Joga - bezpłatne zajęcia w Miejskiej Hali Sportowej w Gdańsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.10.2012

Joga – bezpłatne zajęcia w Miejskiej Hali Sportowej w Gdańsku

wspólnie z Akademią Redukcji Stresu rozpoczęliśmy bezpłatne, cykliczne zajęcia jogi. W pierwszej edycji wzięło udział blisko 40 osób.

W ramach programu „Joga na zdrowie” w każdy piątek w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej 61 prowadzone będą, trwające do 90 minut, spotkania z jogą. (Fot. MOSiR Gdańsk)

W ramach programu „Joga na zdrowie” w każdy piątek w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej 61 prowadzone będą, trwające do 90 minut, spotkania z jogą. Początek o godzinie 18.30. Jedyne, o czym muszą pamiętać osoby, które zechcą skorzystać z tej propozycji, to zabranie ze sobą maty do ćwiczeń i swobodnego, najlepiej sportowego ubioru. Zapraszamy osoby w każdym wieku, Kondycja fizyczna nie ma znaczenia.

W ramach ćwiczeń będzie realizowany program:

Kundalini joga jest w swojej zachowanej starożytnej formie zbiorem różnorodnych technik oddechu (pranajama), ruchu (krija, asana), medytacji (diana) i mantr. Pomaga w pokonywaniu nieświadomego umysłu, porzucaniu starych wzorców i cierpień z przeszłości, które blokują przed byciem tu i teraz oraz osiąganiu pełni możliwości. Praktyka tego rodzaju utrzymuje w optymalnym zdrowiu fizycznym, zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, uzdrawia system nerwowy i hormonalny, trenuje i stymuluje umysł, czyniąc go mocnym i giętkim w obliczu zmian oraz stresu. Daje spokój i pewność siebie. Prowadzący: Paweł Gutral

Yin Joga to forma praktyki jogi wykorzystująca siły grawitacji do zwiększenia elastyczności i pogłębienia świadomości ciała. Praktyka Yin Jogi skupia się na głębokich tkankach łącznych, takich jak: ścięgna, kości oraz stawy. Podczas wykonywania asan wykorzystywana jest siła grawitacji a dzięki temu, iż pozostajemy w niej od 3 do 5 min spokojnie się rozciąga. Pobudzane są głębokie rzadko poruszane obszary organizmu. Praktyka Yin Jogi poprzedzona jest Yang Jogą, czyli aktywną i dynamiczną formą jogi. Sekwencje asan budowane są tak by wzmocnić i pobudzić ciało i umysł. Regularna praktyka Yin&Yang Jogi buduje harmonię w ciele, umyśle i sercu. Poprawia zdrowie, wzmacnia ciało, poszerza zakres wykonywanych ruchów. Prowadząca: Ania Piecuńko

Metoda Iyengara to najpopularniejszy obecnie w Polsce sposób praktyki jogi. Dzięki wykorzystaniu pomocy (klocków, pasów itp.) pozwala on czerpać korzyści z ćwiczeń również osobom cierpiącym z powodu urazów lub po prostu bardzo słabo rozciągniętym. Metoda opracowana przez B.K.S Iyengar’a wyróżnia się też wyjątkową precyzją. Każda część ciała wykonuje ściśle określoną pracę. Nie ma tu miejsca na dowolność. jest używane jako narzędzie do poszerzania świadomości i wyciszania umysłu. Praktyka polega na uważnym wejściu w pozycję (asanę) i pozostaniu w niej przez odpowiedni czas. Ćwiczący stale docierają do granic swoich możliwości i przechodząc je osiągają postępy i terapeutyczne efekty.

Wyjątkową cechą jogi Iyengara jest wykorzystanie licznych pomocy: koców, lin, kostek, pasków. Umożliwiają one doświadczanie dobroczynnego działania asan osobom o znacznych indywidualnych ograniczeniach. 

Szczegółowo opracowane pozycje leczą różne dolegliwości prowadząc ćwiczącego ku pełnemu zdrowiu. 
Każda sesja kończy się pozycjami relaksacyjnymi. Prowadząca: Diana Sochacka

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>