Zemsta rosyjskich służb specjalnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.03.2018

Zemsta rosyjskich służb specjalnych

Siergiej Skripal – były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków przekazując im tajne informacje, najprawdopodobniej został otruty. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z zemstą GRU – organizacji, która zdrajcom nigdy nie daruje.

Otrucie jako sposób „wymierzania sprawiedliwości” to znak rozpoznawczy rosyjskich służb specjalnych, choć w tym wypadku ma on głównie charakter demonstracyjny.

– Po sprawie Litwinienki po raz kolejny Rosjanie dali światu sygnał „uważajcie, jesteśmy wszędzie i możemy zrobić niemal wszystko” – mówi były oficer polskiego wywiadu. – Rosjanie dysponują dziś jednymi z najlepszych służb specjalnych na świecie i mogą naprawdę dużo.

Do zatrucia Skripala i jego córki miało dojść w jednej z kawiarni w Salisbury. Wiele wskazuje na to, że i tym razem autorzy zamachu na życie byłego rosyjskiego szpiega wojskowego nie zostaną ujęci, choć policja prowadzi śledztwo.

Dlaczego otruto?

za zdradę został w Rosji skazany i w 2005 roku, po 5 latach więzienia wymieniony na zresztowanych na terenie USA rosyjskich szpiegów. Dlaczego zatem po odbyciu wyroku został otruty?

– Dla zdrajców jest tylko jednak kara i nie ma od tego wyjątków – słyszymy od byłego szpiega. – „Towarzystwo im. Sudopłatowa” nikomu nie daruje i jeśli wyda na kogoś wyrok śmierci – ten ktoś do końca będzie żył w niepewności jak choćby inny rosyjski zdrajca Oleg Gordijewski, który od lat ukrywa się w Wielkiej Brytanii, będąc pod ochroną brytyjskich służb. Dziś po latach takiego życia jest wyniszczony stresem, depresją, w zasadzie jest wrakiem człowieka, ale jeszcze żyje…

W kontekście sprawy Skripala warto zastanowić się także nad fenomenem Wiktora Suworowa – przedstawianego jako były oficer GRU, którzy przeszedł na stronę brytyjską i dziś spokojnie żyje sobie w Wielkiej Brytanii. Chwali się przy tym rzekomym wyrokiem śmierci wydanym przez Rosję, jednocześnie nieniepokojony spaceruje po Londynie, jeździ taksówkami, spotyka się ze swoimi czytelnikami… Czy faktycznie jest zdrajcą? A może jego historia i wyznaczone zadanie wyglądają zupełnie inaczej?

Kim jesteś, Wiktorze Suworow?

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika