Pif Paf Music Festival | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.11.2013

Pif Paf Music Festival

Czy młodzi ludzie rzeczywiście nie mają zapału i chęci do tworzenia kultury? Nie, jest wprost przeciwnie. Najlepszym dowodem jest gdyński Pif Paf Music Festival, który odbędzie się już 15 i 16 listopada.

Pif Paf Music Festival

Wspieramy polską kulturę i dajemy głos ludziom młodym – takimi słowami organizatorzy zapowiadają Pif Paf Music Festival, czyli ogólnopolski festiwal młodej polskiej muzyki rockowej. Najważniejszą częścią festiwalu są oczywiście koncerty. Osiem najlepszych zespołów z eliminacji zagości na scenie Klubu Muzycznego „Ucho”. Wśród młodych kapel są zarówno przedstawiciele klasycznego rocka, jak i eksperymentatorzy, u których słychać wpływy elektroniki, hiphop czy brytyjskiego rocka.

Messter, The Noiz, Kompleks Małego Miasteczka, Brainfreezer Soundsystem, FairyTaleShow, Klinton, OiOM, Mniejsze Zło – to nazwy, które jeszcze nie są szerzej znane, ale talent występujących muzyków z pewnością wkrótce przysporzy im popularności. Pif Paf przede wszystkim wspiera muzyków śpiewających po polsku. Zespoły walczą o sesję nagraniową w gdyńskim studiu, a także o inne nagrody. Oprócz młodych zdolnych, wystąpią także ich bardziej znani koledzy, w piątek poznańskie Muchy, w sobotę Transsexdisco i Clintwood.

Pif Paf Music Festival to także działania pozakoncertowe. W Dyskusyjnym Klubie Filmowym zarówno w piątek, jak i w sobotę odbywać się będą dyskusje i warsztaty. Dokładna rozpiska koncertów oraz działań towarzyszących znajduje się na www.pifpaffestival.pl/line-up
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.pifpaffestival.pl oraz na facebooku www.facebook.com/PifPafMusicFestival. Bilety w cenie: 15 zł jednodniowy, 20zł karnet do nabycia w Klubie Muzycznym Ucho, w EMPiKach i na eventim.pl

Stowarzyszenie Twórców Kultury „Kulturnatywa”

84-240 Reda, ul. Łąkowa 31/3
KRS: 0000410146 REGON: 221602736 NIP: 5882395396

 • Wróblewski Piotr Janusz – Prezes
 • Majchrzak Piotr Ireneusz – Wice-Prezes
 • Pietrzyk Małgorzata – Skarbnik
 • Osior Katarzyna – Sekretarz

Piotr Wróblewski

Koncerty

MUCHY

Grupa została założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystąpił po raz pierwszy podczas koncertu transmitowanego na antenie Programu 3. Polskiego Radia w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik „Machina” i Program 3. Polskiego Radia. Pierwszy singel formacji pt. „Miasto doznań” osiągnął w maju 2007 roku 7. miejsce na Liście Przebojów Polskiego Radia 3. Wielokrotnie nazywany „najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty”.

19 listopada ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł „Terroromans”, uznany za „Płytę Roku” m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny „Pulp”. Pozytywne reakcje na płytę pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi do największych i najważniejszych polskich festiwali (Heineken Open’er, Jarocin Festival, Off Festival, Cracow Screen Festival, EkoUnionRock w Węgorzewie itd.).

Jesienią 2009 roku Muchy podpisały kontrakt z wytwórnią Sony Music, a przy współpracy z producentem Marcinem Borsem zarejestrowały materiał na drugą płytę zatytułowaną „Notoryczni debiutanci”. W sierpniu 2010 roku, w odpowiedzi na oczekiwanie fanów, do sklepów trafiła reedycja debiutanckiego „Terroromansu”. W roku 2010 zespół zagrał w sumie ponad 80 koncertów! Rok 2011 rozpoczął się od nagrody portalu uwolnijmuzyke.pl dla „Notorycznych debiutantów” jako „Płyty roku”. Zespół został również po raz drugi nominowany do „Fryderyków” (w kategorii „Muzyka alternatywna”).

18 września 2012 to data premiery nowego albumu, który nosi tytuł „chcecicospowiedziec”. Pierwszy singiel „Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę” zdołał wspiąć się na szczyt list przebojów (m.in. Eska Rock, Afera, Egida itp.), a czytelnicy portalu uwolnijmuzyke.pl uznali go za najlepszy singiel roku! „chcecicospowiedziec” to podwójne wydawnictwo zawierające oprócz nowej muzyki, również film fabularno-dokumentalny o zespole.

Zespół wystąpi 15.11, pierwszego dnia Pif Paf Music Festival.

Obecnie Muchy występują w składzie:

 • Michał Wiraszko – wokal, gitara
 • Tomasz Skórka – bas
 • Damian Pielka – gitara
 • Łukasz Stachowiak – perkusja
 • Krzysztof Zalewski-Brejdygant – gitara, klawisze, śpiew
TRANSSEXDISCO

Transsexdisco intensywnie działa i koncertuje od czerwca 2007 roku. Założycielem formacji jest Damian Lange. Muzyka transów to przede wszystkim rock, ale można się doszukać brzmień popowych z elektronicznym klimatem. Zespół tworzy czterech muzyków: Damian Lange – gitara, śpiew, jak i również teksty oraz kompozycje, Krzysiek Napiórkowski – bas, Marcin Matyszewski – klawisze i Paweł Łach – perkusja. Grupa ma na koncie wiele wyróżnień na festiwalach i przeglądach, m.in. jest laureatem Eko Union Of Rock w Węgorzewie (2009). 10 lipca 2010 roku ukazała się debiutancka płyta TSD – „Ultrachemia”. Zespół wystąpi 16.11, drugiego dnia Pif Paf Music Festival.

Skład:

 • Damian Lange – gitara, śpiew, kompozycje, teksty
 • Krzysztof Napiórkowski – bas
 • Marcin Matyszewski – klawisze
 • Paweł Łach – perkusja

Zespół powstał w maju 2012 roku. Jest wypadkową czterech nici, które plączą się i wiją, by w końcu w sali prób mógł powstać ten pulowerek. Po tym jak dołączył do niego Piotrek Zalewski (Excessive Machine, Alters , Rita Pax) – świetny basista, sprawy nabrały tempa. Jego świeże podejście do muzyki w zetknięciu z doświadczeniem Posejdona (Closterkeller, Albert Rozenfield, Virgin, John Poter Band) i Zawadki (Oddział Zamknięty, DAAB, T.Love, Chłopcy z Placu Broni, John Poter Band) fajnie się miksuje. Kluczowe w tym całym bałaganie jest rozpoczęcie współpracy z Chaos Managment Group firmą która ma pod swoją opieką Myslovitz, Cool Kids of Death, Oszibarack, Tres.B, czy Pustki.

Zespół wystąpi 16.11, drugiego dnia Pif Paf Music Festival.

Skład:

 • Darek Boratyn – wokal, gitara
 • Krzysiek Zawadka – gitara
 • Piotrek Zalewski – bas
 • Piotr „Posejdon” Pawłowski – perkusja
MESSTER

Zespół Messter powstał w Elblągu na przełomie listopada i grudnia 2011 roku z inicjatywy basisty (Barthass) i byłego obecnie gitarzysty (Kuba). W tym czasie w skład wchodzili jeszcze gitarzysta (Adrian) i perkusista (Adek). Wszystko zadziało się bardzo szybko, gdyż już 3.12.11 r. odbyła się pierwsza próba. Od początku coverowaliśmy różne zespoły, szukaliśmy swojego stylu, staraliśmy się zainspirować i przejść do własnej twórczości.

Zaczęło się od Metallici, Deep Purple, czy Acid Drinkers, graliśmy głównie dla przyjemności płynącej ze wspólnej pasji. Ostateczny kształt i kierunek nadał nam wokalista (Piter), który wstąpił do zespołu wiosną 2012 roku, a w późniejszym czasie przejął również gitarę po Kubie. Zadecydowaliśmy spróbować sił w thrash metalu, później z nutą melodeath. Oficjalnie pod nazwą Messter zespół wyszedł na światło dzienne w czerwcu 2013, kiedy zagraliśmy dwa urodzinowe koncerty, jeden z innym zespołem, drugi solo, na początku i na końcu miesiąca. Jako że od dłuższego czasu chcieliśmy wyjść z „piwnicy”, pokazać się światu, podzielić się tym, co mamy, te właśnie dwa koncerty były iskrą, która podpaliła lont.

Skład:

 • Piotr Barniak – wokal, gitara rytmiczna
 • Adrian Stępkowski – gitara solowa
 • Bartosz Piotrzkowski – gitara basowa
 • Adrian Kujawski – perkusja
KOMPLEKS MAŁEGO MIASTECZKA

Zespół z Brodnicy działający od sierpnia 2012 roku. Po pół roku spotykania się na próbach dał debiutancki koncert w brodnickim klubie „Stajnia”. W marcu wystąpił na toruńskim Katarze i odebrał przyznaną mu przez internautów Nagrodę Publiczności. W kwietniu decyzją słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia został laureatem II etapu konkursu o nagrodę Grand Prix Seven Festival w Węgorzewie i 13 lipca tam wystąpił. Również w lipcu wygrał regionalny konkurs Fonografika Young Stage w Toruniu. 14 września w Łodzi w Ogólnopolskim Finale tego konkursu wywalczył III miejsce.

Skład:

 • Michał Hildebrandt – wokal
 • Kacper Zakrzewski – gitara elektryczna
 • Paweł Knorps – gitara elektryczna
 • Marek Orłowski – gitara basowa
 • Witold Wierzbowski – perkusja
FAIRYTALESHOW

Zespół założony w 2011 roku w Ząbkowicach Śląskich przez czterech kumpli z podwórka: wielbiciela wiejskich krajobrazów, niepoprawnego marzyciela, wrażliwego kuglarza i Gościa uwielbiającego koszulki – remanówki. Między licznymi koncertami chłopaki studiują na wrocławskich uczelniach.

Skład:

 • Tomasz Grządkowski – wokal, gitara
 • Michał Mazur – gitara
 • Tomasz Grządkowski – wokal, gitara
 • Michał Mazur – gitara
 • Michał Paczkowski – perkusja
 • Adam Gleń – bas
OIOM

OiOM powstał w listopadzie 2012 roku. W 2013 roku zespół rozpoczął działalność koncertową wliczając udział w międzynarodowym EMERGENZA FESTIWAL 2013 gdziie dotarł do finału regionalnego i wystąpił w CK ZAMEK w Poznaniu. W chwili obecnej zespół przygotowuje materiał na debiutancki LP. Muzyka jaką gramy to połączenie rapu z gitarowymi brzmieniami określana mianem Rapcore.

Skład:

 • Szymon Grzymski – G-L (bas)
 • Mateusz Grzymski – Młody (perkusja)
 • Mateusz Walenczewski – Specu (wokal)
 • Rafał Iks – X (gitara)
THE NOIZ

Skład:

 • Jakub Gimiński – Perkusja, wokal
 • Jędrzej Żurek – Gitara, wokal
 • Bartosz Frankiewicz – Bas
BRAINFREEZER SOUNDSYSTEM

Zespół powstał z inicjatywy Krzysztofa „Brainfreezera” Spychały w roku 2011. W utworach „Soundsystemu” oprócz mroźnej elektroniki można usłyszeć bogate instrumentarium, od skrzypiec przez trąbkę, wiolonczelę po sekcję rytmiczną i sporą ilość zaproszonych wokalistów. Muzyka kolektywu oscyluje między takimi gatunkami jak glitch-hop, downtempo, chillout po dubstep, hip-hop, drum&bass czy jazz. Najważniejsze wydarzenia z życia zespołu – Występ na festiwalu Juwenalia Poznań 2013, jako oficjalny support Brodki – Support Jamala na poznańskim „Projekcie X” – Współpraca z zespołem Sorry Boys (oficjalny remix ich utworu pt. „The sun”) – Utwór „Halo halo” – pierwsze miejsce w notowaniu najlepszych utworów miesiąca na portalu Gorilla.fm – Występ na poznańskim festiwalu ARTenalia.

Skład:

 • Krzysztof Spychała – Elektronika, wokal
 • Urszula Pietz – Skrzypce
 • Maciej Kujawa – Gitara
 • Tomasz Orłowski – Trąbka
 • Łukasz Gronowski – Gitara Basowa
 • Michał Bocek – Perkusja
 • Marta Nowakowska – Wokal
 • Patrycja Michalczak – Wokal
 • Adam „Hazet” Góralski – Rap
KLINTON

Zespół Klinton powstał w czerwcu 2012 r. Jednak obecny skład zespołu ukształtował się pod koniec 2012 r. Założeniem grupy jest pisanie polskojęzycznych utworów rockowych o niebanalnych formach, łączenie tradycyjnego gitarowego brzmienia z charyzmatycznym i wiodącym wokalem. Klinton to połączenie niebanalnych brzmień piątki młodych muzyków, tworzących w pełni świadomie, z otwartą głową!

Skład:

 • Michał Białas – gitara
 • Maciej Czuchraniuk – instrumenty klawiszowe
 • Mariusz Oborski – wokal
 • Bartek Rogula – perkusja
 • Dominik Waszczak – bas
MNIEJSZE ZŁO

Rok 2009, garaż w Brwinowie. To tam zaczęła powstawać muzyka. To tam zapuścił swoje korzenie zespół Mniejsze Zło (wtedy Tears Of Happiness). Początki nie były łatwe. Graliśmy covery, wzorowaliśmy się na innych, szukaliśmy czegoś. Jednak przełomowy moment nastąpił jeszcze w tym samym roku. Powstały pierwsze numery. Proste, łatwe. Co dalej? Następnie pierwsze występy, koncerty. W 2011 roku dołączył do nas gitarzysta solowy Leon Zaporski i wniosło to za sobą diametralne zmiany w brzmieniu i sposobie grania. Przede wszystkim zaczęliśmy grać elektrycznie, a nie na akustyku jak przedtem. Wpadało wiele pomysłów, które miały w sobie już coś co brzmiało charakterystycznie dla nas. W tym samym roku odszedł klawiszowiec, współzałożyciel Mateusz Gałązka oraz perkusista Paweł Rosiński. Z klawiszy zrezygnowaliśmy całkowicie, a na perkusji zasiadł Paweł Wiśniewski co jest absolutnym strzałem w dziesiątkę! To krótka historia zespołu. Jako Mniejsze Zło, w tym składzie i z tą twórczością gramy około roku.

Finaliści Hortex Rytmy Młodych (Jarocin 2013) Graliśmy w Jarocinie! Zespół ma już na koncie ponad 20 autorskich utworów. W planach mamy nagranie pierwszego longplaya.

Skład:

 • Damian Bartosiewicz – Gitara 1, wokal
 • Leon Zaporski – Gitara 2
 • Kuba Modzelewski – Bas
 • Paweł Wiśniewski – Perkusja

Warsztaty

WARSZTATY HOME RECORDING

 • Temat spotkania: „Jak nagrywać w domowych warunkach”
 • Data: piątek 15.11.2013, godz. 16:00
 • Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
 • Prowadzący: Dawid Gorgolewski.

Coraz więcej zespołów próbuje nagrywać swoją twórczość w domu. Brak profesjonalnego studia i doświadczonego realizatora dźwięku nie zawsze musi jednak oznaczać słabą jakość nagrania. W czasie warsztatów młodzi muzycy będą mogli dowiedzieć się jak najefektywniej nagrywać domowymi sposobami.

CROWDFUNDING, CZYLI JAK NAGRAĆ PŁYTĘ NIE MAJĄC PIENIĘDZY

 • Temat spotkania: „Jak nagrać i wydać płytę nie mając pieniędzy. Podstawy finansowania społecznościowego”
 • Data: sobota 16.11.2013, godz. 12:00
 • Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
 • Uczestnicy: Przemek Corso, Drewnofromlas.

Profesjonalna wytwórnia nie jest jedyną drogą do wydania własnej płyty. Coraz większą popularnością cieszy się finansowanie społecznościowe. Mecenasem sztuki może zostać wierny fan, a także osoba, której twórczość zespołu przypadła do gustu. Wątpliwości rozwiewają oraz na pytania odpowiadają Przemek Corso z Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz Drewnofromlas, zespół który wydał swoją debiutancką płytę dzięki finansowaniu społecznościowemu.

MARKETING MUZYCZNY

 • Temat spotkania: „Podstawy marketingu sieciowego dla zespołów muzycznych”
 • Data: sobota 16.11.2013, godz. 13:30
 • Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
 • Uczestnicy: Konrad Spuła, dr Marek Chrabkowski.

Obecność w sieci to najtańsza i najskuteczniejsza forma promocji artystów. Jednak, pomimo iż niemal każdy zespół posiada własną witrynę oraz wykorzystuje media społecznościowe, działania promocyjne często pozbawione są przemyślanej strategii i konsekwencji. Brakuje również nowatorskich pomysłów, które pozwolą wyróżnić się na tle dziesiątków tysięcy artystów, walczących o zdobycie uwagi w sieci. Spotkanie poprowadzi specjalista ds. promocji w sieci, były dziennikarz i bloger – Konrad Spuła.

INTERNET CZY PŁYTA

 • Temat spotkania: „Sposoby dystrybucji własnej twórczości”
 • Data: sobota 16.11.2013, godz. 15:00
 • Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
 • Uczestnicy: Karol Schwarz, Clintwood.

Rosnąca popularność serwisów muzycznych oferujących prawie nieograniczone możliwości przesłuchiwania muzyki, rodzi pytanie o metody dystrybuowania własnej twórczości. Konwencjonalna płyta przeciwstawiana jest nowoczesnym drogom udostępniania twórczości w sieci. W czasie tego panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad konsekwencjami wybrania jednej z tych dróg.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika