Nad Pomorze nadciąga orkan Ksawery. Może być niebezpiecznie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.12.2013

Nad Pomorze nadciąga orkan Ksawery. Może być niebezpiecznie

W stronę Europy zmierza orkan Ksawery. Dziś wieczorem dotrze nad terytorium Polski. Synoptycy ostrzegają przed podmuchami wiatru, które osiągać mogą prędkość nawet 120 km/h. Wichurze towarzyszyć mają spadek ciśnienia, śnieżyce i ulewy, oraz sztorm na Bałtyku.

Zbliża się orkan Ksawery. Może być niebezpiecznie

Fot. NOAA Satellite and Information Service

W związku z prognozowanymi silnymi wichurami w dniach 5-7 grudnia br., których efektem mogą być szkody materialne, Ryszard Stachurski zwrócił się do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z prośbą o podjęcie stosownych działań. Apel ten skierował m.in. do Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Wojewódzkiego Policji, dyrekcji Urzędu Morskiego (w Gdyni i Słupsku) i Regionalnego Dyspozytora Mocy Energa S.A.

Na wypadek uszkodzenia budynków w stan gotowości Wojewoda postawił Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Informacje o konieczności udzielenia ewentualnej pomocy osobom poszkodowanym w przypadku wystąpienia szkód materialnych otrzymał Wydział Polityki Społecznej PUW.

poprosił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych o monitoring sytuacji na rzekach w związku z ewentualnym wystąpieniem zagrożenia powodziowego (szczególnie tzw. cofki).

Podległe wojewodzie jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są pogody dla województwa pomorskiego (przygotowane przez polskich synoptyków z IMGW, ale też przez specjalistów z Niemiec i Norwegii – www.yr.no)

Szef WCZK Ryszard Sulęta współpracuje z służbami niemieckiego landu Meklemburgia – Pomorze Przednie. Silna wichura (w porywach 130 km/h) ma dotrzeć tam dziś (5 grudnia) po południu. Władze tego regionu kontrolują sytuację, ratownicze są w pełnej gotowości. W ramach środków zapobiegawczych zawieszono działalność jarmarków świątecznych.

Wojewoda apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Warto również unikać parkowania pojazdów pod drzewami.

Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody wiatr na Pomorzu może nasilić się już dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych i w porywach może osiągać prędkość do 135 km/h. Według prognoz wystąpić mogą również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Podobna pogoda może utrzymywać się jutro i w sobotę. Aktualna prognoza pogody opracowana przez jest dostępna na stronie internetowej PUW.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika