Żywność GMO wkrótce w Polsce? Posłowie przegłosowali ustawę o nasiennictwie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.11.2012

Żywność modyfikowana genetycznie wkrótce w Polsce? Posłowie przegłosowali ustawę o nasiennictwie

przegłosował kontrowersyjną ustawę o nasiennictwie. Oznacza to, że najprawdopodobniej już wkrótce w Polsce rozpocznie się uprawa roślin modyfikowanych genetycznie.

Głosowanie odbyło się 9 listopada. Ustawa przeszła niewielką większością głosów, którą zapewnili posłowie rządzącej koalicji -PSL.

Głosowało łącznie 432 posłów, za – 230 posłów, przeciw – 202 posłów, wstrzymało się – 0 posłów, nie głosowało – 28 posłów (Wyniki głosowania)

Ustawa o nasiennictwie umożliwi wprowadzenie na polski rynek nasion roślin genetycznie modyfikowanych. Te z kolei będą mogły zostać wysiane przez rolników. W ten sposób za jakiś czas na rynek trafią warzywa i owoce modyfikowane genetycznie (GMO).


GMO – organizmy modyfikowane genetycznie w skrócie (ang. Genetically Modified Organisms) – organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych (lub zmiany istniejących).

Jeden z internautów sprawę komentuje w sposób następujący:

„… bezmyślnie, głównie głosami i PLS przegłosował tzw. „Ustawę o nasiennictwie”. Mimo ostrzeżeń naukowców i zakazu w innych krajach w Polsce dojdzie do całkowitego zniszczenia naturalnego rolnictwa. W Indiach 10,000 rolników popełniło samobójstwo gdyż nie mają plonów – właśnie na skutek stosowania nasion Monsanto. Fragmenty wykładu prof. dr hab. Jana Narkiewicza-Jodko, który miał miejsce podczas konferencji „Współczesny Frankeinstein kontra tysiące lat ewolucji”. Konferencja we Wrocławiu została zorganizowana przez Janusza Zagórskiego 17 kwietnia 2011r. …”

Obecnie spora liczba Polaków uważa żywność GMO za szkodliwą dla zdrowia.

Warto zwrócić uwagę na to, że przegłosowana ustawa, która najprawdopodobniej wejdzie w życie, nie narzuca na producentów obowiązku znakowania żywności GMO. Oznacza to, że konsument nie będzie wiedział, czy ma do czynienia z żywnością modyfikowaną, czy też nie.

W wielu krajach Unii Europejskiej (m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Grecja) obowiązują częściowe lub całkowity zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Zakazy szczególnie dotyczą uprawy modyfikownej kukurydzy zonaczonej symbolem MON810.

– Jedno jest pewne. Raz dopuszczona uprawa żywności GMO w Polsce, będzie nieodwracalna ze względu na skażenia transgeniczne pomiędzy roślinami GMO, a ekologicznymi – komentuje jeden z internautów. – Nie da rady zakazać pszczołom zapylania między sąsiadującymi polami GMO i EKO, w efekcie rolnicy uprawiający żywność EKO, stracą certyfikaty i będą zmuszeni do upraw GMO.

tym jak ustawa o GMO została przegłosowane w Sejmie, 12 listopada 2012 ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Pełny tekst ustawy

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika