Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) i jego księgozbiór | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.10.2014

Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) i jego księgozbiór

W bieżącym roku przypada 250. urodzin Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – pastora, leksykografa, tłumacza i wydawcy, szczególnie zasłużonego dla polskości Gdańska oraz dla Biblioteki Gdańskiej. W tym roku mija również 150 lat odkąd jego wspaniały, bogaty w polonika księgozbiór znalazł się w murach Biblioteki. Z tej okazji PAN zaprasza na wystawę „Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) i jego księgozbiór”.

mrongowius_2014m-3

Mrongowiusz od 1798 r. związany był z Gdańskiem, kiedy to został pastorem i kaznodzieją gminy ewangelickiej w kaplicy św. Anny przy kościele św. Trójcy i jednocześnie lektorem języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Od roku 1812 był nauczycielem języka polskiego w Szkole Świętojańskiej przy parafii św. Jana, pełnił też funkcję tłumacza sądowego. Był autorem rozpraw, podręczników języka polskiego oraz słowników polsko-niemieckich, a także edytorem piśmiennictwa staropolskiego. Zajmował się również zbieraniem pieśni mazurskich i kaszubskich oraz wszelkich dokumentów w języku kaszubskim. Był tłumaczem i wydawcą Rozprawy filozoficznej o religii i moralności I. Kanta, a także wydawał własne opracowania tekstów autorów z okresu sarmatyzmu.

Pozostawił sobie ponad tysiąc cennych książek. Przejęcie biblioteki Mrongowiusza przyczyniło się do zasilenia księgozbioru Biblioteki Gdańskiej polskimi wydawnictwami, zwłaszcza z pierwszej połowy XIX wieku. Na wystawie pokazane zostaną autografy Mrongowiusza i publikacje z jego księgozbioru.

Na wernisaż zapraszamy w poniedziałek 3 listopada o godz. 13 (budynek historyczny, ul. Wałowa 15). Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 19 grudnia 2014 r.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika