Jubileuszowy parkrun Gdańsk już w najbliższą sobotę | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.01.2013

Jubileuszowy parkrun Gdańsk już w najbliższą sobotę

W sobotę 19 stycznia o godzinie 9.00 w Parku im. Ronalda Reagana na Gdańskim Przymorzu odbędzie się urodzinowy bieg z cyklu cosobotnich, darmowych biegów na 5 km.

parkrun_gdansk1

Pobiegnijcie razem z nami

Sobotni bieg będzie świętem parkrun Gdańsk – minął już rok od inauguracji wspólnego biegania. W planach jest urodzinowy tort, ciekawi goście, wysoka oraz nagrody dla najlepszych w rocznej klasyfikacji.

parkrun_gdansk3

wystartował 21 stycznia 2012 jako druga lokalizacja parkrun w Polsce. W październiku 2011 r., nastąpiła inauguracja parkrun w Gdyni, natomiast w ubiegłym roku w sezonie wakacyjnym parkrun zagościł w Łodzi i Poznaniu. Podobnie jak w przypadku innych biegów z cyklu parkrun, gdańska inauguracja zgromadziła kilkunastu miłośników amatorskiego biegania. Po roku istnienia jest zarejestrowanych około 700 uczestników w ramach gdańskiego parkrunu z których 65% przynajmniej raz pobiegła w Parku Reagana. Wśród uczestników mamy reprezentantów, aż 26 klubów i grup biegowych.

parkrun_gdansk2

Parkrun przez cały rok

Jeżeli chodzi o statystyki podsumowujące rok istnienia to do tej pory odbyło się 50 edycji, w których łącznie uczestniczyło 432 biegaczy! Jeżeli zsumujemy dystans jaki każdy indywidualnie pokonał w ramach parkrun Gdańsk, to wyjdzie 11,145km, co w wymiarze czasowym daje 926 godzin, czyli ponad 38 dni!

parkrun_gdansk4

W ramach parkrun Gdańsk rekordy indywidualne pobijane były dziewięciokrotnie. Największą liczbę zwycięstw na swoim koncie ma Elżbieta Tuwalska, która aż 21 razy dobiegała do mety jako pierwsza. Na drugim miejscu z 18 zwycięstwami znalazł się Arkadiusz Kalinowski, natomiast na trzecim miejscu z 13 wygranymi biegami zajmuję Ewa Król.

Najszybszymi uczestnikami są niepokonani do tej pory Patryk Gierjatowicz z Edenburga oraz Elżbieta Tuwalska. We wrześniu 2012 Patryk ustanowił rekord parkrun Gdańsk i 5km pokonał w czasie 16:29. Natomiast Ela uzyskała wynik 19:49. W ramach gdańskiej edycji parkrun mamy jeszcze trzech biegaczy, którzy uzyskali wyniki poniżej 17 minut; Pawła Grabkowskiego (16:40), Szymona Dobeckiego (16:45) oraz Piotra Grabkowskiego (16:53).

Przy tej okazji wspomnieć należy, iż w ramach biegali znani sportowcy m.in. Barbara Włoch-Wiszniewska, która jest jedną z najbardziej znanych polskich maratonek.

Agata Durajczyk, która jest reprezentantkę kadry B w siatkówce kobiet na pozycji libero. Agata i wychowanką Gedanii Gdańsk oraz Izuagbe Ugonoch, który jest obecnie zawodowym bokserem w wadze junior ciężka., a zanim został bokserem, był sześciokrotnym mistrzem Polski w kick-boxingu oraz mistrzem Europy i świata amatorów w formule K-1.

Biegi organizowane przez biegaczy dla biegaczy

To jednak, co jest najbardziej cenne w i co nie da się przedstawić w formie statystyk to satysfakcja uczestników, przyjazna atmosfera oraz wspólny udział w biegu. Warto wspomnieć, iż tradycją po biegu parkrun jest wspólne morsowanie, do którego zachęcamy z Akademią Biegania, a inicjatywa ta cieszy coraz większą popularnością. Także parkrun Gdańsk przeszedł do historii w wyniku tego, że jest jedynym na świecie parkrunem w którym uczestnicy tyłem.

Nie byłoby bez kluczowego elementu – wolontariuszy, którzy w każdą sobotę prowadzą biegi. To dla nich słowa szczególnego uznania za ich wkład w rozwój parkrun Gdańsk. Serdecznie dziękujemy!

Mamy nadzieję, że historia będzie stawała się coraz bogatsza w wyniki oraz indywidualne rekordy. Wierzymy, że atmosfera, którą stworzyli uczestnicy parkrun Gdańsk będzie przyciągała kolejnych uczestników i za rok będziemy świętowali urodziny w jeszcze większym gronie parkrunnerów.

Dla przypomnienia biegi z cyklu parkrun są bezpłatne i odbywają w każdą sobotę o godzinie 9.00 w Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Poznaniu na dystansie 5 km.

Jedynym warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie się na stronie www.parkrun.pl, wydrukowanie nadanego indywidualnego kodu kresowego i przyniesienie go ze sobą na bieg.

Serdecznie zapraszamy !
Maciej Gach (parkrun Gdańsk)
Stowarzyszenie parkrun Polska

ul. Żwirki i Wigury 8a/8
81-393 Gdynia

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>