Wyniki sondaży: Niewielkie poparcie dla militarnego uderzenia USA w Syrii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.09.2013

Wyniki sondaży: Niewielkie poparcie dla militarnego uderzenia USA w Syrii

Jak donosi Catalina Camia w amerykańskim „USA Today”, chce wykorzystać naloty amerykańskie, aby powstrzymać reżim syryjski przed użyciem broni chemicznej, ale najpierw zwrócił się o poparcie jego działań do amerykańskiego Kongresu.

Wyniki sondaży: Niewielkie poparcie dla militarnego uderzenia USA w Syrii

WASZYNGTON R1; Dwa nowe sondaże pokazują, że przed prezydentem Obamą stoi trudne zadanie, aby uzyskać wsparcie publiczne do militarnego nalotu na Syrię. Prawie sześć na dziesięciu Amerykanów sprzeciwia się działaniom wojskowym w odpowiedzi na złamanie przez syryjski rząd zakazu użycia broni chemicznej w krwawej wojnie domowej. Według sondaży (The Washington Post/ News oraz Pew) opublikowanych we wtorek po południu aż 48% dorosłych jest przeciwko wojskowym nalotom, podczas gdy 29% twierdzi, że popiera je.
Prezydent powiedział w sobotę, że jest gotowy do użycia sił wojskowych przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara al- Assada, ale chce poznać najpierw stanowisko Kongresu w tej kwestii. Czołowi Republikanie i Demokraci mówili przez kilka dni, że proponowana uchwała jest zbyt szeroka i trzeba ją zmodyfikować.

Oba sondaże to skutek odpowiedzi zebranych przed Rose Garden na sobotnie oświadczenie Obamy. Głosowanie nastąpi w przyszłym tygodniu, gdy Kongres wróci z przerwy wakacyjnej.

John_Boehner

John Boehner

Marszałek Izby Reprezentantów R1; John Boehner i lider partii większościowej – Eric Cantor poparli działania wojskowe Obamy. Jak jasno wynika z oświadczeń Biura Boehnera, i Biały Dom muszą przejąć inicjatywę w pozyskaniu wsparcia podzielonego Kongresu. Senacka Komisja do Spraw Zagranicznych organizuje pierwsze z dwóch przesłuchań dotyczących rezolucji w sprawie Syrii.

Sceptycyzm opinii publicznej w sprawie nalotu na Syrię rozkłada się równomiernie. Prawie połowa lub 48% – respondentów w sondażu Pew przyznało, że nie wyjaśnił jasno, Stany Zjednoczone powinny rozpocząć naloty, podczas gdy 32% stwierdziło, że przedstawił sprawę jasno.

Wyniki badań Pew pokazują również, że ma problemy z przekonaniem swoich kolegów Demokratów. Prawie połowa, tj. około 48% Demokratów i 40% Republikanów mówi, że są przeciwni militarnym uderzeniom na Syrię, w porównaniu odpowiednio z 29% i 35% Kongresmenów, którzy mówią, że udzielą wsparcia prezydentowi.

Washington Post / News poddało badaniu sondażowemu 1012 dorosłych od środy do niedzieli. Ich sondaż ma margines błędu + / – 3,5 punktu procentowego.

Sondaż Pew z 1000 dorosłych przeprowadzono od czwartku do niedzieli. Ma on margines błędu + / – 3,7 punktu procentowego.

Opracował: Zenon Lica

http://www.usatoday.com/story/news/politics/2013/09/03/obama-syria-poll-pew-abc/2758597/

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika