Polak-obywatel świata. Co zrobił dla naszego kraju? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.03.2017

Polak-obywatel świata. Co zrobił dla naszego kraju?

Józef Bem. Generał artylerii odznaczył się w kilku potyczkach w Powstaniu Listopadowym. Ale były to tylko epizody, tak jak wydarzenia, które dzięki wierszom romantycznych poetów stały się elementami naszej świadomości historycznej. Ich bohaterowie to Józef Sowiński, Emilia Plater, Konstanty Ordon. jest bohaterem narodowym Węgrów. I jego zasługą dla Polski jest to, że Węgrzy czczą jego pamięć, pamięć o wielkim Polaku.

Ernest Malinowski. W Polsce mało kto wie kim był ten genialny inżynier. Jest Malinowski postacią, dzięki której słowa Polak i są otaczane szacunkiem w Peru. A linia kolejowa, którą zbudował, jest w annałach opisujących perełki sztuki inżynierskiej (najwyżej położona droga kolejowa na świecie – do wysokości  4769 m npm.)

Kazimierz Pułaski w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, na barykadach Komuny Paryskiej, Kozietulski pod Samosierrą, Czesław Strzelecki w Australii, …, badacze, podróżnicy, artyści, sportowcy, misjonarze (nawet jeśli wypominali nam nasze grzechy) …, – na wszystkich kontynentach (nawet na Antarktydzie).

Również dzięki nim nie umarła pomimo tego, że przez ponad sto lat nie było jej na mapie Europy. Mieszkam w Gdańsku od pięćdziesięciu lat, tu żyję i pracuję. Byłem posłem przez 12 lat i sekretarzem stanu w MENiS. I ciągle pytano mnie, co zrobiłem dla Gdańska. Czy to, że w 2005 roku oświata nie była przedmiotem kampanii wyborczej to było dla Gdańska? A to, że rezerwa celowa jaką utworzono w 1999 roku dla nowo powołanych sejmików miała zapis „w tym na  inwestycje oświatowe”, to dla Gdańska, czy w ogóle dla oświaty? Fundusz socjalny dla czynnych nauczycieli i dla nauczycieli emerytów, prawo o dochodach, nakaz corocznych negocjacji wynagrodzeń nauczycieli w gminach i powiatach…

Bezpośrednio dla Gdańska też było – oczyszczalnia Wschód, ale też oczyszczalnia ścieków w Tczewie i Dębogórzu, trasa Kwiatkowskiego w Gdyni, strefa ekonomiczna w Tczewie (Żarnowcu), ale głównie gdziekolwiek byłem i problemy, które pomagałem rozwiązać, było to na konto posła z Gdańska.

I jest Polakiem, którego dorobek znalazł uznanie w Unii Europejskiej i został zaakceptowany na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo zawierzono, że będzie działał na rzecz Unii Europejskiej i reprezentował kraj, który w referendum zaakceptował reguły funkcjonowania państwa, które UE przyjęła.

Ponad tysiąc lat temu Mieszko I  przystąpił z Polską do Unii Chrześcijańskiej, w której Niemcy odgrywali czołową rolę. Poświęcił nasze starodawne zwyczaje, naszych słowiańskich bogów i przyjął obce ludowi chrześcijaństwo, bo taka była wówczas racja stanu. Lud pod twardą ręką Chrobrego ani pisnął, ale gdy królem, zresztą koronowanym, został jego syn, przez kraj Polan przeszła nawałnica buntu zwolenników rodzimych tradycji. A potem syn Mieszka II wraz z przybocznym hufcem rycerzy niemieckich przywrócił w kraju ład, za co został przez historię  nazwany Odnowicielem.

Czy być obywatelem świata, to chwała dla Polski – Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II? I dlaczego tak trudno być prorokiem we własnym kraju?

p.s. A Komisję Wenecką sprowadził do Polski Waszczykowski.

Autor

- polski polityk, nauczyciel, działacz partyjny i związkowy, poseł na Sejm II, III i IV kadencji, były wiceminister edukacji.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika