Decyzja o ułaskawieniu Kamińskiego - w pełni zgodna z prawem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.11.2015

Decyzja o ułaskawieniu Kamińskiego – w pełni zgodna z prawem

Kontrowersje wokół decyzji prezydenta ułaskawiającej Mariusza Kamińskiego mają w większości podłoże polityczne, ponieważ na gruncie prawa głowy państwa jest bez zarzutu.

andrzej_duda

Instytucja ułaskawienia jest ingerencję władzy wykonawczej w władzy sądowniczej. Może przejawiać się w różny sposób. Najczęściej dotyczy wyroków już prawomocnych. Ale nie musi tak być, o czym stanowi Konstytucja RP (akt prawny najwyższej rangi) w artykule 139.

Art. 139.
Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

A zatem ułaskawienie jest instytucją bezwarunkową, jedynie z wyłączeniem osób skazanych przez Trybunał Stanu. Wszystkie inne przypadki, nie tylko skazania, ale również np. aresztowania – podlegają prezydenckiemu prawu łaski.

Prezydent może ułaskawić osoby skazane nieprawomocnie, aresztowane, ścigane listem gończym itp., bo Konstytucja daje głowie państwa bezwarunkowe prawo do ingerencji w władzy sądowniczej.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego została podjęta zgodnie z prawem.

Co ważne, Andrzej jeszcze w czasie kampanii wyborczej głosił, że polski system sądowniczy należy gruntownie zreformować, bo jest on niewydolny a orzekane wyroki często niesprawiedliwe. W tym kontekście podważanie (poprzez ułaskawienie) wyroku sądu ws. Mariusza Kamińskiego, wydaje się być spójne z wyborczymi postulatami Dudy.

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 5 komentarzy
Napisano
  1. Piotr pisze:

    Sam Kamiński był jeszcze niedawno przeciwko „prawu łaski”, zatem na czyj wniosek prezydent go ułaskawił? To była jego inicjatywa? Czy prezesa?

  2. Tomek pisze:

    Duda oszukał

  3. Papa Smerf pisze:

    Nie rozumiem dlaczego Autor stosuje jakąś dziwaczną nadinterpretację art.139 Konstytucji RP.Treść tego przepisu wyraźnie określa że akt łaski dotyczy osób SKAZANYCH z wyłączeniem skazanych przez Trybunał Stanu.Nie ma tam mowy że Prezydent może zastępować władzę sądowniczą.

    • Pirat pisze:

      A potrafisz uzasadnić swoją tezę? Bo ona nie wynika z treści konstytucji. Wypisujesz bzdury i tyle. Luźno to sobie możesz interpretować wiersz Konopnickiej. A tu sprawa jest poważniejsza. Przeczytaj jeszcze raz art 139 i pomyśl. Potem pisz komentarze. Może będą mniej idiotyczne.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika