Same ideologie nie są zagrożeniem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.06.2024

Same ideologie nie są zagrożeniem

Dziś w Gazecie Bałtyckiej Pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów – Zbigniew Miksa.

Czy chrześcijaństwo obecnie jest w kryzysie?
A co nie jest w kryzysie? Czy gdzieś na świecie nie ma kryzysu? Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to zależy jakie mamy na myśli… Niestety istnieje chrześcijaństwo nominalne, pozorne. Ono razem z tym światem przechodzi nieustanny kryzys śmierci, cokolwiek zrobią prowadzi to do gorszego, do pogłębiania oddalenia od Boga. Chrześcijanie, którzy należą do Chrystusa też przechodzą kryzys ale jest to smutek, który prowadzi do życia.

Czy obecnie Jezus, może być wzorem dla młodych?
zawsze może być wzorem dla każdego, ale to nie wystarczy. On musi być Panem, Mistrzem całego mojego życia. A wracając do samego naśladownictwa, proszę pomyśleć, kogo lepiej spotkać ciemną nocą w lesie, ludzi, którzy naśladują Jezusa czy ludzi, którzy nie mają żadnych wartości? To nie oznacza, że każdy “niewierzący” jest “zły” nawet niektórzy “niewierzący” przyznają, że lepiej “zło dobrem zwyciężać” to gdzie można znaleźć lepszy przykład?

Czy Zmartwychwstanie jest interesujące dla młodych?
Powinno być. Młodość nie wieczność. Jeśli nie ma zmartwychwstania, to co jest? mówi o zmartwychwstaniu do życia i do śmierci.. wiecznego życia i wiecznej śmierci. To, że w coś nie wierzę, nie oznacza, że tego nie ma i odwrotnie.. to nie moja wiara sprawia czy życie po śmierci jest czy nie ma. Jeśli ktoś się na tym zna, to kto? Ja wybieram Jezusa.

Jak Pastor myśli, co myśli o gender?
Gender, to kolejna odsłona szukania swojej tożsamości. Jeśli Boga nie ma. Jeśli Prawda obiektywna nie istnieje, to kim jestem? Skąd się wziąłem i dokąd zmierzam?

Czy jest ideologia LGBT?
Nie ma “prądów życiowych” bez ideologii. Pytanie skąd takie myśli przychodzą człowiekowi do głowy? Jak zmieniał się świat tam, gdzie dotarło Słowo Boże? Czy naprawdę świat bez Bożej Prawdy jest lepszy?

Czy według Pastora, Chrześcijaństwo jest zagrożone przez ideologie LGBT i gender?
O prawdziwym chrześcijaństwie mówi: “bramy (moce) piekielne go nie przemogą”. działa “we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Go kochają”… Równie dobrze można zapytać czy cesarstwo rzymskie grozi chrześcijaństwu? Czy kataklizmy, zarazy, wojny, prześladowania itp szkodzą..? Czy sekty albo papież zagraża chrześcijaństwu? Nigdy. Ale owszem, dany zbór, miejscowa społeczność może być zarażony fałszywą nauką – wtedy grozi mu “zdmuchnięcie”, czyli przestanie istnieć. Świat nie ma biblijnego punktu odniesienia. Jego punkty odniesienia są zmienne.. dopasowywane do silniejszych. Prawdziwa pobożność, to dbanie o słabszych i zachowywanie siebie w czystości (szczególnie seksualnej). W ideologii “świata” jest dokładnie odwrotnie: dbaj o siebie, o swoje, o to, co tobie się opłaca, należy ci się szczęście, nie odmawiaj sobie niczego itp.

Dlaczego te ideologie są zagrożeniem?
To nie same ideologie są zagrożeniem. Ojcem kłamstwa jest diabeł? Zrobi wszystko, żeby odciągnąć nas od prawdy. Nawet będzie cytował Słowo Boże. Ale najbardziej zwodnicze jest nasze serce.. szatan nic by nie wskórał gdyby nie nasze przewrotne serce. Jeśli odrzucasz panowanie Boga w twoim życiu, zawsze jakaś ideologia zapanuje nad tobą, a ty będziesz myślał o sobie, że jesteś tak inteligentny, niezależny, itp.

Jak Pastor, myśli, czy za 50, 100 lat, Kościół uzna “małżeństwa jednopłciowe”, z powodu braku wiernych w Zborach?
“Kościół” formalny już uznał, a Boży kościół nigdy nie pójdzie na kompromis.

Jaki stosunek ma Kościół Chrześcijan Baptystów, do homoseksualistów w Kościele Katolickim?
Taki sam, jak do tych poza kościołem.. taki sam jak do tych, którzy po prostu żyją w widocznym grzechu, jakimkolwiek. Tak, jak nie podoba mi się, kiedy ktoś pali, pije alkohol lub przeklina publicznie, tak też nie podoba mi się gdy ktoś obnosi się ze swoja seksualnością.

