Odzież ma znaczący wpływ na poczucie własnej wartości i pewności siebie, twierdzi ekspert | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.06.2014

Odzież ma znaczący wpływ na poczucie własnej wartości i pewności siebie, twierdzi ekspert

Profesor Karen Pine zbadała, jak ubiór wpływa na pewność siebie u człowieka. Według niej studenci stali się pewniejsi siebie, gdy mieli na sobie t-shirt Supermana. Z kolei kobiety wypadły gorzej w teście z matematyki, kiedy miały wówczas na sobie strój kąpielowy. Te i inne badania pojawiają się w nowej książce profesor pt. „Pamiętaj, co nosisz”. Autorka stwierdza, że dobrze bądź źle dobrana odzież może mieć na postawę danej osoby.

SuperWomanMeganFox

Źródło zdjęcia: newipadwalls.com

Co jest tajemnicą bycia pewnym siebie? Niektórzy uważają, że jest to pozytywne nastawienie psychiczne, podczas gdy inni twierdzą, że to po prostu bycie bogatym. Ale według jednego z naukowców odpowiedź może w rzeczywistości leżeć w tym, co mamy na sobie.

Profesor Karen Pine z Uniwersytetu Hertfordshire powiedziała, że specyficzne ubranie – w tym nawet koszulka superbohatera – może sprawić, że ludzie będą pewniejsi siebie w różnego rodzaju sytuacjach.

Pani profesor napisała w swojej książce, że odzież wpływa na naszą percepcję i postrzeganie danej osoby. Dlatego też to, co nosimy, wpływa na naszą pewność siebie.

„Wiemy, że nasze ubrania wpływają na wrażenia innych ludzi o nas. ProfesorKarenPineTeraz badania pokazują, że to, co nosimy, wpływa też i na nas. Wkładanie różnych ubrań przyczynia się do powstawania rozmaitych procesów psychicznych” – oznajmiła profesor Pine [na zdj. obok].

„Moja książka ma na celu sprawić, że ludzie będą bardziej świadomi tego, co noszą, i zrozumieją, jak odzieży może wpłynąć na ich nastrój i ich myślenie”.

Autorka książki zrobiła badania, w których udział wzięła grupa studentów, i poprosiła niektórych o włożenie na siebie koszulki z nadrukiem Supermana. Chciała dzięki temu się dowiedzieć, czy bohaterska odzież zmieniła ich samopoczucie.

Zaskakujące jest jednak to, że nie tylko ta koszulka dodała im znacznej pewności siebie, ale również spowodowała, że poczuli się oni silniejsi fizycznie.

„Kiedy studenci mieli na sobie T-shirt Supermana, zostali uznani przez innych za sympatyczniejszych i lepszych od innych uczniów” – wyjaśniła profesor w komunikacie pochodzącym z Uniwersytetu Hertfordshire.

Na do wszystkich studentów, ile mogli fizycznie podnieść, ci w koszulce Supermana mieli wrażenie, że są silniejsi od studentów w zwykłym t-shircie bądź w ich własnej koszulce.

Ale nie tylko koszulki superbohatera wpłynęły na stan umysłu osób, które ja włożyły.

W innym badaniu kobiety były poproszone o zrobienie testu z matematyki w stroju kąpielowym lub włożeniu na siebie swetra. Okazało się, że lepsze wyniki osiągnęły panie w swetrach. Tymczasem kobiety w strojach kąpielowych włożyły na siebie biały płaszcz i poprawiły sprawność umysłową.

GarderobaKobiety

Źródło zdjęcia: ehow.com

Autorka napisała również, że gdy kobiety są zestresowane, to 90% zawartości ich szaf jest lekceważona i wybierane są tylko te rzeczy, w których czują się one pewne siebie.

Oprócz badań naukowych profesor Pine powiedziała, że ma też „wskazówki, jak czuć się szczęśliwszym i pewniejszym siebie w odpowiednich ubraniach, wyjaśniając, nie tylko jesteśmy tym, co nosimy, ale stajemy się tym, co wówczas nosimy”.

Źródło:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Tomek pisze:

    No tak, tylko o czym to świadczy? oprócz tego, że każdy ma wypaczone postrzeganie rzeczywistości, samego siebie. Bo mainstream drenuje ludziom w głowach, wartości, cechy fikcyjnych osób. A później my staramy się z nimi utożsamiać, stajemy się kimś zupełnie innym. Koszulka z batmanem robi nas z bohatera a suknia wieczorowa damę, tylko że tak na prawdę nie potrzebujemy tego, bo już tacy jesteśmy, zależy tylko od nas jak się postrzegamy.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika