Edukacja nastawiona na technologię | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.05.2021

Edukacja nastawiona na technologię

W czasach nauczania zdalnego, MEN ustaliło, jako działanie priorytetowe m.in.: wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.

Gdańskie Przedszkole nr 83 „Kolorowe Kredki”. (fot. Aleksandra Denda)

W odpowiedzi na taki kierunek oświatowy, stworzony został ogólnopolski projekt „Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii”. Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku (dyrektor przedszkola mgr Klaudia Ciupek) natomiast jego pomysłodawcami, jak również autorkami są Agnieszka Chudzik oraz Aleksandra Mazur. Ponadto przy projekcie pracują Tatiana Badaczewska, Joanna Szymura oraz Aleksandra Zimoch.

(fot. Aleksandra Denda)

Głównym celem projektu jest wprowadzenie dziecka w świat technologii tak, aby korzystało z dóbr technologicznych, lecz nie zapominając o dostrzeganiu piękna otaczającego go świata.

(fot. Aleksandra Denda)

Gdańskie Przedszkole nr 83 Kolorowe Kredki z chęcią zgłosiło się do tego projektu. Koordynatorem w Przedszkolu jest Aleksandra Denda. Przedszkolaki z gr III, pod opieką swoich wychowawczyń, mają do wykonania różne zadania. Realizując projekt dzieci dowiedziały się o historii telefonu, płyt CD, o tym jak działa czajnik elektryczny czy po prostu mogą bawić się „wiekowym sprzętem” na co dzień – w stworzonym wspólnie kąciku technologicznym. Przedszkolaki tworzyły gry na tablicę interaktywną w które grały, świetnie się bawiąc, ale i ucząc się.

W związku z tym, że grupa o której mowa, jest grupą innowacyjną z językiem francuskim i angielskim, mieliśmy możliwość pochwalić się naszymi umiejętnościami wysyłając piosenkę wykonaną przez nas w j. angielskim. Dzieci miały okazję również używać dyktafonu i sprawdzić jak brzmi ich głos w j. francuskim.

Naszym największym przedsięwzięciem – na całe przedszkole – jest zbiórka elektroodpadów, która obecnie trwa. W planach mamy jeszcze spotkanie z fotografem czy karaoke z profesjonalnym sprzętem.

Takie projekty ogólnopolskie oprócz tego, że dają dzieciom dużo dodatkowych atrakcji, to przede wszystkim też pozwalają nauczycielom na rozwijanie się, pokonywanie strefy komfortu lub dają po prostu możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami technologicznymi, jak to było w naszym przypadku.

Aleksandra Denda

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Adam1234 pisze:

    W związku z coraz szerzej zataczającym w naszym kraju zdebileniem społeczeństwa , akurat zdalne nauczanie to „wisienka na torcie” . Niby w trosce o zdrowie , niby w trosce o rozwój młodego człowieka , niby w trosce…a tak naprawdę , to kolejny raz indoktrynuje się nasze dzieci. Hańba dla sanhedrynu z Wiejskiej !!!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika