Czy to już kryzys usług pocztowych? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.04.2022

Czy to już kryzys usług pocztowych?

Dlaczego obniżyła jakoś usług poprzez brak obsługi klientów w soboty? Dla przykładu numer 14 w Gdyni przez wiele lat był czynny w soboty, teraz już nie jest. Podobnych przykładów jest więcej. Jakie są tego powody?

Czy przywróci pracę urzędów w soboty? A może ma problemy kadrowe? Postanowiliśmy zapytać o to rzecznika tej instytucji, Daniela Witkowskiego.

„Proces dostosowania godzin otwarcia placówek spółki do aktualnego zapotrzebowania na nasze usługi poprzedziły gruntowne analizy w tym zakresie. Celem zmian, jakie wdraża Poczta Polska, jest zatem optymalizacja procesów i zwiększenie efektywności kosztowej funkcjonowania placówek spółki, które wynikają wprost z oczekiwań klientów. Pragniemy podkreślić, że skala modyfikacji godzin otwarcia nie jest znaczna. Zaledwie 16 placówek pocztowych na terenie całego województwa pomorskiego przeszło ostatnio w tryb pracy wyłącznie w dni robocze, czyli zaprzestało świadczenia usług w soboty. Korekta godzin otwarcia dotyczy z kolei 52 placówek spółki, z ogólnej liczby posiadanych 454 na tym obszarze. Jak zaznaczyliśmy, stale monitoruje zainteresowanie świadczonymi przez spółkę usługami, dopasowując godziny pracy swoich placówek do bieżącego zapotrzebowania. W przypadku zmiany aktualnego trendu – spadającego wolumenu obsługiwanych przesyłek listowych, nie wykluczamy wydłużenia otwarcia urzędów i filii pocztowych w przyszłości.”

Polityka Poczty Polskiej budzi jednak zdziwienie, gdyż trudno się zgodzić z tym, że zamknięte urzędy i zmiany godzin ich otwarcia zachęcaą do korzystania z usług operatora krajowego. Poza tym zmiany zostały wprowadzane nagle, bez żadnego uprzedzenia klientów, co może podważać zaufanie do Poczty oraz sens już prowadzonych usług np. Banku Pocztowego.

Przykładowy numer 14 w Gdyni zlokalizowany przy ulicy Harcerskiej 15 przestał świadczyć w soboty. Placówka położona jest między Dzielnicą Gdynia Redłowo a Wzgórze Św. Maksymiliana, czyli w ważnym miejscu dla mieszkańców obu tych dzielnic, dlatego też trudno zgodzić się z rzecznikiem Poczty w przedmiocie tego, że spółka analizuje kwestie zmian funkcjonowania swoich placówek.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że od początku ataku Rosji na Ukrainę w Gdyni jest mnóstwo Ukraińców, którzy chcą korzystać z usług pocztowych również w soboty – wszak szukają każdej możliwości kontaktu ze swoimi najbliższymi w ogarniętym wojnie kraju. Od kilku lat Poczta prowadzi rozwój swojej sieci i usług, ale mimo to obecny stan rzeczy budzi poważne wątpliwości.

Miejmy nadzieję, że szybko przywróci pracę urzędów pocztowych w soboty, a w dużych miastach będą one procować całą dobę.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika