Trwa poszukiwanie ciał ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.12.2016

Trwa poszukiwanie ciał ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu

Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy rosyjskiego TU 154 była awaria samolotu. Druga hipoteza wysunięta przez władze rosyjskie to wybuch na pokładzie. Obecnie trwa akcja wydobywania ciał pasażerów i szczątków samolotu.

Samolot spadł do Morza Czarnego w niedzielę. Leciał z Moskwy do Syrii. Na pokładzie znajdowały się 92 osoby: 8 członków załogi, 64 członków Chóru Aleksandrowa, 9 dziennikarzy, 8 żołnierzy i kilku cywilów, w tym szefowa organizacji charytatywnej „Fair Aid” Elżbieta Glinka. Artyści mieli dać koncert świąteczny w bazie wojskowej „Hmeymim”, Glinka miała z kolei przekazać podarunki w ramach organizowanej pomocy humanitarnej dla syryjskich dzieci.

Obecnie trwa akcja poszukiwania ciał ofiar i wydobywania szczątków samolotu, które mogą znajdować się na głębokości od 50 do 100 metrów. Obszar poszukiwania jest dość duży, znajduje się około ,5 km od brzegu na otwartym morzu. W akcji, która trwa nieprzerwanie, uczestniczą 32 statki i łodzie, 5 śmigłowców i 80 nurków.

W niedzielę odnaleziono 1 ciał ofiar, które będą poddane badaniom DNA.

Sam samolot znajdował się w dyspozycji Ministerstwa Obrony FR. Zbudowany w 1983 roku, a latać miał do 208 roku. Rosyjscy specjaliści oceniają jego zużycie na 96 %. W 2014 roku przeszedł remont . Trzy miesiące temu był poddany konserwacji.

Na wiele pytań dotyczących przyczyn katastrofy mogą pomóc odpowiedzieć zapisy z czarnych skrzynek, które wciąż są poszukiwane.

Poniedziałek ogłoszono w Rosji dniem żałoby.

źródło: KP

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Starsza pisze:

    Mówią że samolot miał problem z podniesieniem się do góry, był przeciążony..

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika