Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) i jego księgozbiór
W bieżącym roku przypada 250. rocznica urodzin Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – pastora, leksykografa, tłumacza i wydawcy, szczególnie zasłużonego dla polskości Gdańska oraz dla Biblioteki Gdańskiej. W tym roku mija również 150 lat odkąd jego wspaniały, bogaty w polonika księgozbiór znalazł się w murach Biblioteki. Z tej okazji PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) i jego księgozbiór”.
Mrongowiusz od 1798 r. związany był z Gdańskiem, kiedy to został pastorem i kaznodzieją gminy ewangelickiej w kaplicy św. Anny przy kościele św. Trójcy i jednocześnie lektorem języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Od roku 1812 był nauczycielem języka polskiego w Szkole Świętojańskiej przy parafii św. Jana, pełnił też funkcję tłumacza sądowego. Był autorem rozpraw, podręczników języka polskiego oraz słowników polsko-niemieckich, a także edytorem piśmiennictwa staropolskiego. Zajmował się również zbieraniem pieśni mazurskich i kaszubskich oraz wszelkich dokumentów w języku kaszubskim. Był tłumaczem i wydawcą Rozprawy filozoficznej o religii i moralności I. Kanta, a także wydawał własne opracowania tekstów autorów z okresu sarmatyzmu.
Pozostawił po sobie ponad tysiąc cennych książek. Przejęcie biblioteki Mrongowiusza przyczyniło się do zasilenia księgozbioru Biblioteki Gdańskiej polskimi wydawnictwami, zwłaszcza z pierwszej połowy XIX wieku. Na wystawie pokazane zostaną autografy Mrongowiusza i publikacje z jego księgozbioru.
Na wernisaż zapraszamy w poniedziałek 3 listopada o godz. 13 (budynek historyczny, ul. Wałowa 15). Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 19 grudnia 2014 r.