Jak się żyje w Polsce? Pracujemy więcej, zarabiamy mniej, ale jesteśmy bardziej zadowoleni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.11.2013

Jak się żyje w Polsce? Pracujemy więcej, zarabiamy mniej, ale jesteśmy bardziej zadowoleni

Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), której celem jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli, Polska ma umiarkowanie dobre wskaźniki, gdy chodzi o ogólną ocenę dobrobytu i zajmuje miejsce wyższe niż średnie w niektórych obszarach dotyczących badania Lepsza Strona Życia.

lista_panstw

Pieniądze, za które szczęścia nie można kupić szczęścia , są jednak ważnym środkiem do osiągnięcia wyższego poziomu życia. W Polsce przeciętne gospodarstwo domowe osiąga netto 15 371 dolarów amerykańskich rocznie, jest on niższy niż średnia OECD, która wynosi 23 047 dolarów rocznie. Ale jest też większa dysproporcja między najbogatszymi i najbiedniejszymi – ponieważ 20 % pracujących zarabia prawie pięć razy więcej niż Polak z najniższą pensją.

Jeśli chodzi o zatrudnienie, to około 60% osób w wieku od 15 do 64 lat, ma Polsce płatną pracę, jest to jednak mniejszy wskaźnik niż średnia OECD, która wynosi 66%. Z tej liczby pracujących 66 % stanowią mężczyźni, podczas gdy kobiet 53 %. Ludzie w Polsce pracują średnio 1 937 godzin rocznie, więcej niż wynosi średnia OECD – 1 776 godzin. Około 7 % pracowników pracuje ponadwymiarowe godziny, nieco mniej niż średnia OECD, która jest na poziomie 9%, w liczbie tej z 11 % mężczyzn pracuje bardzo długie godziny, w porównaniu z zaledwie 3 % w przypadku kobiet .

Istotnym warunkiem znalezienia pracy jest dobre wykształcenie. W Polsce 89% osób dorosłych w wieku 25-64 lat ukończyło szkołę średnią i później wyższą, co jest wyższym wskaźnikiem od średniej OECD -74 %. Dotyczy to również kobiet i mężczyzn. Pod względem jakości systemu edukacyjnego, przeciętny polski uczeń zdobył 501 punktów, biorąc pod uwagę umiejętność czytania , matematyki i nauk przyrodniczych w programie OECD dla Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów ( PISA), a więc więcej niż średnia OECD, która wynosiła 497. Średnio w Polsce dziewczyny uczą się lepiej niż chłopcy, zdobywając 18 punktów więcej niż średnia OECD – 9 punktów .

Biorąc pod uwagę kryteria zdrowotne można stwierdzić, że średnia oczekiwana w chwili urodzenia w Polsce wynosi 77 lat, a więc o trzy lata poniżej średniej OECD – 80 lat. Średnia długość życia kobiet wynosi 81 lat , w porównaniu z 73 dla mężczyzn. Poziom zanieczyszczenia atmosfery PM10 w Polsce – to 34 mikrogramy na metr sześcienny, znacznie wyżej od średniej OECD -21 mikrogramów na metr sześcienny. Jakość wód w Polsce jest również poniżej średniej OECD: 79% Polaków twierdzi, że są zadowoleni z jakości ich wód , podczas gdy w badaniach średniej OECD 84%.

Generalnie są bardziej zadowoleni z życia, tak twierdzi 83 % społeczeństwa, mówiąc, że ma więcej pozytywnych doświadczeń (poczucia dobrego odpoczynku, dumy z realizacji marzeń , odczuwania przyjemności, itp.) niż negatywnych (takich jak ból , niepokój , smutek , nuda , itp.) w odróżnieniu od średniej OECD wynoszącej 80 %.

Źródło: OECD Best Life
Opracował: Zenon Lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika