Czy to już kryzys usług pocztowych? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.04.2022

Czy to już kryzys usług pocztowych?

Dlaczego Poczta Polska obniżyła jakoś usług poprzez brak obsługi klientów w soboty? Dla przykładu Urząd Pocztowy numer 14 w Gdyni przez wiele lat był czynny w soboty, teraz już nie jest. Podobnych przykładów jest więcej. Jakie są tego powody?

Czy Poczta Polska przywróci pracę urzędów w soboty? A może ma problemy kadrowe? Postanowiliśmy zapytać o to rzecznika tej instytucji, Daniela Witkowskiego.

„Proces dostosowania godzin otwarcia placówek spółki do aktualnego zapotrzebowania na nasze usługi poprzedziły gruntowne analizy w tym zakresie. Celem zmian, jakie wdraża Poczta Polska, jest zatem optymalizacja procesów i zwiększenie efektywności kosztowej funkcjonowania placówek spółki, które wynikają wprost z oczekiwań klientów. Pragniemy podkreślić, że skala modyfikacji godzin otwarcia nie jest znaczna. Zaledwie 16 placówek pocztowych na terenie całego województwa pomorskiego przeszło ostatnio w tryb pracy wyłącznie w dni robocze, czyli zaprzestało świadczenia usług w soboty. Korekta godzin otwarcia dotyczy z kolei 52 placówek spółki, z ogólnej liczby posiadanych 4 na tym obszarze. Jak zaznaczyliśmy, Poczta Polska stale monitoruje zainteresowanie świadczonymi przez spółkę usługami, dopasowując godziny pracy swoich placówek do bieżącego zapotrzebowania. W przypadku zmiany aktualnego trendu – spadającego wolumenu obsługiwanych przesyłek listowych, nie wykluczamy wydłużenia otwarcia urzędów i filii pocztowych w przyszłości.”

Polityka Poczty Polskiej budzi jednak zdziwienie, gdyż trudno się zgodzić z tym, że zamknięte urzędy i zmiany godzin ich otwarcia zachęcaą do korzystania z usług operatora krajowego. Poza tym zmiany zostały wprowadzane nagle, bez żadnego uprzedzenia klientów, co może podważać zaufanie do Poczty oraz sens już prowadzonych usług np. Banku Pocztowego.

Przykładowy Urząd Pocztowy numer 14 w Gdyni zlokalizowany przy ulicy Harcerskiej 15 przestał świadczyć usługi pocztowe w soboty. Placówka położona jest między Dzielnicą Gdynia Redłowo a Wzgórze Św. Maksymiliana, czyli w ważnym miejscu dla mieszkańców obu tych dzielnic, dlatego też trudno zgodzić się z rzecznikiem Poczty w przedmiocie tego, że spółka analizuje kwestie zmian funkcjonowania swoich placówek.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że od początku ataku Rosji na Ukrainę w Gdyni jest mnóstwo Ukraińców, którzy chcą korzystać z usług pocztowych również w soboty – wszak szukają każdej możliwości kontaktu ze swoimi najbliższymi w ogarniętym wojnie kraju. Od kilku lat Poczta prowadzi rozwój swojej sieci i usług, ale mimo to obecny stan rzeczy budzi poważne wątpliwości.

Miejmy nadzieję, że Poczta Polska szybko przywróci pracę urzędów pocztowych w soboty, a w dużych miastach będą one procować całą dobę.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika