Szkoła im. św. Jana de La Salle - czy faktycznie dla ubogich? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.12.2012

Szkoła im. św. Jana de La Salle – czy faktycznie dla ubogich?

O tej gdańskiej, katolickiej szkole głośno zrobiło się za sprawą zapowiedzi reportażu telewizyjnego, w której ujawniono m.in. skandaliczne słowa jednego z zakonników. Gdańskie szkoły im. św. Jana de La Salle prowadzi Zgromadzenie Braci Szkolnych. Założeniem zgromadzenia jest m.in. „(…)zapewnienie ludzkiej i chrześcijańskiej edukacji młodym, zwłaszcza ubogim, zgodnie z posługą(…)”. Czy faktycznie ubodzy mają szansę na naukę w tej katolickiej placówce?

Szkoła mieści się w Gdańsku przy ulicy Słowackiego. (Fot. Google Street View)

Bracia Szkolni to właściwie Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, inaczej Lasalianie. Jest to wspólnota zakonna, założona przez francuskiego kapłana św. Jana Chrzciciela de la Salle.

Zgromadzenie prowadzi w Gdańsku szkołę podstawowa, gimnazjum i liceum od 1992 roku. Dyrektorem szkół im. św. Jana de La Salle w Gdańsku jest Brat Janusz Robionek, z kolei dyrektorem Szkoły Podstawowej Brat Wiesław Banaś

Ostatnio na temat działalności Braci Szkolnych głośno zrobiło się za sprawą reportażu pt. „Podwójne zło” przygotowanego przez redaktora Pawła Kaźmierczaka, dziennikarza programu Ekspres Reporterów w TVP 2. Materiału jednak nie wyemitowano w całości za sprawą decyzji sądu, który wstrzymał jego emisję na okres 3 miesięcy.

Telewizja zdążyła jednak wyemitować jego zapowiedź. W zwiastunie reportażu słychać głos jednego z zakonników zarejestrowany prawdopodobnie w trakcie imprezy alkoholowej. Bohater zwiastunu wygłasza niewybredne teksty i przeklina.

Na nagraniu słychać także rozmowę, prawdopodobnie pomiędzy zakonnikami, która miała być prowadzona w obecności nastoletniej uczennicy. Jeden z zakonników mówi: „Chcesz zobaczyć mojego ptaszka? Chodź, pokażę ci. Idź do gabinetu”.

Czy cały reportaż zostanie wyemitowany? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że zgromadzenie prowadzące szkołę już złożyło pozew do sądu przeciw TVP o naruszenie dóbr osobistych. Ten ruch może spowodować, że termin ewentualnej emisji reportażu zostanie znacznie oddalony.

Warto jednak zauważyć, że po emisji zapowiedzi reportażu jeden z braci – dyrektor gimnazjum został zawieszony w pełnieniu obowiązków a Bracia Szkolni na stronie internetowej oficjalnie przeprosili rodziców i uczniów za swoje zachowanie.

My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się założeniom przyświecającym działalności Braci Szkolnych. Jak czytamy na oficjalnej stronie zgromadzenia, w dziale „charyzmat”:

„Bracia Szkolni, wierni wezwaniu Ducha i charyzmatowi swego Założyciela, poświęcają się Bogu, aby pełnić jako stowarzyszenie swoją apostolską posługę edukacyjną.

Instytut Braci Szkół Chrześcijańskich, zatwierdzony przez Bullę In apostolicae dignitatis solio Papieża Benedykta XIII, jest Instytutem na prawie papieskim, złożonym wyłącznie z zakonników laików.

Celem tego Instytutu jest zapewnienie ludzkiej i chrzeœcijańskiej edukacji młodym, zwłaszcza ubogim, zgodnie z posługą, którą Koœściół mu powierza.

Duchem tego Instytutu jest duch wiary, który zobowiązuje Braci, aby na wszystko patrzyli tylko oczyma wiary, wszystko czynili tylko ze względu na Boga, przypisując wszystko Bogu.

W wierze Bracia osądzają wszystkie rzeczywistości ziemskie w świetle Ewangelii. W wierze Bracia, współpracownicy Jezusa Chrystusa, poświęcają całe swoje życie budowaniu Królestwa Bożego przez służbę edukacyjną. W wierze Bracia wiedzą, że Bóg jest obecny w ich pracach, w ich troskach i radościach. W wierze uczą się dostrzegać w każdym wydarzeniu, w każdej osobie, zwłaszcza w ubogich, znak i wezwanie Ducha”.

http://www.braciaszkolni.mzone.pl/charyzmat.html

Czy gdańska szkoła, zgodnie z założeniami przyświecającymi działalności zgromadzenia, które ją prowadzi, jest otwarta dla ubogich?

Szkoła jest niepubliczna, obowiązują w niej opłaty za naukę. I tak, czesne od 1 września 2012 r. wynosi:

  • 1 DZIECKO – 12 rat: 620 zł/miesiąc (razem: 7440 zł/rok)
  • 2 DZIECI – 12 rat: 1200 zł/miesiąc (razem: 14440 zł/rok)
  • 3 DZIECI – 12 rat: 1240 zł/miesiąc (razem: 14880 zł/rok)

Okazuje się, że na takie opłaty nie stać nawet średnio zarabiających rodziców, nie wspominając już o rodzicach ubogich.

– Absolutnie nie byłoby nas stać na takie opłaty – mówi pani Katarzyna Taga-Czarnecka, matka dwójki dzieci w wieku szkolnym. – Choć razem z mężem pracujemy, to kwota rzędu 600 zł miesięcznie to naprawdę zbyt dużo. Sądzę, że na taką szkołę mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi.

Wyniki nauczania

W 2012 roku do egzaminu gimnazjalnego w Gimnazjum im. św. Jana de La Salle przystąpiło 49 uczniów. Średni wynik z języka polskiego to 84,2 proc., z matematyki 75,1 proc.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika