Rzeź wołyńska. Mija 75 lat od masowych mordów na Polakach | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.07.2018

Rzeź wołyńska. Mija 75 lat od masowych mordów na Polakach

W tym roku mija 75 lat od masowych mordów dokonanych na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.

w Lipnikach, zamordowani Polacy. Fot. Wikipedia

11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na blisko setkę polskich wsi w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim pod hasłem Śmierć Lachom

Metody działania ukraińskich zbrodniarzy były z reguły podobne. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do brutalnej rzezi. Ludność polska, w tym kobiety i dzieci, ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja dobrze przygotowana i zaplanowana.

Szacuje się że w czasie rzezi wołyńskiej, uznanej przez polski parlament za ludobójstwo, zginęło około 100 tysięcy Polaków. W wyniku akcji odwetowych straciło około 10 tysięcy Ukraińców.

Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>