Policyjna akcja "Znicz". O czym warto pamiętać, wybierając się na cmentarze? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.10.2014

Policyjna akcja „Znicz”. O czym warto pamiętać, wybierając się na cmentarze?

Od piątku 31 października z Pomorza rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Prowadzone na drogach oraz w rejonie cmentarzy działania potrwają do poniedziałku. W tym okresie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie większa, niż zwykle liczba funkcjonariuszy prewencji i ruchu drogowego. Wszystko to, abyśmy mogli bezpiecznie odwiedzić groby naszych bliskich.

Wkrótce startuje policyjna akcja "Znicz 2012" w woj. pomorskim. (Fot. KWP Gdańsk)

Wkrótce startuje policyjna akcja „Znicz 2014” w woj. pomorskim. (Fot. KWP Gdańsk)

W najbliższych dniach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach i w rejonie cmentarzy. Policjanci, którzy niebawem rozpoczną kolejną akcję „Znicz” już teraz apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w drodze na cmentarz. Czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych – porządki na grobach, zakupy, a także często odległe podróże to okres, w którym my sami szczególnie musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Odwiedzając groby bliskich warto sprawdzić w lokalnej prasie lub intrenecie, jak będzie wyglądała organizacja ruchu w pobliżu cmentarzy. Ułatwi nam to bezkolizyjne dotarcie do celu. Podczas podróży uważnie patrzmy na znaki i stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów, którzy w tych dniach częściej niż zwykle będą kierować ruchem. Pamiętajmy o tym, aby zawsze dostosować prędkość do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Nie zapominajmy o włączeniu wymaganych przepisami świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Za kierownicę siadajmy trzeźwi, a jadące z nami dzieci niech podróżują w fotelikach.

Biorąc pod uwagę mogące wystąpić problemy z parkowaniem w pobliżu nekropolii, radzą w tych dniach pozostawić auto i na cmentarz udać się pieszo lub skorzystać z komunikacji publicznej.

Na dyskomfort poruszania się w tym czasie drogach wpływać będą również zmienne warunki pogodowe i duża liczba pieszych w rejonach cmentarzy. będą jednak czuwać nad zapewnieniem płynności ruchu, a polecenia funkcjonariuszy w zakresie parkowania lub zakazu wjazdu pomogą w sprawnym i bezpiecznym dojechaniu oraz powrocie z cmentarzy.

Warto pamiętać o tym, że nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy głównie od nas samych. Na drodze musimy być czujni i przewidujący.

Przed wyjazdem na groby pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu naszego auta oraz prawidłowym zabezpieczeniu mieszkania. Poprośmy zaufanych sąsiadów, którzy pozostają w domu, aby zwrócili uwagę na osoby obce przebywające na terenie naszej posesji.

Nie zabierajmy ze sobą na cmentarz wartościowych przedmiotów oraz większej gotówki. Pamiętajmy o pilnowaniu swoich torebek i saszetek z dokumentami.

Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w nim na widoku żadnych wartościowych przedmiotów.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika