Przysięga mieszczan na Długim Targu. "Na wierność królowi" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.05.2013

Przysięga mieszczan na Długim Targu. „Na wierność królowi”

Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Muzeum Historyczne Gdańska i Kaper Krzysztof mają zaszczyt zaprosić państwa na Długi Targ, 3 maja o godzinie 16:00.

Przysięga mieszczan na Długim Targu. "Na wierność królowi"

Inscenizacja nawiązująca do tradycji gdańskich przysięg na wierność królowi. Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce za panowania króla Jana I Olbrachta, kiedy to mieszkańcy przyrzekli wierność monarsze. Inną znaną przysięgę złożyła rada miejsca królowi Stefanowi Batoremu 16 grudnia 1577, kiedy ten wjechał do Gdańska i zniósł niekorzystne dla Statuty Karnkowskiego. Od 1504 do 1795 roku treść przysięgi gdańszczan, spisana na pergaminie pozostała niezmieniona. Aktualizowano jedynie nazwisko władcy i jego tytuły.

Podczas inscenizacji osiemnastowieczny burmistrz gdański odczytywać będzie treść
przysięgi na wierność królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Żołnierze oraz zebrani, mieszkańcy i turyści będą powtarzać usłyszane słowa. Na chwilę wszyscy przeniesiemy się do roku 1733.

Przysięgi na wierność królowi miały wymiar symboliczny i podkreślały zależność Gdańska od władców Polskich. Wzmacniały autorytet monarchy oraz konsolidowały miejską społeczność, która wielokrotnie w historii sprzeciwiała się władcom. Świętujmy razem, ożywmy Gdańsk!

Zapraszamy: 3 maja, godzina 16:00, Gdańsk, Długi Targ

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika