UJAWNIAMY. Kto i co stoi za Alarmem Smogowym? Ekologia, czy biznes? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.01.2017

UJAWNIAMY. Kto i co stoi za Alarmem Smogowym? Ekologia, czy biznes?

Jeśli ktoś uważa, że „Krakowski Alarm Smogowy” – stowarzyszenie, które ostatnio intensywnie ostrzega przed – jego zdaniem –  istniejącym smogiem powstało tylko po to, aby dbać o zdrowie Polaków, może zacząć mieć w tej sprawie poważne wątpliwości. Otóż prezes tego stowarzyszenia kieruje także instytucją, która z kolei związana jest z organizacjami dążącymi do rozpowszechnienia w Polsce energooszczędnych, nowoczesnych domów! A to już ze zdrowiem Polaków ma związek znacznie luźniejszy.

Ekologia, czy sposób na doskonały biznes?

Stowarzyszenie „Krakowski Alarm Smogowy” – to organizacja, która twierdzi, że w Polsce istnieje realne zagrożenie dla zdrowia obywateli ze względu na – jak informują działacze tej instytucji – smog. O wątpliwościach w tej sprawie pisaliśmy w artykule: Alarm smogowy w Polsce. O co tak naprawdę chodzi?

Stowarzyszenie ma swoich przedstawicieli w wielu miastach: Warszawie, Sosnowcu, Rybniku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu itp. Jego szefem jest Andrzej Guła, który jednocześnie jest prezesem Instytutu Ekonomii Środowiska, na którego stronach czytamy m.in.

„Obecnie działania Instytutu koncentrują się na tematyce efektywności energetycznej. IEŚ posiada doświadczenie w badaniach rynku, analizach finansowych i ekonomicznych w tym badaniach skłonności do zapłaty oraz skłonności do akceptowania rekompensaty (WTP, z ang. willingness to pay, WTA, z ang. willingness to accept).”

Instytut Ekonomii Środowiska współpracuje z podmiotem (organizacją) o nazwie „Efektywna Polska” – choć podmiotu o takiej nazwie w rejestrach sądowych nie znaleźliśmy. Trudno także znaleźć jakiekolwiek dokładniejsze informacje na temat tego tworu. Nie wiemy zatem, czy jest to stowarzyszenie, fundacja, czy innego rodzaju „inicjatywa obywatelska”.

Ale idąc dalej tym tropem, znajdujemy informację o „Krajowym Programie Modernizacji Budynków”. Tam z kolei wzmianka o tym, że „ponad 70 proc. budynków jednorodzinnych jest źle docieplona”. Wniosek zapewne powinien być taki, że trzeba te budynki jak najszybciej zmodernizować. Najlepiej w ramach ogólnopolskiego projektu, który w przypadku prywatnych domów, najprawdopodobniej ma się nazywać „Krajowy Program Remontów Budynków Jednorodzinnych”.

Można się domyśleć, że dla wymienionych wyżej podmiotów najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby europejski wymóg modernizacji wszystkich budynków pod kątem ekologii. I wcale nie mamy pewności, że nad takim projektem nie pracują już w organach Unii Europejskiej. Z pewnością istotnym argumentem w przekonywaniu organów decyzyjnych do konieczności nie tylko wymiany pieców na nowe, ale także do modernizowania całych domów byłyby obrazy pokazujące, że w Polsce istnieje ogromny problem smogu, a wraz z nim zagrożenie zdrowia i życia obywateli.

Podobnymi wymogami europejskimi z polskiego rynku wyeliminowano np. rzekomo nieekologiczne żarówki, zastępując je „ekologicznymi”, które przepalają się mniej więcej dwa razy szybciej niż stare i kosztują od nich znacznie więcej. Ekologia…

Ekologiczny, energooszczędny i zmodernizowany budynek – pozornie brzmi to bardzo dobrze. Tyle tylko, że możemy się domyślać, że jego utrzymanie dla przeciętnego Polaka będzie znacznie droższe niż budynku starego typu. Ale o tym informacji już próżno szukać. Przykładem niech będą tu z kolei stare żeliwne wszechobecne niegdyś kaloryfery, które były wyjątkowo wydajne. Po ogólnopolskiej akcji wymiany ich na nowoczesne wiemy, że nowe są znacznie mniej wydajne, często nie sprawdzają się w ogóle.

Ciekawostką niech będzie i to, że na stronie internetowej „Efektywnej Polski” nie znajdziemy reklamy żadnej prywatnej firmy. Znajdziemy za to informację o tym, że jest ona wspierana przez całe organizacje zrzeszające przedsiębiorców i firmy prywatne. Oto wśród partnerów wspierających są (między innymi):

 • Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
 • Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych
 • Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego
 • Stowarzyszenie Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych
 • Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
 • Stowarzyszenie Producentów Styropianu
 • Stowarzyszenie Producentów Wełny mineralnej: szklanej i skalnej

„Efektywna Polska” jest dodatkowo partnerem „Renovate Europe”, której jednym z zadań – jak czytamy na stronie internetowej – jest wyremontowanie całej Europy w taki sposób, aby była ona efektywna energetycznie…

I w ten oto sposób z ekologii i smogu powoli wkraczamy w sferę budownictwa, ekonomii, finansów i… biznesu. Po raz kolejny ekologia zamienia się w bardzo dobry, intratny biznes. I być może tu należy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn nagle pojawiającego się smogu, nagłych alarmujących wskaźników zanieczyszczenia, które można zbadać… smartfonem. Już słyszymy, że niezbędne jest wyeliminowanie pieców węglowych. Prawdopodobnie za jakiś czas usłyszymy, że to za mało i niezbędna jest także termomodernizacja wszystkich budynków mieszkalnych, a później ich pełna modernizacja pod kątem ekologii. Bo jak wiadomo ekologia jest najważniejsza…

Pytania bez odpowiedzi

10.01.2017 do rzecznika prasowego stowarzyszenia „Krakowski Alarm Smogowy” wysłaliśmy prośbę o ustosunkowanie się do prostych pytań dotyczących funkcjonowania stowarzyszenia i jego powiązań. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Oto te pytania, na które nie tylko my, ale wielu naszych czytelników chciałoby znać odpowiedź:

 1. Jakie są źródła finansowania stowarzyszenia „Krakowski Alarm Smogowy” KRS 0000491120?
 2. Czy stowarzyszenie współpracuje z podmiotami prywatnymi? Jeśli tak – jakie to podmioty, z jakich branż? Czy są to podmioty zarejestrowane w Polsce czy za granicą?
 3. Na jakich zasadach pracują osoby działające na rzecz stowarzyszenia? Czy jest to wolontariat?
 4. Czy istnieją jakiekolwiek relacje pomiędzy stowarzyszeniem „Krakowski Alarm Smogowy” a Instytutem Ekonomii Środowiska? Jeśli tak, jakiego rodzaju są to relacje?

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 67 komentarzy
Napisano
 1. nikadka pisze:

  Pisanie, że w Polsce nie ma problemu smogu, zasługuje na kryminał! Być może nad Bałtykiem można bez strachu zaczerpnąć powietrza, ale w Krakowie, Katowicach, Warszawie i, co gorsza, w tysiącach małych miasteczek, wciąganie powietrza grozi rakiem płuc i wieloma innymi ciężkimi chorobami. Smog widać i czuć. Powiązania biznesowe to jedna rzecz, a stan faktyczny – czyli chorobotwórczy smog, to rzecz druga – i nie należy ich mieszać. Więcej odpowiedzialności za słowo, panie dziennikarzu.

  • Arlek pisze:

   a wcześniej go nie było? Tu nikt nie mówi że problemu nie ma tylko poddaje to w wątpliwość oraz, iż może nie być tak wielki, a na kryminał zasługuje lenistwo w myśleniu jak u Ciebie.

   • Iwo pisze:

    Ja polecam zapoznać się z wynikami stacji pomiaru jakości powietrza WIOŚ w Krakowie, a do tego wynikami 100 mikro stacji Airly (też w Krakowie). Potem poczytać o normach jakości powietrza WHO.

    Chyba, że zakładamy, że wszystkie te stacje to manipulacja i biznesowy „przekręt”.

    Chwila, można kupić własny miernik i zweryfikować (chyba, że to też układ złych sił aby mierniki pokazywały złe parametry).

    Ja osobiście polecam przyjechać do Krakowa, w dzień wysokiego stężenia, przejść się po mieście w najgorszym momencie dnia i zweryfikować.

    To, że całe lata zamiatało się problem pod dywan nie oznacza, że nadal powinniśmy na o pozwalać.

   • Andre pisze:

    Jakoby w trosce o Polaków /b.duza śmiertelność,największa w Europie/zamiast rzetelnych badan co ją powoduje,np.1/co rozpylaja nieoznakowane samoloty 2/. Co zawierają szczepionki 3/czy SANEPID sprawdza skład żarcia,sprowadzanego do Polski. 4/bieda..bieda. To nagle,bez przeprowadzenia DOKŁADNYCH BADAN aby odwrócić od tego uwagę ,rozpoczyna się w całej Polsce akcja! Przyczyną wszystkich nieszczęść Polaków, są PIECE węglowe!!! …i chodzi tu o to aby Polacy nie mogli korzystać z palenia węglem ,którego mamy pod dostatkiem,tylko z gazu, którego nie mamy Czy radni..woj.np.malopolskiego mają,precyzyjne badania naukowe na ten temat?Czy chodzi tylko o to aby trujac Polaków czym się da,zamknąć kopalnie i oddać je sąsiadom.Radni działacie przeciw Polsce i Polakom!Bierzcie wzór z Niemiec.Tam można palić węglem. Można budować elektrownie węglowe itp.a śmiertelność Niemców wcale gwałtownie nie wzrosła
    I
    I

  • Zibi pisze:

   Nikadka, choroby górnych dróg oddechowych i nowotwory są od oprysków z samolotów NATO które walą na nas syf w dzień i w nocy( ale pewnie w niebo nie patrzysz, nie dziwi cię tez pewnie, że prawie nie ma słońca. tzw. geoinżynieria czyli zabawa pogodą jest w Polsce jakoś od 2003 lub 2004 r ( nazywa sie to SRM solar radiation manegement jakoś niby chronią nas przed promieniowaniem słonecznym ha ha ha czyli globalną ściema jaką nas katują w telewizji od 20 lat globalnym ociepleniem. i przez to jest smog bo chemiczna kopuła nad miastami ( bo tam robia największe zrzuty chemicznych chmur) zrzucaja też wirusy i grzyby i ludzie padają na raka płuc itp, pseudo grypki. dodać do tego należy oczywiście szczepienia- TRWA DEPOPULACJA i to nie teoria spiskowa tylko realny spisek.

  • Zibi pisze:

   SMUGI CHEMICZNE NA NIEBIE SĄ PRZYCZYNA i HAARP- a co to poczytaj o geoinżynierii, SRM, depopulacji ziemii, ONZ, NATO, UNICEF i wiele innych organizacji jest w to zaangażowanych i oczywiście rządy też

  • Marta pisze:

   Czerpię to powietrze od 50 lat bez problemu i nic mi nie jest…..co to za „schiza” nowomodna ??? zastreczuj się i nie wychodź z domu jesli się boisz oddychać…..tragedia

 2. Smutny pisze:

  Artykuł powstał na zamówienie obecnego reżimu.

 3. Smutny pisze:

  Jaruzelski też miał swoich ludzi piszących na jego zamówienie. Artykuł powstał na zamówienie obecnego reżimu.

  • alex pisze:

   To jest kod bis. Sianie zamętu to jest plan nr 1. Uchwała w takiej wesji jest skierowana przeciw społeczeństwu. Nikt nie jest w stanie dofinansować takiej wymiany pieców. Domy nieocieplone nie dostaną dotacji w ogòle. A jedna wymiana nie zamknie się w 10tyś. Tych zaślepieńców nie intersują jakiekolwiek problemy ludzkie. Już dawno można było wprowadzić inwentaryzaję wszystkich pieców i kotłów i kto czym pali i ustawowo zobowiązać do zakupu o klasę lepszego kotła przy wymianie zużytego. Nikt nie ścigał tych co palą śmieciami. Taką akcja jak ta smogowa nie mogła tak sama powstać ktoś to finansuje i ma w tym cel.

   • ALEF pisze:

    Oczywiście w naturze ludzkiej jest masochizm objawiający się chęcią palenia w kotłach węglem lub wręcz śmieciami zamiast komfortowego ogrzewania gazowego lub olejowego.
    Zastanawiam się tylko dlaczego nie dąży się do obniżenia podatków zawartych w paliwach (gaz, olej, węgiel, itp.) aby nie opłaciło się babrać śmieciami, byle jakim odpadem węglowym. Chyba nie o ekologię tu jednak chodzi.

   • zuzga pisze:

    „(…)Tych zaślepieńców nie intersują jakiekolwiek problemy ludzkie”
    moim ludzkim problemem jest to, że mój 4-letni syn od urodzenia boryka się z astmą oskrzelową, która nasila mu się zimą – gdy stężenia PM 10 i 2,5 są najwyższe i który zaczyna kasłać po wyjściu z domu. I tak mają tysiące dzieci. Dotąd nasze ludzkie problemy też nie były brane pod uwagę…

    • Zibi pisze:

     zaobserwuj czy synowi objawy się nie nasilają po zrzutach chemii z samolotów NATO to takie dłuuugie smugi ciągnące się za samolotami z których powstaje chemiczna mleczna prawie nie widoczna zasłona słońca , która później opada na miasta

 4. Antoni pisze:

  Pierwszy raz ktoś pokazałjak to wszystko wygląda. Od samego początku teoria smogowa wyglądał mi na naciąganą. Teraz już wiadomo o co chodzi. Grupka biznesmenów straszy ludzi zeby potem wyciagnac od nich kase. A wiadomo ze na strachu najlepiej sie zarabia. I strach najprościej jest obudzić. Ekologia od zawsze była swietnym biznesem.

 5. Wiadomo pisze:

  Ktoś musi zarobić na tym całym pseudo EKO-biznesie. Kilka lat temu problemu nie było, 20 lat temu też nie. A teraz raptem wielkie halo. Przejrzyjcie na oczy gamonie.

  • Jacek pisze:

   Sam jestes gamoń, przyjedz do Krakowa i pomieszkaj!
   Od 2 miesiecy nie mogę wyleczyć zapalenia krtani i kaszlu. Może za dużo spiewam? W Krakowie zostały zabudowane korytarze powietrzne (już ktoś zarobił idac twoim tokiem myslenia) i każda, powtarzam każda akcja kktóra pomoże amniejszyc to goowno jest pożądana.

   • vat pisze:

    ludzie gdy będzie podatek od wszystkiego to będzie koniec świata, a można powiedzieć dzisiaj że dużo nie brakuje, cieszmy się dali 500+ a sobie dali 5000zł+ i ile jeszcze …

   • jshktl pisze:

    To po co przyjeżdżałeś do Krakowa, smog w Krakowie istnieje od 50 lat. Jak w Warszawie mówili 20 lat temu, żeby nie zabudowywać wysokimi budynkami korytarzy powietrznych to każdy to olewał. A nagle teraz pseudo-ekolodzy wyskakują informacją. Ekologia to wielki biznes, czy Polacy są naprawdę tacy głupi że światem rządzi pieniądz i liczy się ten który planuje na 20 lat do przodu. Patrz na Niemcy i zobacz jak państwo prowadzi różne kampanie ekonomiczne i jak wspiera swoje firmy.

   • zuzga pisze:

    Dokładnie, w Warszawie też pozabudowywano korytarze powietrzne a dookoła w rodzinie, pracy i wśród znajomych coraz więcej takich, którzy przez parę miesięcy w roku nie mogą wyleczyć kaszlu niewiadomego pochodzenia…

  • krakbar pisze:

   Problem był, tylko nie było świadomości albo był zamiatany pod dywan.
   Mam nadzieję, że jak najwięcej ludzi zarobi na eko-biznesie. Bo akurat ekologia, to dziedzina gdzie warto inwestować.

 6. takajednababa pisze:

  Zapraszamy na Śląsk lub do Krakowa to po dwóch dniach redaktor zmieni zdanie. I nie, problem nie jest nowy tylko świadomość inna. Na szczęście (sic!) problem jest obecny już głównie zimą dzięki „złym ekologom”, którzy przyczynili się do ucywilizowania emisji z dużych zakładów. Rozumiem, że lepszym partnerem byłby według autora kompania węglowa?! I rozumiem, że pan artykuł też napisał wolontariacko dla dobra społeczeństwa wszakże…

 7. Alek pisze:

  Artykuł nie przytacza faktów tylko odwołuje się do opinii 'przecież wiemy jak jest’. Żarówki przepalają się czesciej, kaloryfery słabiej grzeją, itd. To polaryzuje opinie, ale do prawdy przybliża nas w małym stopniu.

 8. Przyjedz palancie do tych miejsc pooddychac to zobaczymy jak bedziesz spiewal. To jest jeden wielki skandal sanitarny za ktory kryminal sie nalezy. Na poziomie rzadu bo nic z tym nie robi. Na poziomie indywidualnym dla kazdego $yfiarza, ktory palac byle gawnem truje innych ludzi. Ale to spisek oczywiscie. Spiskiem grupy interesu bylo wprowadzenie katalizatorow w samochodach (benzynowych, bo DPF to inna bajka). Spiskiem bylo wprowadzenie sraçzy z odporowadzeniem do kanalizacji bo rozumie pismaczyno oredowales kupie gnoju pod chata.

 9. tomek pisze:

  już kiedy mówiłem że afera smogowa jest nadmuchana wbrew pozorą problem ze smogiem jest Ale nie na tym poziomie co na terenach wschodniej Europy 🙂 problem smogoowy to głównie spaliny w polskich miasta natomiast towar opałowy w mniejszym stopniu wychodzi palenie gównem z Ukrainy czy Rosji gdzie węgiel ma większą zawartość siarki. co do samocsamochodów dodam ze problem jest ze względu na zbudowanie tuneli które miały wierzyć miasta.

  • Proponuje – przestañ pisać. Wystarczy że już kiedyś mówiłęłś z pozorą

  • Karol pisze:

   Niestety węgiel słabej jakości pochodzi głównie z Polski. Polskie spółki sprzedają głównie miał węglowy.
   Bardzo łatwo jest wprowadzić regulacje odnośnie ograniczająca dostęp do słabej jakości węgla tak jak zrobiły to wszystkie kraje sąsiadujące. Jednak Polska tego nie robi bo ucierpią krajowe kopalnie.

 10. SMOG to zagrozenie realne pisze:

  artykuł gniot, szkoda komentować

  • Adolf Wąsaty pisze:

   Tobie glowe przygniotlo przy porodzie najwyrazniej. Kolejny skrzeczacy gimbus janusz ze wsi pod wachockiem.

 11. Piotr pisze:

  Pisałem Ci już, niedorozwinięty debilu – „autorze”, co myślę o Twoim dziennikarstwie. Nie nadajesz się do tego. Przyjmij do tępego łba, że nawet gdyby ktoś przedsiębiorczy robił interes na smogu, przy okazji pomagając ludziom, którzy muszą się z nim zmagać (prowadząc np. sklep z maskami czy ocieplając domy), to chwałą mu za to, i to nie jest żaden dowód na to, że problem smogu nie istnieje czy też że jest wyolbrzymiany. Dowód na smog to sobie zobacz na Śląsku czy w Krakowie, przyjedź i pooddychaj, zobacz, że nic nie widać, zobacz chociaż zdjęcia z niektórych miast, ćwoku bez szkoły. Zakompleksiony, wiecznie pewnie węszący za jakimś spiskiem matole, jak Ci, co teraz są u władzy..

  • Adolf Wąsaty pisze:

   Widac tu madrosc ludowa wiejskiego janusza. Nic nie wie, niepisaty nieczytaty ale wszystko widzi. No to sobie ogladaj swoj januszowy swiat i dalej oglaszaj wuejskue madrosci. Jestes tak smieszny jk małppa ktora pierdzi na kiju.

  • jan pisze:

   i na śląsku i w Krakowie wystarczy wyburzyć domy bezmyślnie postawione w kanałach przewietrzania miast i problem smogu zniknie.No ale liczy się kasa,atrakcyjne działki w centrach,za wielomilionowe kwoty a to że skończy się przewietzanie miast,to pikuś zabroni się palenia w piecach i gawiedź to kupi.

 12. Tomasz pisze:

  Zapraszam do Zabrza pooddychać „powietrzem” „bez smogu”. Rodzina jak do mnie przyjeżdża mówi: „łooo U ciebie to powietrze jest bogate”. Problem smogu istnieje. Stare złe przyzwyczajenia również. Czas to zmienić.

  ps. Alarmy działają w Polsce od kilku lat i powoli drążyły skałę. Dopiero niedawno stało się o nich głośno.

 13. Artur pisze:

  Artykuł niskich lotów, sponsorowany przez lobby weglowe zeby nam wmówić że jest dobrze że to spisek. Oczywiście ze ludzie walczący od środowisko są związaniu z branżą bo tylko oni zwracają możliwość żeby zweryfikować okłamywanie społeczeństwa, zwykły kowalski dowiedziałby się z takich artykułów że wszystko OK i można dalej sypać wungiel do pieca.

 14. Damian pisze:

  To jest właśnie jakość „polskich mediów”. W artykule brakuje mi odwołania do „płaskiej Ziemi”, „młodej Ziemi” oraz zamachu smoleńskiego.

 15. Guffi pisze:

  Tragiczny artykul osoby ktora nie ma pojecia o czym pisze. Argument a raczej brak argumentu, tylko przytoczenie wielce wydajnych grzejnikow zeliwnych i slabych grzejnikow wspolczesnych swiadczy o tym, ze artykul byl pisany przez jakiegos agenta starych sluzb lub czlowieka specjalnej troski. Cytujac za prezesem. Koncz wasc z nedzna prowokacja.

 16. Robert pisze:

  NAreszcie sensowny punkt widzenia. To chyba pierwszy artykuł który pokazuje jak to wszystko wygląda. Jeśli ktoś wierzy że za ekologią stoi ekologia i miłośnicy przyrody ten jest bardzo naiwny. Trzeba drążyć ten temat bo sprawa jest mocno smierdząca.

 17. Karol pisze:

  Przykre jest czytanie tak nieprawdziwych informacji! Moi rodzice płaca za mieszkanie w budynku pasywnym 1500 PLN rocznie wliczając podatki! Dlaczego ktoś napisał tak nierzetelny artykuł!! jaki ma w tym interes….

  • Alina pisze:

   A ja tu nie widze zadnej nieprawdziwej informacji. Gdzie je widzisz? Widze natomiast inny punkt widzenia. I to dobrze bo warto spogladac z roznych stron.

  • Darla pisze:

   Tylko kogo stać ns dom pasywny. Zarabiam 2300 na rękę. Nie mam pożyczki. Trzeba się opłacić i coś zjeść. Nie każdy zarabia po 5000 i więcej.

 18. Ad. pisze:

  JA bym Panu zadała pytania odnośnie Pana relacji/związków z polityką, biznesem. Może jakaś kopalnia za ten artykuł zapłaciła? 🙂 Tydzień temu byłam nad morzem więc wcale się nie dziwię, że tam nie widać tego problemu bo go nie ma. Oddychałam pełną piersią. A porównanie mam bo z krakowa przyjechałam. Jadąc w stronę południa Polski ciężko nie zauważyć coraz większego zadymienia. Zapraszam do zapoznania się z historią, dowiedzieć się jak to się stało, że w Londynie z powodu smogu umarło kilka tysięcy ludzi. Jak bardzo produkty spalania węgla są niebezpieczne. Ale widzę, że lepiej szukać wszędzie teorii spiskowych niż stanąć oko w oko z rzeczywistością. „Mądry Polak” po szkodzie. Życzę żeby tylko Pan nie padł ofiarą 😉

  • Kowal pisze:

   Chyba w inkubatorze zamiast powietrza wpuścili ci gaz rozweselający. I dlatego taki efekt do dziś. Współczuje zwłaszcza twojej rodzinie, ktora musi sie tobą opiekować.

 19. radek pisze:

  Żenujący poziom – aż oczy bolą. Kiedyś wierzono że Ziemia jest płaska. Widać nie wszędzie dotarła jeszcze wiara w naukę.

 20. Wojtek pisze:

  Panie Brzoza,
  kup Pan cegłę! Jedyne, co udało się w tym artykule udowodnić to latwy dostęp do publicznych informacji rejestrowych. Brawo za wnikliwość i pała za dedukcję.

 21. Anonim pisze:

  Ten artykuł to jakaś masakra, pisany przez idiotę.

 22. lamka pisze:

  Jakby kiep, który to pisał, wiedział, że od 2020r nowe domy mają być budowane zgodnie z nowymi wytycznymi, to by nie pisał tych wszystkich bzdur. Wg niego mądry człowiek ma się zajmować technologiami ze średniowiecza tj. cegłą? Intelektualny wybraniec. Artykułów są miliony, no ale pismak przecież jest od pisania a nie od czytania… http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dom-pasywny-wkrotce-koniecznosc-3099803.html

 23. Andrzej pisze:

  W końcu ktoś prześwietla, kolejnych pro-społecznych działaczy … I zaś wyszło „szydło” z worka … Ludzie, alarmy smogowe od dawna pokazują, że w ich interesie jest działanie na rzecz danych grup interesu m.in. firmy Visseman, którego nie raz zapraszali na spotkania …

 24. Kaktus pisze:

  Kolejny raz śmieszy mnie całe to wciskanie ludziom kitu! Jedno pierd..nięcie wulkanu robi większe zamieszanie w atmosferze! Czym palono w piecach domowych? Węgiel, drewno.. Dzisiaj znakomita większość gospodarstw domowych jest podłączona do centralnych kotłowni!

 25. Krzysztof Sz. pisze:

  Ha! Trafiony zatopiony. Oszuści i lobbiści z pseudo-ekologicznych organizacji. Straszycie smogami i straszycie a biznes chcecie tylko na tym robić. Taka to jest o was prawda. Złodzieje! Zostaliście zdemaskowani i teraz płaczecie? Trzeba było nie oszukiwać społeczeństwa. Nie strasz nie strasz bo sie ze…

 26. MG pisze:

  Witam
  Wczesniej, jakies 20 lat temu z tego co wiem, wiecej palono w piecach i jakos nie slychac bylo o smogu… takim, jak teraz. Ja mysle, ze albo do Polski sprowadzany jest wegiel bardzo zlej jakosci (i tanszy) i sprzedawany jest jako „nasz”, albo w naszych zasobach cos jest nie tak, w co wątpię szczegolnie, gdy pani Merkel miala i ma ochote na nasze kopalnie… O sprowadzaniu wegla kamiennego z Rosjii slyszalem od ok.10 lat. Nasz wegiel zapewne eksportuja, a importowany sprzedaja u nas, jako nasz…
  Mysle, ze tu trzeba szukac problemu.
  Mozewarto zastanowic sie nad tym, ze w ciagu ostatnich 10 lat lata nad Krakowem i innymi miastami wiecej samolotow… a ze spalania paliwa lotniczego nie powstaja gazy lub tez pyly?? A samochody?

  Zakaz palenia w piecach i w kominkach i obowiazek wymiany piecow lub korzystanie z innego paliwa (gaz itp.) jest absurdem, gdyz w piecac i i kominkach wystarczy zmienic sposob rozpalania i palenia i juz nie ma takiej emisji pylow i gazow.
  poczytajcie: http://czysteogrzewanie.pl/

  • arg. pisze:

   O smogu np. w Krakowie mówi się przynajmniej od czasu transformacji. Wcześniej temat zanieczyszczeń był na „czarnej liście” więc siła rzeczy świadomość była gorsza.
   A Niemcy zamykają właśnie ostatnie 2 kopalnie węgla kamiennego, aby chcieli kupować jakieś w Polsce (np. te zamykane obecnie przez rząd PiS) jakoś nic nie słyszałem. Chcieli swego czasu otworzyć nową, w Orzeszu, ale na razie jakoś im to kiepsko idzie.

 27. Darla pisze:

  Wykończyć górnictwo i załatwić Śląsk. Ciekawe komu na tym zależy.

 28. Bodek pisze:

  Żeliwne kaloryfery wydajniejsze od nowoczesnych, energooszczędne domy droższe w utrzymaniu od budynków tradycyjnych, tom się ubawił

 29. Paweł Grabarkiewicz pisze:

  Panie Adamie Brzozo!

  Zadaję pytania:
  – jaki jest cel Pana artykułu?
  – czy za Pańskim artykułem stoją producenci kotłów tzw. kopciuchów?
  – czy może producenci silników dieslowskich?
  – czy posiada Pan udziały, zasiada w zarządzie, radzie nadzorczej, prowadzi działalność w jakimś stowarzyszeniu, przedsiębiorstwie?
  A tak na poważnie. Uważam że nie ma absolutnie nic złego w tym, że ludzie, którzy stoją za Krakowskim Alarmem Smogowym są zaradni, prowadzą firmy, płacą podatki utrzymują Państwo, dodatkowo działalność prośrodowiskową. To chyba dobrze nie? Zanim Pan coś jeszcze kiedyś napisze szukając taniej sensacji niech się Pan dobrze zastanowi by znów nie wypaść śmiesznie…:(
  Ja też prowadzę firmę, nie mam nic wspólnego z KAS. Tylko duszę się w Poznaniu w takie dni jak dziś – taki jest smog. Robi Pan bardzo złą kręcią robotę. Jest mi przykro.

 30. jan pisze:

  mam pytanie jak są wykonywane badania i dlaczego poziom pyłów zawieszonych 2,5 i 10 mikrog jest latem zdecydowanie większy niż zimą i co na to alarm smogowy

 31. Szacun dla autora-proroka – pisał to zanim wprowadzono program „Czyste powietrze”. Smog oczywiście w Polsce jest ogromny, ale akurat opisani aktywiści „antysmogowi” pilnują, żeby tak właśnie było. Walczą z edukacją i dopilnowaniem stosowania prawidłowych metod spalania w starych piecach do czasu ich wymiany na nowoczesne. Przez to smog jest o kilkadziesiąt procent większy niż za darmo i od zaraz mógłby być. Wyjątkowa hipokryzja, czy może nieuctwo, czy może głupota? Bo przecież nie dla interesu…

 32. KIA pisze:

  Wystarczy poszukac danych archiwalnych. Widac na nich ladnie jak od ponad 30 lat jakosc powietrza z roku na rok sie poprawia. Tyle w temacie. Osoby odpowiedzialne za uruchomienie dotacji na walke ze smogiem powinny zostac dobrze przeswietlone przez CBA…

 33. Imię... pisze:

  Skoro od 2017 roku alarm smogowy nie udzielił odpowiedzi znaczy to że ma bardzo wiele do ukrycia, nie chce o tych przewałach informować społeczeństwa
  olo

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika