Za zdrowie Pań!!! Krótko o Międzynarodowym Dniu Kobiet
Pierwowzorem dzisiejszego Dnia Kobiet były w starożytnym Rzymie Matronalia. Radosne święto przypadające na pierwszy tydzień marca, które wiązało się z początkiem nowego roku, a także macierzyństwem i płodnością. W tym świątecznym dniu mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki współczesnego Międzynarodowego Dnia Kobiet zapoczątkowały ruchy robotnicze w Ameryce Północnej i Europie. Natomiast pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, co zainicjowała Socjalistyczna Partia Ameryki.
Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła w celu krzewienia idei praw kobiet oraz społecznego wsparcia dla praw wyborczych dla nich – obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. W konferencji brało udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Głosowanie było anonimowe, nie podano także dokładnej daty obchodów tego wyjątkowego święta.
19 marca 1911 roku obchodzono je w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Wtedy domagano się powszechnych praw wyborczych dla kobiet oraz obejmowania przez nie stanowisk publicznych. Protestowano przeciw dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na płeć. W kolejnych latach obchodom święta towarzyszyły demonstracje antywojenne. W 1914 roku w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego było 8 marca, po raz pierwszy święto to obchodzono w Rosji. Po rewolucji październikowej bolszewicka feministka Aleksandra Kołłontaj nakłoniła Lenina do ustanowienia Dnia Kobiet oficjalnym świętem w Rosji.
Wielu Polakom święto to kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Aparat partyjny przekonywał, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Święto to w zakładach pracy czy szkołach obchodzono obowiązkowo. Panie otrzymywały wówczas rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło lub kawę, no i oczywiście goździki. Dzień ten, według niektórych, miał przypominać obywatelom o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Po przełomie politycznym 1989 r. nastąpiła dewaluacja znaczenia tego święta i w 1993 roku Dzień Kobiet został oficjalnie wykreślony z kalendarza świąt państwowych.
Obecnie Dzień Kobiet znowu wraca do łask. Jego wymowa nie ma bowiem charakteru propagandowego, ale wymiar uniwersalny, ponieważ dzień ten jest wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki o równouprawnienie. Środowiska feministyczne organizują tego dnia liczne „manify”, aby zwrócić uwagę na wciąż aktualne problemy kobiet.
Zatem wszystkim Paniom najlepsze życzenia w Dniu Kobiet.