Za zdrowie Pań!!! Krótko o Międzynarodowym Dniu Kobiet | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.03.2014

Za zdrowie Pań!!! Krótko o Międzynarodowym Dniu Kobiet

Pierwowzorem dzisiejszego Dnia Kobiet były w starożytnym Rzymie Matronalia. Radosne święto przypadające na pierwszy tydzień marca, które wiązało się z początkiem nowego roku, a także macierzyństwem i płodnością. W tym świątecznym dniu mężowie obdarowywali swoje prezentami i spełniali ich życzenia.

Za zdrowie Pań!!! Krótko o Międzynarodowym Dniu Kobiet

Początki  współczesnego Międzynarodowego Dnia Kobiet zapoczątkowały ruchy robotnicze w Ameryce Północnej i Europie. Natomiast pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, co zainicjowała Socjalistyczna Partia Ameryki.

Rok później   w Kopenhadze ustanowiła w celu krzewienia idei praw kobiet oraz społecznego wsparcia dla praw wyborczych dla nich – obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. W konferencji brało udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. było anonimowe, nie podano także dokładnej daty obchodów tego wyjątkowego święta.

19 marca 1911 roku obchodzono je w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Wtedy domagano się powszechnych praw wyborczych dla kobiet oraz obejmowania przez nie stanowisk publicznych. Protestowano przeciw dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na płeć. W kolejnych latach obchodom święta towarzyszyły demonstracje antywojenne. W 1914 roku w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego było 8 marca, po raz pierwszy święto to obchodzono w Rosji. Po rewolucji październikowej bolszewicka feministka Aleksandra Kołłontaj nakłoniła Lenina do ustanowienia Dnia Kobiet oficjalnym świętem w Rosji.

Wielu Polakom święto to kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Aparat partyjny przekonywał, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Święto to  w zakładach pracy czy szkołach obchodzono obowiązkowo. Panie otrzymywały wówczas rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło lub kawę, no i oczywiście goździki. Dzień ten, według niektórych, miał przypominać obywatelom o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Po przełomie politycznym 1989 r. nastąpiła dewaluacja znaczenia tego święta i w 1993 roku Dzień Kobiet został oficjalnie wykreślony z kalendarza świąt państwowych.

Obecnie Dzień Kobiet znowu wraca do łask.  Jego wymowa nie ma bowiem charakteru propagandowego, ale wymiar uniwersalny, ponieważ dzień ten jest  wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki o równouprawnienie. Środowiska feministyczne organizują tego dnia liczne „manify”, aby zwrócić uwagę na wciąż aktualne problemy kobiet.

Zatem wszystkim Paniom najlepsze życzenia w Dniu Kobiet.

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika