Przełom w syryjskim konflikcie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.09.2013

Przełom w syryjskim konflikcie

Jeszcze w zeszłym tygodniu nie ustawały spekulacje na temat ewentualnego ataku na reżim Assada w Syrii jak również głosowania Kongresu amerykańskiego umożliwiającego atak prezydentowi Obamie. Dziś, zdaje się, impas udało się przełamać i prawdopodobnie nie dojdzie do konfliktu zbrojnego.

syria_znieszczenia

Stany Zjednoczone i Rosja ustaliły wspólne dotyczące kontroli arsenałów broni chemicznej i jej zniszczenia. nie poniesie zatem konsekwencji militarnej.

i Rosja uzgodniły wspólne podczas genewskich rozmów dotyczących planu rozbrojenia syryjskiej broni chemicznej. Przypomnieć należy, że wcześniejsze rozmowy Assada z Rosją przyniosły deklaracje podpisania konwencji międzynarodowych o nieużywaniu tego rodzaju broni.

Baszszar al-Asad - prezydent Syrii.

Baszszar al-Asad – Syrii.

Według doniesień prasowych powinna ujawnić listę swoich arsenałów w ciągu tygodnia, na co wskazują słowa Sekretarza Stanu USA – Johna Kerry`ego po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji – Siergiejem Ławrowem na wspólnej konferencji prasowej. Cały arsenał broni chemicznej ma zostać zniszczony poza granicami Syrii.
Jeżeli reżim Assada nie zgodzi się na te wymogi, pociąga za sobą konsekwencje w postaci użycia siły militarnej zapowiedzianej rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rząd rosyjski zażądał przed rozmowami, żeby Assad nie został pociągnięty do odpowiedzialności za możliwe zbrodnie wojenne przed międzynarodowym trybunałem sądowym, pisze Washington Post.

Francja tymczasem wraz z kilkoma państwami arabskimi domagała się użycia siły przeciwko reżimowi Assada, jeżeli nie udałoby się zapobiec przed dalszym użyciem broni chemicznej i nie doszło do podpisania negocjacji.

zeitOpracowano na podstawie:
http://www.zeit.de/politik/ausland/2013-09/usa-russland-syrien-genf

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Imię... pisze:

    Widocznie USA i państwa zachodnie znalazły inną drogę dla gazociągu z Morza Kaspijskiego, albo doszły do wniosku, że bogactwa naturalne Syrii są zbyt małe, aby warto było ich „wyzwalać”. Wyzwalać z bogactw, bo przecież nigdy USA nie chodziło o ludzi. To tylko propaganda dla plebsu, żeby nie burzył się i karnie poszedł na wojnę.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika