni opozycji do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka niepokoją się przedstawionym przez przewoźnika PKM rozkładem jazdy na trasie Gdynia-Gdańsk.

PKM

fot. PKM

Jak powiedział Horała: – Zbulwersowała nas informacja, że w pierwszym okresie działania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej połączenie Gdyni z lotniskiem obsługiwać będzie zaledwie 5 par pociągów dziennie (dla porównania w relacji z Gdańskiem Wrzeszczem ma to być 72 pary pociągów w dzień powszedni). Przy tak niskiej częstotliwości połączeń cały pomysł budowy PKM z perspektywy Gdyni traci sens. Są wprawdzie zapowiedzi, że z czasem połączeń będzie więcej, natomiast dysproporcja jest tak rażąca, że nawet np. dwukrotne zwiększenie ich częstotliwości niewiele zmieni. Poza tym prowizorki mają tendencję do bycia najbardziej trwałymi. Dlatego naszą akcją chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Gdyni na ten problem, oraz pokazać władzom województwa, że kolejny przypadek dyskryminowania Gdyni nie przejdzie cicho… – mówi dalej Horała.

Jak wynika ze stanowska PMK przestawionego przez Marcina Głuszka, Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o., nie ma problemu:

Czy spółka PKM dyskryminuje pasażerów z Gdyni?
– Nie mamy i nie mieliśmy nigdy takiej intencji.

Proszę o podanie częstotliwości kursów między Gdynią a Gdańskiem.
– Szczegółowe dane znajdują się w załączonym rozkładzie.

Czy będzie można w weekiend pojechać PKM z Gdyni do Gdańska PKM?
– Szczegółowe dane znajdują się w załączonym rozkładzie.

Czy na wózku inwalidzkim będą płacić za przejazd w PKM?
– Według obecnie obowiązujących przepisów, mogą poczekać w aktualnie zajmowanym miejscu na konduktora i zakupić bilet bez żadnych dodatkowych opłat.

Jakie są ceny za przejazd PKM? Czy ceny będą zmienne?
– Przesyłam nasze oferty taryfowe. Na inne odcinki będzie obowiązywała dotychczasowa taryfa kilometrowa.

Jak dodaje Tomasz Konopacki, Kierownik Sekcji Kontaktów Społecznych, rzecznik prasowy PKM:
– Odpowiedzialną za wybudowanie nowej linii kolejowej i zarządzanie jej infrastrukturą. W związku z tym jedynym pytaniem, na które możemy odpowiedzieć, jest to dotyczące dostosowania przystanków PKM do osób niepełnosprawnych – potwierdzamy, że cała linia PKM posiada kompleksowe rozwiązania ułatwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych po naszych przystankach.

Kolejny raz można się przekonać, że wypłacana przez radnych Gdyni premie dla Prezydenta Gdyni jest za nic. Obowiązkiem Prezydenta miasta w szczególności będącej częścią dużej metropolii, jest zadbanie o swoim mieszkańców.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika