Jest korzystny wyrok ws. maseczek. Sędzia wytyka rządowi poważne nadużycia! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.04.2021

Jest korzystny wyrok ws. maseczek. Sędzia wytyka rządowi poważne nadużycia!

Jest pierwszy ostatnich zmianach przepisów wyrok w sprawie obowiązku noszenia maseczek. Okazuje się, że nałożony przez rząd jest niezgodny z prawem! Uzasadnienie orzeczenia jest miażdżące dla rządzących i wskazujące, że Rada Ministrów doprowadziła do zachwiania demokratycznego państwa prawnego.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła osoby obwinionej o to, że w dniu 21 grudnia 2021 (czyli już ostatnich zmianach prawa) nie dostosowała się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

Maksymilian Zboina – Sędzia Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim umorzył sprawę wskazując, że czyn o który obwiniono obywatela, nie może być uznany za zabroniony w rozumieniu Kodeksu Wykroczeń.

W dalszej części uzasadnienia wykazał, że aby w drodze rozporządzenia móc ograniczyć podstawowe prawa obywatelskie, nie naruszając jednocześnie Konstytucji, muszą zostać spełnione szczególne warunki, których rząd nie spełnił. A mowa o wprowadzeniu jednego z konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych, w obecnej sytuacji najpewniej byłby to stan klęski żywiołowej.

W szczególności sędzia zwrócił uwagę na to, że zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – a do tej ustawy odwołuje się premier Morawiecki w podpisanych rozporządzeniach – musi zostać ściśle wskazana konkretna strefa lub obszar, na którym występuje stan epidemiczny. Z pewnością nie może nim być całe terytorium RP. Zdaniem sądu, nie robiąc tego, Rada Ministrów wykroczyła poza ustawową delegację.

Sędzia Maksymilian Zboina wskazał także, że wprowadzając na obszarze całego kraju, złamano kilka zapisów Konstytucji, w tym zapis o swobodzie poruszania się, a także o wolności człowieka, która w swej istocie nie może zostać naruszona w żadnej sytuacji.

Sędzia nie neguje zagrożenia epidemicznego, jednak ponad stawia zasady państwa prawa, wytykając Radzie Ministrów, iż ta instrumentalnie traktuje przepisy, doprowadzając do zachwiania demokratycznego państwa prawnego.

– Organy władzy publicznej powinny działać w sposób lojalny i uczciwy względem jednostki, budząc w niej poczucie stabilności i bezpieczeństwa prawnego – napisał sędzia w uzasadnieniu. – Wprowadzane przepisy temu jednak przeczą.

Zdaniem sądu, wprowadzane przepisy nie mogą także zaskakiwać ich adresatów, którzy powinni mieć czas, aby się do nich dostosować.

Orzeczenie sądu w Mińsku Mazowieckim jest pierwszym wydanym ostatnich zmianach prawa i może oznaczać, że pozostałe w podobnych sprawach będą również umarzane, choć nie jest to pewne.

Pewne jest za to jedno – Sędzia Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim stanął na wysokości zadania, bo w sposób bezkompromisowy i odważny opowiedział się stronie obywateli i ich prawa do swobodnego korzystania ze świeżego powietrza, bo pamiętajmy o tym, że przymusowe noszenie jakichkolwiek masek skutecznie to prawo ogranicza.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Michał pisze:

    Właśnie o tym powinno się mówić.
    Udostępniajcie dalej:
    Najnowszy wyrok sądu. Maseczki wciąż nielegalne

  2. Paweł pisze:

    To dobra i zła wiadomość. Dobra dlatego, że ludzi nie będą karani za przepisy, które nie mają umocowania w prawie. Zła dlatego, że ludziom są powszechnie wystawiane mandaty na podstawie przepisów, które są niezgodne z prawem. Polska paranoja

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>