Rośnie liczba zaginięć dzieci. W zeszłym roku przepadło bez śladu 19 617 Polaków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.05.2014

Rośnie liczba zaginięć dzieci. W zeszłym roku przepadło bez śladu 19 617 Polaków

Od lat zaginięcia są jednym z poważniejszych problemów współczesnego świata. Giną dzieci i dorośli, osoby zamożne i ubogie.

poszukiwania

Każdego roku policja odnotowuje około 17 tysięcy zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Giną z powodu chorób, wypadków i  codziennych problemów.

Najczęściej giną nastolatkowie do 18 roku życia. Zazwyczaj jest to ucieczka przed problemami, z którymi dziecko nie może się uporać. Narastającym problemem są także uprowadzenia dzieci przez jednego z rodziców. Porwanie rodzicielskie jest sytuacją, w której jedno z nich bez woli i wiedzy drugiego lub pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje dziecko na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem w przysługującym mu – zgodnie z prawem – zakresie.

– W zeszłym roku przepadło bez śladu około 19 617 Polaków. Rośnie liczba zaginięć dzieci. Większość zaginionych odnajduje się w ciągu pierwszych 14 dniu od dnia zniknięcia. Wśród zaginięć zgłoszonych do Fundacji ITAKA około 80% zaginionych udaje się odnaleźć jeszcze w tym samym roku – mówi rzecznik prasowy fundacji „ITAKA” Aleksander Zabłocki. Fundacja „ITAKA” jest organizacją, która poszukuje osób zaginionych i pomaga ich rodzinom.

– Każda sprawa jest inna i nie ma jednego schematu odnalezienia osoby zaginionej. Nasze działania zaczynamy od szczegółowego wywiadu z rodziną i bliskimi zaginionego. Najważniejszym elementem naszych czynów jest publikacja wizerunku zaginionego w mediach, jak najszybsze poinformowanie społeczeństwa, że dana osoba jest zaginiona i zbieraniu informacji od informatorów o miejscu pobytu osoby zaginionej. W każdej sprawie prowadzimy działania adekwatne do okoliczności zaginięcia  i zawsze na możliwie najlepszą skalę. Dodatkowo otaczamy rodzinę osoby zaginionej opieką psychologiczną oraz mogą korzystać z pomocy naszego prawnika – dodaje Zabłocki.

Pomimo wielu zaginięć wielu udaje się odnaleźć. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy kto spotka poszukiwaną osobę zgłosił to do jednej z fundacji zajmujących się zaginięciami bądź na policję. Pamiętajmy, że na zagubione osoby czekają rodziny i przyjaciele.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika