Wykreowany Ryszard Petru | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.01.2016

Wykreowany Ryszard Petru

Ryszard Petru usilnie próbuje budować politycznego lidera opozycji. Jednak poza ogromnymi ambicjami, trudno dostrzec jakiekolwiek fakty i okoliczności, które mogłyby go do tego uprawniać.

petru-burzy mur

Wraz z kreowaniem wizerunku „Petru-lidera opozycji” pojawiają się w przestrzeni publicznej komentarze „ekspertów”, „niezależne sondaże” i szereg innych wytworów marketingowych, które w zamyśle mają utwierdzać wyborców, że to właśnie Ryszard Petru jest jedynym i właściwym liderem opozycji.

Wygląda nawet na to, że sam Petru w swoje liderowanie uwierzył. Na konferencjach prasowych jasno wydaje dyspozycje Jarosławowi Kaczyńskiemu, mówiąc co ten powinien zrobić, jakie podjąć decyzje, jak zareagować; w podobnym tonie zwraca się do prezydenta. Często powtarza, że on jako Nowoczesna na coś pozwoli, lub na coś nie pozwoli.

Zabawne? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę fakty. A te plasują klub parlamentarny partii Ryszarda Petru wśród najmniejszych a tym samym najmniej znaczących. Mniejszy jest tylko PSL. Liczba posłów Nowoczesnej wynosi zaledwie 29, co stanowi nieco ponad 6 proc. wszystkich posłów!

Innym, ale nie mniej ciekawym zagadnieniem jest głoszony powszechnie „profesjonalizm” Nowoczesnej. – Potrzebujemy ludzi z dorobkiem, wartościowych, którzy coś osiągnęli – mówią publicznie przedstawiciele partii. Tymczasem, gdy analizuje się dorobek posłów Nowoczesnej i słucha ich wypowiedzi, zwłaszcza posłanek (bo one są najbardziej aktywne medialnie – co jest zgodne z zasadami marketingu politycznego) – często można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się na lekcję języka polskiego do szkoły średniej i na pytanie nauczyciela właśnie odpowiadają uczennice, które bardzo chcą być najlepsze, pragną tego z całych sił, ale niestety brakuje im talentu i wiedzy. Nie warto wspominać o wątpliwej znajomości historii, którą niedawno przypadkowo zapewne ujawnił szef Nowoczesnej, czy też o postać posła Mieszkowskiego, który publicznie przedstawia się jako „kulturoznawca”, a w rzeczywistości ma zaledwie średnie wykształcenie, prawdopodobnie ze zdaną maturą, choć w obliczu powyższego faktu, należy do tego założenia podchodzić raczej z nieufnością.

Życzliwym milczeniem wypadałoby skwitować brak projektów ustaw ze strony wspomnianej partii i kontrastującą z tym medialną nadaktywność jej członków. Ta z kolei ujawnia dwie bardzo zgubne w polityce cechy, które często wręcz dyskwalifikują polityka. Chodzi o pychę i arogancję – które nietrudno dostrzec w postawie Ryszarda Petru. Właśnie te dwie cechy wyborcy Nowoczesnej dostrzegają coraz częściej.

W marketingu politycznym istnieje fundamentalna zasada, która mówi, że pustkę można próbować zamknąć w pudełku i opakować w błyszczący papier, ale tylko na bardzo krótko. Szybko przychodzi czas weryfikacji a pudełko zostaje otwarte. Nowoczesną też niedługo trzeba będzie otworzyć, co dla wielu jej wyborców stanie się przyczyną ogromnego rozczarowania.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 16 komentarzy
Napisano
 1. aerg pisze:

  chyba pierwszy artykul o petru z ktorym sie moge zgodzic

  bo juz balem sie otwierac lodowke 😉

 2. Zima pisze:

  Dobre. Cała prawda całą dobe o Petru. Nareszcie.

 3. acton pisze:

  Cieszę się, ze ktos wreszcie chce przebic ten nadęty balon tzw Nowoczesnej z kropką. Jego powiedzenie o JK, ktory jak Cezar przejechal sie na Rubikoniu najwyrazniej odsłania intelektualne „zasoby” tego blazna i bankstera. Dawniej takie dowcipy krążyły o niedoksztalconych sekretarzach w gminie czy powiecie. Teraz podobne cechy ujawnia leader partii, ktora chce byc synonimem nowoczesnosci i postępu…

 4. werka pisze:

  jak tam petru pseudo PIONIER

 5. Witold pisze:

  Dziękuję za konkretne przedstawienie sytuacji jak jest, to co widzimy na co dzień, pozdrawiam. Ps.chciałem dać max gwiazdek a odruchowo w smartfonie załapało połowę , a cofnąć tego nie można by poprawić, daję oczywiście 10 stars 🙂

 6. Maciej pisze:

  Ja odawna pytam o pochodzenie tego raka polskiej polityki licze ze zostanie wnet usunienty i wyrzucony do smietnika .A ojcem tego stworu jest kilku ojcow to ci ktorzy sa anty polcy a namy ich w liczbiej mnogiej a najbardziej denerwuje mnie ze oni opanowuja juz obecny rzand .kiedys powiedzial mi enkawudzista jak chcesz poznac wroga to uwarzaj kto ci pierwszy zdejmie czapke to on

 7. Wiktor 36 pisze:

  Jaka gazeta, taki autor, taki sam artykuł, a najbardziej denne wypociny trolli.

 8. Stanisław pisze:

  Mafia bankowych złodzieji nie dobierze sie do wszystkich mediów. Dzieki temu mamy jeszcze i takie głosy. To ważny artykuł i każdy powienien go przeczyatc i zapamiętać.

 9. Podpis pisze:

  Stronniczy tekst

 10. Karol pisze:

  Żadne fakty. Same insynuacje. To domena Pisu. Szkoda mi was.

 11. Fliberty pisze:

  Tak, tak, już dawno temu słyszałem, że ktoś wyłąduje na śmietniku historii, na szczęście to autor tych słów sam na nim wylądował. Czas pokaże kto miał rację.
  Skrajnie tendencyjny artykuł, opinia pseudowyważona. Nadzwyczajna sytuacja rodzi nowych liderów, oby Petru się takim okazał. Życzę wytrwałości i powodzenia.

 12. janusz pisze:

  tego PETRU-go to już nie można wogole sluchac i ogladac -to pacholek Balcerowicza. nie ma zadnych propozycji programów dobrych dla polski.nadety bufon ,niech on znika z tv na zawsze razem ze swojimi ludzmi które jego reprezentują ich sluchac to ZENADA-SZKODA CZASU.w pełni popieram tresc artykulu ,pozdrawiam jego autora.BRAWO.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika