W Jerozolimie znaleziono ruiny starożytnej fortecy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.05.2014

W Jerozolimie znaleziono ruiny starożytnej fortecy

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta cytadela należała do biblijnego króla Dawida. Domniemane odkrycie już spotkało się z krytyką religioznawców, polityków i historyków.

Eli Shukron

Eli Shukron

Eli Shukron, izraelski archeolog, twierdzi, że znalazł się w Jerozolimie twierdzę króla Dawida. To nie jest pierwsze znalezisko archeologiczne, które można przypisać do jednego z królów starożytnej Judei. Archeologowie wielokrotnie ogłaszali odkrycie pałaców wybudowanych przez króla, którego Izraelczycy uważają za bohatera narodowego i który ponoć żył w 10 wieku przed naszą erą.

Naturalnie, jeśli zostanie udowodniona autentyczność przynależności odkrycia Shukrona do króla Dawida, stanie się kolejnym potwierdzeniem istnienia archeologii w ramach spornych obszarów, znanych jako biblijna archeologia. Jego zwolennicy twierdzą, że wydarzenia opisane w świętych księgach i zwłaszcza w Biblii rzeczywiście się wydarzyły i starają się udowodnić swoje teorie tymi znaleziskami archeologicznymi.

Działania związane z wykopaliskami, nawiasem mówiąc, były dość drogie, kosztowały bowiem 10 milionów dolarów. Były sponsorowane przez kontrowersyjną organizację i znajdują się w arabskiej części Jerozolimy, na wschód od miasta. Święte jest jednym z wielu kwestii spornych między Izraelczykami i Palestyńczykami. Oba kraje twierdzą, że powinno ono być ona stolicą ich państwa. Miasto zostało podzielone na część żydowską i arabską, ale w 1967 roku Izrael zdobył wschodnią część.

Shukron odkrywał rozległy obszar, znany jako Dawida, przez prawie dwie dekady. Uważa on, że tutaj znajdował się królewski, który pojawił się po zdobyciu Jerozolimy przez Hetytów. Władali oni miastem aż do przejęcia terenów przez Żydów. Archeolog sądzi, że jego wyniki są całkowicie zgodne z tym, co napisano w drugiej księdze Samuela, który opowiada o zdobyciu Jerozolimy przez Dawida.

Shukron znalazł wiele fragmentów ceramiki i inne naczynia oraz ruiny murów twierdzy zbudowanej z wielkich głazów o wysokości 6 metrów i wadze 5 ton. W tekstach biblijnych twierdza występuje pod nazwą Cytadela Dawida albo Cytadela Syjonu. Jednym z ostatnich odkryć Shukrona i pozostałych badaczy była tzw. Cytadela Źródła, która chroniła źródło Gichon.

Źródło: AP/KP

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika