Na podstawie DNA człowieka można stworzyć jego portret
Włos, kropla krwi, sperma, plwocina, czy nawet guma do żucia – pozostawione na miejscu przestępstwa pozwalają na zidentyfikowanie sprawcy. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii opracowali algorytm, za pomocą którego mogą stworzyć portret człowieka, analizując jego DNA. Jak na razie może sam wizerunek nie będzie zbyt wyrazisty, ale daje wyobrażenie o nosicielu DNA: pozwala określić kolor skóry i oczu, i to bardzo dokładnie.
Stworzenie algorytmu poprzedziły eksperymenty i badania. Naukowcy przebadali 592 osoby typu europejskiego i zachodnioafrykańskiego mieszkające w USA, Brazylii i na Zielonym Przylądku. Pobrali próbki ich DNA oraz skany twarzy. Ustalili współrzędne prawie 7 tys. punktów z każdej twarzy. Dalej na podstawie badań odcinków DNA, tzw. polimorfizmu pojedynczego nukleotydu (SNP), które wywierają najbardziej zauważalny wpływ na cechy twarzy, ustalali różnice genetyczne. Według Marka Shrivera, jednego z prowadzących badania, dotychczas ustalono 24 SNP w 20 genach. Skorelowano je z poszczególnymi obszarami twarzy i ostatecznie opracowano model komputerowy dla tego samego zestawu SNP, na podstawie którego uzyskiwano wizerunek twarzy żądanej osoby.
Podobne prace są prowadzone obecnie w Chinach. Naukowcy kierowani przez biologa Kun Tang z Instytutu Nauk Biologicznych w Szanghaju ustalali indywidualne parametry 1001 wolontariuszy w postaci 30 tys. punktów, określili dodatkowe 5 SNP – oprócz tych otrzymanych w Pensylwanii. Odnoszą się one głównie do ust i brody, które chińscy naukowcy dokładnie odtworzyli.
Tymczasem genetyk – profesor Axel Wiesel z Berkeley w Kalifornii – bada SNP myszy. Znalazł już 4 tys. fragmentów DNA, które nazwał „wzmacniaczami”. Według niego określają one cechy, które wyraźnie wpływają na wzrost kości i tkanek miękkich. Zdaniem profesora te badania można wykorzystać także w stosunku do SNP człowieka, dlatego teraz próbuje dowiedzieć się – jak są zakodowane w genomie człowieka.
Zdaniem naukowców nastąpił postęp w badaniu DNA twarzy człowieka, a w niedalekiej przyszłości obiecują jeszcze lepsze wyniki. Absolutnie dokładnie zostaną zidentyfikowani przestępcy na podstawie pozostawionych śladów biologicznych.
Korzystając z uproszczonej procedury, pozwalającej określić niektóre cechy twarzy wykryte przez polimorfizm pojedynczych nukleotydów, artystka Heather Dewey Hagborg z Brooklynu za pomocą programu komputerowego maluje portrety. Wcześniej ma informacje z pobranych próbek DNA, które pozwalają określić płeć, kolor oczu, odcień skóry, szerokość nosa, odległość między oczami. Brakujące części domalowuje. Popatrzcie, jak jej się to udaje.
Źródło KP
gówniak 543213213
gówniak 543213213
przepraszam
prosze jak to usunąć pls szybka odp 🙂