Polacy dyskryminowani? Muszą podpisywać specjalne oświadczenia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.03.2016

Polacy dyskryminowani? Muszą podpisywać specjalne oświadczenia

Jesteś polskim turystą? Musisz podpisać specjalne oświadczenie. Polacy podróżujący promami Stena Line do Karlskrony zmuszani są do podpisywania specjalnych oświadczeń. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby ten przymus obowiązywał także obywateli innych krajów. Tak jednak nie jest.

prom

Na problem zwróciła uwagę jedna ze szwedzkich gazet, która opisała wprowadzony niedawno przez linię Stena Line obowiązek podpisywania przez polskich turystów specjalnych oświadczeń, w których muszą potwierdzić, że zapoznali się z regulaminem rejsu. Wszystko przez to, że Polacy podobno nie potrafią zachowywać się kulturalnie na pokładzie promu. Mają być hałaśliwi i uciążliwi dla innych pasażerów.

Przymus podpisywania oświadczeń dotyczy tylko turystów z Polski. W specjalnie przygotowanym dla polskich pasażerów oświadczeniach muszą zadeklarować, że zapoznali się z regulaminem, który zabrania organizowania na pokładzie głośnych, nocnych zabaw. Podpisanie oświadczenie jest niezbędne, aby zostali wpuszczeni na prom.

– Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby taki przymus obowiązywał także innych turystów, w tym tych ze Szwecji – komentuje pan Arkadiusz, Polak mieszkający w Szwecji. – Szwedzi znani są z organizowania głośnych imprez na promach.

Przewoźnik nie ma w planach wprowadzenia podobnego przymusu dla pasażerów, którzy podróżują z Karlskrony do Gdyni.

Właścicielem spółki „Stena Line Polska” sp. z o. o. jest szwedzka spółka „Stena Line Scandinavia Ab” zarejestrowana w Göteborgu.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 10 komentarzy
Napisano
 1. Krzysiek pisze:

  Z jednej strony się nie dziwię, nie raz słyszałem o wyczynach na tej trasie.
  Z tą dyskryminacją to trochę na wyrost. Prywatna firma – wprowadzają swoje zasady. Można wybrać inną drogę do Szwecji.

  W sumie nie można się, aż tak dziwić. Skoro wg statystyk jedna grupa pasażerów jest bardziej uciążliwa od innych, to czemu Ci spokojni musieliby ponosić utrudnienia formalne z tym związane. Tutaj akurat jest podział wg. obywatelstwa, owszem nie wszyscy nasi rodacy dają „popalić” na takim rejsie, ale pewnie ciężko by było bardziej zawęzić grupę docelową takich oświadczeń.
  Część osób owszem może poczuć się dyskryminowana, ale podchodząc do tego logicznie, nikt nie powinien czuć się pokrzywdzony.

  • Krzysiek`u: a co sądzisz o dyrektywie unijnej ZAKAZUJĄCEJ dyskryminacji (nierównego traktowania) obywateli? Czy takie zarządzenie Stena Line jest zgodne z prawem?
   Pomijam wymiar moralny: jest oczywisty.
   Nikt chyba nie wyobraża sobie potraktowania w taki sposób jakiegoś innego Narodu, bez względu na pretekst. Bo nieprzyzwoite zachowanie może się zdarzyć wśród każdej grupy narodowościowej, to nie usprawiedliwia takiego traktowania WSZYSTKICH Polaków ze względu na polskie obywatelstwo. Nikt nie sprawdza czy dany człowiek jest spokojny czy agresywny, czy to alkoholik czy abstynent, czy jest samotnikiem czy może duszą towarzystwa i imprezowiczem (te wszystkie cechy występują u obywateli każdego narodu, podobnie wśród Polaków jak i Szwedów, Niemców, Izraelczyków czy Syryjczyków)… Sprawdzane jest tylko obywatelstwo -więc jesteśmy DYSKRYMINOWANI i traktowani jak stado jednakowych zwierząt, bez indywidualnych cech osobniczych!

  • równość pisze:

   „ale podchodząc do tego logicznie, nikt nie powinien czuć się pokrzywdzony.” -tak sądzisz?
   W Niemczech uchodźcy (czy imigranci) spoza Europy robią BARDZO dużo „uciążliwości”, a pomimo tego nie została w ich stronę skierowana żadna akcja tego typu. Nie wymaga się od nich, aby podpisywali jakieś oświadczenia -chociaż ich rodacy wyczyniają NAPRAWDĘ dużo paskudniejsze rzeczy, niż opisywani w artykule Polacy na promach… Wspomnę tylko o gwałtach, pobiciach, atakach grupowych na 1, dewastacjach, chuligaństwie, załatwianiu OBU potrzeb fizjologicznych publicznie -szczególnie na basenach i kąpieliskach! Do tego dochodzi brak zainteresowania pracą i nakierowanie WYŁĄCZNIE na zasiłki socjalne.
   Nie ma w Niemczech takich oświadczeń dla przybywających tam uchodźców-imigrantów, a zwróć uwagę na skalę „uciążliwości”. Porównaj, jak „uciążliwi” są Polacy (nawet tacy, co się napiją na promie) dla Szwedów i jaki jest bilans: czy płyną tam na stałe, po zasiłki i bezczynne leżenie, czy może jednak aby pracować = przynosić KORZYŚCI gospodarce Szwecji i zostawić tam część swoich podatków?

   • Krzysiek pisze:

    Ok – ja osobiście nie poczułbym się urażony, z tego względu, że musiałbym to podpisać.

    Są rzeczy, które mi przeszkadzają dużo bardziej.
    Jeśli murzyn powie białas – to jest ok.
    Jeśli biały powie czarnych – to nie jest ok.
    To jest dla mnie dyskryminacja.

    Jeśli imigrant dokona gwałtu to sprawię się tuszuje, a gość dostaje łagodną karę w porównaniu do sytuacji gdyby takiego czynu dopuściła się osoba biała – normalny mieszkaniec kraju.
    Natomiast kwestia imigrantów mi po prostu śmierdzi… i nie wiem czemu są traktowani tak jak są. Gdyby w ten sposób zachowywali się rdzenni mieszkańcy, to by już dawno byli zamknięci w więzieniach.

    Odnośnie Steny Line – nie bronie ich absolutnie, ale moim zdaniem to jest 'ich piaskownica’ i mogą ustalać swoje zasady. Jest to prywatna firma i jeśli komuś to przeszkadza może wybrać inną drogę.

    • wmp pisze:

     Nie, nie mogą ustalać swoich zasad, które są niezgodne z prawem. Tak samo jak Ty w swojej firmie nie możesz ustalać swoich zasad, np. że nie będziesz obsługiwał Żydów, że Francuzi płacą dwa razy więcej, że Rosjanie mają ci przed wykonaniem pracy zrobić laskę itd. Wszystko to jest przejawem dyskryminacji ze względu na narodowość i jest prawnie zabronione w UE, do której przecież Szwecja należy.

 2. kozak pisze:

  wszedzie gdzie pojawi sie polacki karaluch beda problemy… nic sie nie zmienia od wiekow.

  • Kozak`u -ten twój komentarz jest mową nienawiści i potencjalnie stałeś się przestępcą (a dokładniej: popełniłeś przestępstwo).
   Pomyśl, bo anonimowości nie ma już w necie. Już coraz więcej osób w Polsce ma wyroki za mowę nienawiści w swoich komentarzach.
   Czujesz się obrzydzony Polakami? To wyrażaj się kulturalniej, nie posługuj się MOWĄ NIENAWIŚCI.

   • kozak pisze:

    bredzisz kolego. Cywilizowani ludzie maja po prostu dosc polskiego bydła, jakbys porozmawiał z nimi, to by ci uszy zwiedły co sadza o poloxie. zeby sie nie krygowali i nie bali sie tych chorych oskarzen jak np o takie jak ty mnie, to poprostu na dzień dobry polox placilby 2x wiecej za bilet i dostal profilaktyczny wpier*** na wejsciu na prom. I to sa fakty a nie twoje wydumane mowy nienawisci.

 3. Kama pisze:

  Jawna dyskryminacja Polakow!! A wy nic sobie z tego nie robicie??? Zenada!!!

 4. Marcyś pisze:

  Dobrze, że pływamy Unity Line – polska firma i mam 100% pewności, że nikt nie wpadnie na pomysł kazać coś podpisywać 🙂

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>