Czy to może być problemem dla wiernych?
Może być problemem dla każdego normalnego człowieka.

Czy homoseksualizm jest problemem dla Chrześcijan?
Wszelkie wynaturzenia są problemem dla społeczeństwa. Dla Boga jednak nie ma granic. Dociera do człowieka opętanego przez 1000 demonów, do prostytutki, kolaboranta, a także do zadufanego w sobie faryzeusza (Szawła). Generalnie C.S.Lewis powiedział: są ludzie, którzy mówią do Boga “bądź wola twoja” i do których mówi: “bądź wola twoja”. To nie sam konkretny, widoczny grzech jest największym problemem ale pycha.

Jak Kościół Chrześcijan Baptystów reaguje na kroczące zakusy likwidacji płci?
Potępia pomysł i współczuje tym, którzy wierzą w te “prawdy”.

Czy człowiek ma problemy ze swoją płcią?
Każdy człowiek, na różnych etapach życia ma problem ze  swoją seksualnością. Czy z płcią? Jak powiedziałem wcześniej, raczej z tożsamością. Czyli z poczuciem bezpieczeństwa i wartości. Płeć jest tylko zewnętrznym przejawem tego kryzysu. To troszkę tak, jakby powiedzieć: będziesz miał prawdziwe, spełnione życie gdy… (np. zmienisz płeć, będziesz bogaty, wykształcony itp).

Jakie są to problemy?
Wszelakie, od relacji z innymi i pokoju wewnętrznego do pokoju z Bogiem. A ponieważ jesteśmy stworzeni do relacji, cierpimy.

Jak Chrześcijanin, powinien reagować na problemy związane z ideologią LGBT i Gender?
Mówić prawdę w miłości 🙂

Ostatnio słyszałem, że studenci Uniwersytetu Warszawskiego domagają  się od kadry, by zwracała się do ich tak, by nie podkreślać płci, jak Pastor skomentuje taką sytuację?
Fanaberia i krzyk rozpaczy połączony z arogancją.

Czy według Pastora, kadra utożsamiająca z Chrześcijaństwem, powinna się sprzeciwiać w/w sytuacji?
Każdy o zdrowych zmysłach powinien zachować rozsądek ale też szacunek dla innych.

Czy jest możliwe, że w Polsce zaczną się prześladowania Chrześcijan?
Wszystko jest możliwe. Choć w ostatnich latach największym zagrożeniem jest letniość, opieszałość, kompromis, fałszywa nauka, itp..

Jak mogą wyglądać, takie prześladowania w Polsce?

Czy jest ryzyko “wojny”, między denominacjami w Polsce?
Nie widzę takiego, bezpośredniego zagrożenia. Raczej traktujemy się z szacunkiem.

Jaka według Pastora, jest przyszłość Chrześcijan w Polsce?
Podobnie. Proszę pamiętać, że żyjemy w dwóch wymiarach. Teraźniejszy, ziemski oraz wieczny (zaczyna się już teraz aż w nieskończoność). Jeśli naszą rzeczywistością jest tylko to, co tu i teraz, to słabo to wygląda (nawet jeśli komuś w miarę dobrze się powodzi). Dlatego dla chrześcijanina “rzeczywistością jest Chrystus”. nawet gdybyśmy stracili naszą ziemską ojczyznę i samo życie – On jest naszą rzeczywistością. Nieskorumpowaną, nieprzemijającą, niezwiędłą, itp.

Co  Pastor myśli o wojnie między Izraelem  a Palestyną  z punktu widzenia Biblii?
Biblia wyraźnie pokazuje, że ma swoje plany względem Izraela ze względu na swoją obietnicę, którą dał Abrahamowi. To nie usprawiedliwia ich nieprawości. Dzisiaj prawdziwy Izrael, to ci, którzy zaufali Bogu w Chrystusie. Nie wystarczy wierzyć w Boga. (Jana 5:23 Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.).

Czy jest szansa na pokój?
Pokój ziemski jest zawsze względny, zależny od różnych czynników. Zawierany na pewien czas. Co nie oznacza, że nie powinniśmy dążyć do ludzkich układów dobrosąsiedzkich.

Czy Chrześcijanin powinien wspierać Palestynę?
Palestynę, jako ludzi czy Palestynę jako organizację polityczną?

Jeśli tak, to jak to robić?
Jeśli tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go; jeśli pragnie, napój go… ( do Rzymian 12:20). Ale przede wszystkim powinniśmy głosić Ewangelię. Nic nie pomoże drugiemu człowiekowi jeśli nie zna Chrystusa.

Rozmawiał: Bronisław Waśniewski-Ciechorski

 

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>