Nie poznamy prawdy o Jedwabnem. Prokuratura blokuje ekshumację | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.03.2019

Nie poznamy prawdy o Jedwabnem. Prokuratura blokuje ekshumację

Polscy historycy apelują o to od lat. Jak twierdzą – chodzi o poznanie prawdy i zakończenie uderzających w Polskę spekulacji. Okazuje się jednak, że nic z tego. Nie będzie ekshumacji ofiar mordu w Jedwabnem. To z kolei oznacza, że prawda o tym wydarzeniu wciąż pozostaje nieznana.

Decyzję o odmowie wszczęcia ponownego postępowania w sprawie mordu w Jedwabnem podjęła Krajowa, której najwyższym zwierzchnikiem jest , minister sprawiedliwości. Skąd taka decyzja – nie wiadomo. Oficjalnie stwierdzono, że w sprawie nie pojawiły żadne nowe okoliczności, które umożliwiłyby wznowienie postępowania. Wiemy jednak, że prawdziwe przyczyny mają charakter polityczny.

Wiadomo także, że środowiska żydowskie od lat publicznie głoszą, że nigdy nie zgodzą się na ekshumacje w Jedwabnem. Czy obawiają się prawdy? A może chodzi o coś innego? Pewne jest, że judaizm nie zabrania ekshumacji – a taki argument przeciwko ekshumacji swego czasu próbowali forsować wpływowi . Okazało się jednak, że jest to nieprawda.

Zdaniem historyków, ciał ofiar w Jedwabnem jest niezbędna, aby dokonać opisu i oceny zdarzenia, które miało miejsce 1941 roku we wsi . Podobnego zdania jest też .

Do tej pory narracja głoszona przez środowiska żydowskie wskazywała na to, że w Jedwabnem nastąpił pogrom ludności żydowskiej, zabitych zostało co najmniej 340 Żydów, a mordu dokonać miało co najmniej 40 Polaków. Te informacje w żaden sposób nie zostały jednak potwierdzone, nie wiemy kim były i czym zajmowały się ewentualne ofiary zdarzenia, jak zachowywały się w czasie wojny i po której były stronie, nie znamy także roli Niemców, którzy – wiele na to wskazuje – zorganizowali , a do egzekucji zmusili mieszkańców wsi.

Brak ekshumacji umożliwia dalsze toczenie spekulacji prowadzących do obarczania za zbrodnie wprost Polaków.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 9.7/10 (wszystkich: 7)
Nie poznamy prawdy o Jedwabnem. Prokuratura blokuje ekshumację, 9.7 out of 10 based on 7 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Waldemar Brzoza

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. jarek pisze:

  nie poznamy prawdy? To jest jakaś inna prawda?

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -3 (oddano 3 głosów)
 2. Adek pisze:

  Prokuratura blokuje ekshumację ? bez jaj, międzynarodowy żyd wszystko blokuje.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +5 (oddano 5 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika