Ukraina musi jak najszybciej zawrócić z drogi do UE | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.01.2015

Ukraina musi jak najszybciej zawrócić z drogi do UE

Powoli, choć wciąż zbyt wolno, opadają emocje związane z tzw. rewolucją na Ukrainie. Polska opinia publiczna zaczyna pojmować, na czym polega istota tamtejszego konfliktu i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Zaczynamy także analizować bilans zysków i strat wynikających z polskiego wsparcia ukraińskiej rewolucji. I nie ulega wątpliwości, że dla naszego kraju ten bilans jest niekorzystny.

Ukraina musi jak najszybciej zawrócić z drogi do UE

Naszych rolników od dawna dotykają skutki embarga nałożonego przez Rosję, nasi handlowcy mocno odczuli efekt spadającej wartości rubla, bo coraz mniej Rosjan z obwodu kaliningradzkiego przyjeżdża do Polski na zakupy. I jedynie kierowcy są zadowoleni, bo ceny paliwa znacznie spadły. W ogólnym bilansie ekonomicznym wygląda to jednak dla nas niekorzystnie. W dodatku wciąż część naszych obywateli ma świadomość podwyższonego zagrożenia wojną z Rosją, co nie buduje w społeczeństwie atmosfery bezpieczeństwa. Gdy przypomnimy sobie, że z Rosją wciąż współpracują Niemcy, Francuzi i jeszcze kilka innych krajów, a UE w relacji w Rosją nie wykazuje pełnej solidarności, polskie zaangażowanie w ukraiński przewrót było błędem. I nieprzypadkowo dziś każdy polityk wypowiadający się na temat możliwej pomocy militarnej na Ukrainie wypowiada się wyjątkowo wstrzemięźliwie i dyplomatycznie. Dobrze wie, że inaczej niż na początku ukraińskiej rewolucji, kiedy byliśmy gotowi wspierać Ukrainę za wszelką cenę, dziś takiego przekonania w społeczeństwie już nie ma.

Kto na ukraińsko-rosyjskim konflikcie skorzystał?

Oczywiście Amerykanie, którzy od zawsze we wszelkich konfliktach starali się zająć bezpieczną i wygodną dla siebie pozycję. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie nasi „przyjaciele” zainicjowali rewolucję na Ukrainie, ale to my, Rosjanie, Ukraińcy, oraz cała Unia Europejska – mamy potężny kłopot. Kłopotu nie mają jedynie Amerykanie, którzy skutecznie zrealizowali swój strategiczny cel polegający na osłabieniu Rosji. Słaba Rosja może cieszyć Amerykanów, ale tylko ich. Dziś USA funkcjonuje w roli obserwatora i komentatora krwawych wydarzeń na Ukrainie. Z groźną miną z promptera odczytuje referaty straszące Rosję, potępiające agresję, traktujące o cywilizowanym świecie i zachodnich wartościach. A na Ukrainie każdego dnia giną niewinni ludzie…

Co należy zrobić?

Jak najszybciej zakończyć marsz Ukrainy do Unii Europejskiej. Ten kraj przez kolejne dziesiątki lat i tak do niej nie przystąpi – ze względów gospodarczych, społecznych, geopolitycznych, militarnych, ale także mentalnościowych – ukraińskie społeczeństwo nie jest i jeszcze długo nie będzie gotowe na to, aby stało się częścią Europy. Na to potrzeba pokoleń. Z drugiej strony, i to jest zrozumiałe, UE także nie za bardzo jest zainteresowana przyjęciem w swój poczet Ukrainy. Z kolei z trzeciej strony Rosja robi wszystko, aby nie oddać Ukrainy Zachodowi. Jak na razie działa wyjątkowo skutecznie.

Im szybciej władze Ukrainy zrezygnują z marzeń o Unii, tym mniej będzie ofiar wśród obywateli tego kraju, tym mniej będzie zniszczeń na terenie kraju, który w wielu miejscach i tak jest całkowicie zdewastowany. Już teraz wiele lat zajmie jego odbudowa. Z Rosją należy usiąść do stołu i zacząć rozmawiać na temat rozejmu i możliwości współpracy.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 11 komentarzy
Napisano
 1. blazej pisze:

  szczerze mowiac po przeczytaniu tego artykułu ręce opadają. Unia swoją drogą ale ten kraj chce się wyzwolić spod rosyjskiego buta tak jak my ileś lat temu i jeżeli tylko aspekt finansowy przekreśla ich prawo do wolności wyboru gratuluje autorowi wyobraźni.

  • Ryszard pisze:

   No i co że Ukraina chce sie wyzwolić? Każdego dnia na ulicach nowe trupy. Wiesz ilu ludzi chciałoby wygrać w totka milion? Marzenia można mieć. Jak sie Ukraina chce wyzwolić to ma problem i to jest ich problem. My nie mamy i nie powinniśmy miec z tym nic wspólnego. Wiesz co to był Wołyń?

  • Papa Smerf pisze:

   Dobrze,uważnie i ze zrozumieniem przeczytaj cały artykuł.Nie chodzi o aspekt finansowy ale o to że tam niepotrzebnie przelewa się krew w wojnie domowej.Ukraina miała swoją szansę po „pomarańczowej rewolucji” ale majątek narodowy został skutecznie rozkradziony.Uniowstąpienie to tylko pretekst dla prowadzenia wojny domowej.Zyskują na tym tylko USrańcy.

  • Imię... pisze:

   ty chyba nie wiesz, na pewno nie wiesz co piszesz. jeśli nie jesteś w ogóle zorientowany, to lepiej głosu nie zabieraj ,bo się błażnisz.

 2. ZgryzłiwyZenek pisze:

  Rosyjski Agent?
  Oczom nie wierzę.
  To jest OK że jak sąsiednie państwo nie robi tego co chce Putin to się go najeżdża?
  A co pan powiesz jeśli jutro Putin ogłosi, że w Polsce dzieci mają śpiewać międzynarodówkę przed pierwszą lekcją, a jak nie będą to wyśle zielone ludziki?

 3. Gdynianin pisze:

  Panie Michale Lange, stara się Pan o posadę w biurze propagandowym Putina? Nie jestem w stanie zrozumieć jak mógł powstac i zostać opublikowany w Polsce taki tekst. I nawet zrozumieć się nie staram. Oczywiście w komentarzach promoskiewskie trolle też się odezwały. Wstyd…

 4. IgorRz pisze:

  Dylemat jest prosty. Czy mają ginąć kolejne tysiące ludzi zeby być może kiedyś Ukraina weszła do Unii Europejskiej choć to nie jest przesadzone? Czy zakończyć krwawą masakrę i to wszystko przerwać? Dylemat prosty, wybór między 2 racjami. Ruscy nie odpuszczą to pewne. Wszyscy ci którzy twierdzą ze trzeba kontynuować to co się zaczelo wraz z rewolucja na Majdanie mogą i powinni czuć się wspolodpowiedzialni za kazda ofiare smiertelna. A tych są tysiące albo i dziesiatki tysiecy już. A będzie więcej.

 5. Emigrant pisze:

  Dobry, mimo ze subiektywny artykul :
  mimo iz mam kilku znajomych Ukraincow i sa to normalni, fajni ludzie ( A moi przodkowie znali wolynska masakre ),
  to lepiej by trzymac ich z daleka od UE !
  By Polska nie stala sie „Brytania wschodniej europy” :
  male science fiction – jest rok 2018,
  Wschodnia UA wchodzi do europy, pierwszego dnia do Przemysla wlewa sie 150 tysiecy rozradowanych obywateli UA…
  Mimo iz Unia moze niedlugo juz pozyje, baba z wozu itd…

  Ukraina to kraj bardzo spolaryzowany, ekstremum slowianstwa : gdyby Unii nie bylo, warto by unie miec z nimi i malymi krajami slowianskimi,
  wtedy Rzepa nasza bylaby w takiej Unii dominujaca.
  Ale geopolityka wspolczesna odstrasza w kwestii dopuszczenia Ukrainy do UE.

  Klipy wojenne tez ogladam na ruskich stronach,
  wojna to zawsze tragedia,
  panorama dziejow Polski i okolicy dowodzi tego, co z tego…
  Full blown civil war, a ruskie i ukraincy to jak kuzyni :
  morderstwa „rodzinne” zatem w imie chorych ambicji i linii na mapie.
  Ludzkie szalenstwo zaszlo juz za daleko…

 6. Wojciech pisze:

  Brawo p. Lange ! Pomyślałeś Pan od kogo krytycy pańskiego „wywodu” dostają minusy a zwolennicy plusy ? Ze Wschodu – z Skt. Petersburga i Moskwy.

 7. Gdynianin pisze:

  Ruskim trollom mówię: koniec dyskusji,spieprzajcie do tych co wam płacą!

 8. stonka pisze:

  Gdynianin pisze „Nie jestem w stanie zrozumieć jak mógł powstać i zostać opublikowany w Polsce taki tekst.”
  To może zaczniemy cenzurować prasę internetową ? Przecieram oczy ze zdumienia jak w naszych głównych programach informacyjnych mówią o ruskiej propagandzie medialnej i jeszcze w tym samym newsie sami propagandę uprawiają. Oczywiście nikt nie przeczy , że propaganda w Rosji jest wszechobecna lecz jak można być tak cynicznym i zakłamanym ?
  Wy chyba nie rozumiecie , że siłą do niczego nie dojdziemy, co najwyżej do ostatniej juz wojny światowej. Czy tego na prawdę chcecie? Tam gunią setki ludzi należy to powstrzymać za wszelką cenę ! Przypomnę tylko że już raz mieliśmy do czynienia z retoryką „Pokój tak ale nie za wszelką cenę „. Ludzie z Gdańska powinni o tym wiedzieć w szczególności gdyż to z powodu tego miasta właśnie wybuchła 2 wojna światowa (oczywiście nie była to jedyna przyczyna , nic nie jest czarno białe ). Gdyby przystać na roszczenia Hitlera względem wolnego miasta Gdańsk ( nie całkiem nieuzasadnione ) i nie kierować się przytoczoną przeze mnie retoryką , to może udało by się uniknąć największej tragedii w dziejach człowieka. Tu sytuacja jest podobna , nie idźmy tą drogą. Oczywiście zostanę nazwany ruskim trollem bo jakże to dziś popularne , nazywanie w ten sposób każdego kto myśli inaczej niż retoryka naszych mediów głównego ścieku. Pozdrawiam wszystkich i życzę nam wszystkim pokoju i obyśmy nigdy nie zaznali okrucieństwa wojny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>