Rząd skapitulował pod naciskiem środowisk żydowskich | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.06.2018

Rząd skapitulował pod naciskiem środowisk żydowskich

Rząd Mateusza Morawieckiego wycofał się z ustawy o IPN, która umożliwiała skuteczną ochronę dobrego imienia naszego kraju zwłaszcza w kontekście historii II wojny światowej. Tym samym ugiął się pod naciskiem środowisk żydowskich, którym najbardziej zależało na możliwości dowolnego i bezkarnego opisywania historii Polski. Teraz znów ma taką możliwość.

Wczoraj w trybie błyskawicznym wykreślono z ustawy o IPN najważniejsze zapisy, które umożliwiały ściganie z urzędu osób i instytucji, które prezentują nieprawdziwe treści opisujące historię. Zgodnie z zapisami w ustawie, mogło za to grozić nawet pozbawienie wolności. Po zmianach wszystko wraca do stanu poprzedniego, co oznacza, że za szkalowanie Polski pseudohistorycznymi publikacjami – nie będą groziły już żadne konsekwencje.

Deklaracje wypowiadane ustami premiera, który tłumacząc zmiany w ustawie sugeruje, że wprowadzone zostały po to, „aby jeszcze lepiej chronić prawdę historyczną” są całkowicie nieprawdziwe.

Z kolei dopisanie do ustawy zapisu o możliwości wytaczania pozwów cywilnych wobec tych, którzy fałszują historię – należy traktować jako legislacyjną kompromitację, ponieważ taka możliwość istnieje zawsze, niezależnie od jakiejkolwiek ustawy (każdy może w sposób dowolny prowadzić cywilne spory sądowe).

O tym jak trudno jest w sądach walczyć o prawdę historyczną i jak długa i kosztowna jest to droga najlepiej przekonał się 96-letni Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz, który dopiero po wielu latach sporów w niemieckich sądach ostatecznie wygrał proces z telewizją ZDF.

Nowa ustawa o IPN miało takie i podobne procesy zastąpić postępowaniami prokuratorskimi prowadzonymi z urzędu. Tak jednak nie będzie, bo właśnie z takiej możliwości zrezygnował premier Morawiecki.

W ten sposób upada mit o godnej Polsce, która broni swojego dobrego imienia i skutecznie chroni ich bohaterskich czynów w czasie II wojny światowej.

Co ważne, spora część elektoratu PiS z entuzjazmem przyjęła pierwszą wersję ustawy o IPN. Wielu Polaków publicznie jej broniło. Wczoraj nieoczekiwanie otrzymało od rządu jasny sygnał, że nie warto robić tego w przyszłości, bo Mateusz Morawiecki w każdej chwili może zmienić zdanie, chcąc realizować własne, być może partykularne interesy, niezależnie od woli elektoratu. Tyle tylko, że Morawiecki nie ma własnego elektoratu, jest człowiekiem „z zewnątrz” środowiska partii rządzącej, co dziś widać lepiej niż kiedykolwiek.

Warto zatem zadać publicznie pytanie obecnemu premierowi o to, jakie interesy łączą go ze środowiskiem żydowskim, że tak łatwo poddał się jego woli? Być może odpowiedź znajdziemy w doniesieniach o tym, że posyłał swoje dzieci do prywatnej szkoły prowadzonej przez żydowską fundację Ronalda S. Laudera?

Ronald Steven Lauder to przedsiębiorca, dyplomata, filantrop, żydowski działacz społeczny. Od 2007 roku przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Syn Josepha i Estée Lauder, założycieli marki kosmetyków Estée Lauder.

Fundacja Laudera prowadzi w Warszawie prywatne przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. W programie edukacji jest m.in. nauka języka hebrajskiego, kultury żydowskiej, a w stołówce obowiązuje koszerny, bezmięsny jadłospis…

Bilans „zamieszania” wokół” ustawy o IPN jest dla Polski ze wszech miar negatywny. Bardzo dużo straciliśmy wizerunkowo na jej wprowadzeniu, ale można było tłumaczyć to ceną, jaką trzeba zapłacić za ochronę polskiego dobrego imienia. Wycofując się tracimy po raz kolejny pokazując światu, że polski rząd jest słaby, podatny na wpływy i odpowiednimi naciskami można uzyskać, albo wręcz wymusić wszystko, co się chce. 

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 4 komentarze
Napisano
 1. Cezary pisze:

  Nowelizację ustawy o IPN nie traktuje jako kapitulacji rządu tego domagała się odpowiedzialność i rozsądek w stosunkach pomiędzy stronami sporu mający różne spojrzenie na temat holokaustu i udział w holokauście obywateli Polski lub polskiego pochodzenia w okresie okupacji w ii wojnie światowej co nie zmienia faktu rzeczy ,że ustawa ta zawierała wiele błędów o charakterze prawnym jako , że penalizowała historyczne prace badawcze na temat holokaustu co było nie do przyjęcia z uwagi na stosowane w tej mierze przepisy w prawie międzynarodowym w rozdziale wolności wraz z wolnością słowa i nieskrępowanej swobody przekazu informacji w zakresie przeprowadzonych badań historycznych. Penalizacja ograniczała przede wszystkim swobodny i wolny przekaz informacyjny na temat holokaustu tych wszystkich , którzy takich prac się podejmowali z różnych powodów i różnych okoliczności co było nieodpowiedzialnością ustawodawcy , była nieodpowiedzialnym aktem prawnym władzy ustawodawczej Rzeczpospolitej Polskiej.

  • Czytelnik pisze:

   Swoboda w opisywaniu prawdy? Tu nie ma miejsca na swobodną dowolna twórczość. Albo coś jest faktem naukowo potwierdzonym, albo to coś jest kłamstwem i manipulacją. Prawda penalizowana nie była, kłamstwa jak najbardziej i tak powinno być. Nie może być czegoś takiego jak swobodny i wolny przekaz w odniesieniu do prawdy!!! Niech pan przeczyta co pan pisze. To są absurdy panie Cezary!

 2. Ustawa o IPN nie penalizowała prac naukowych. Co najwyżej pseudo-naukowe paszkwile. Ale widać rząd chce zeby Polska była obrażana tak jak działo się przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Nie zagłosuje już na PIS. Ja i wielu moich znajomych czujemy się oszukani i potraktowani jak idioci. Nigdy więcej Morawieckiego.

 3. Imię... pisze:

  „W programie edukacji jest m.in. nauka języka hebrajskiego, kultury żydowskiej, a w stołówce obowiązuje koszerny, bezmięsny jadłospis…”

  Ze besmiesny to akurat dobrze !

  PROBLEMEM SA TE BEZCZELNE ZYDOWSKIE WINDYKACJE…
  Nie chce generalizowac ze 'wszyscy zydzi sa be’ itd, no ale polacy mieli powody , od sredniowiecza , aby zydow nie lubic, to nie przesada.

  Wstyd za Morawieckiego, za ta uleglosc wobec starozakonnych.

  A w strefie Gazy dziesiatki ludzi wymordowal Izra(h)ell,
  o tym premier sie nie zajaknie, nikt ostrzej nie smie skrytykowac zbrodni tego kraju, zadne oficjalne media !
  HANBA…
  pozdrawiam.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika