Kajetanowicz i Baran liderami Rajdu Kauno Ruduo | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.08.2013

Kajetanowicz i Baran liderami Rajdu Kauno Ruduo

Kajetan i Jarek Baran wygrali zarówno pierwszy odcinek 5 rundy krajowego czempionatu, jak i dwukrotnie przejeżdżaną najdłuższą próbę litewskiego Rajdu Kauno Ruduo i prowadzą w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Kajetanowicz i Baran liderami Rajdu Kauno Ruduo

Po pierwszej pętli liczącej ponad 60 kilometrów oesowych dziś popołudniem załogi pokonają jeszcze cztery krótkie próby w Kownie, które wytyczono na asfalcie. Jazda na szutrowej oponie po takiej nawierzchni oznacza, że będzie widowiskowo.

– Mamy dużo frajdy z jazdy. Tych odcinków nie da się przejechać inaczej jak z bananem na twarzy – mówił Kajetan Kajetanowicz. – Oczywiście jest bardzo szybko, dużo skoków, także przez zakręty, co przysparza jeszcze więcej emocji i adrenaliny. Właśnie do tego są te trasy stworzone, są wręcz zwariowane.

Kajetan KajetanowiczKajetan (ur. 5 marca 1979 r.) – trzykrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w latach 2010-2012.

Dwa razy z rzędu (w sezonach 2010 i 2011) odniósł zwycięstwo w Rajdzie Polski, czego nie udało się dokonać żadnemu Polakowi od prawie 90 lat. Aktualny Mistrz Polski jest jednym z nielicznych na świecie kierowców jeżdżących autem wywodzącym się z grupy N, który skutecznie nawiązuje walkę z kierowcami startującymi samochodami Super 2000.

Kajetan doskonale rozpoczął swoje starty w Mistrzostwach Polski – podczas debiutu odniósł zwycięstwo w swojej klasie. W 2008 roku, wspólnie z Maciejem Wisławskim w roli pilota, zdobył tytuł Wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej RSMP i był najszybszym Polakiem w krajowym czempionacie. Trzy lata temu, pilotowany przez Jarka Barana, zwyciężył w trzech rajdach, w tym w najbardziej prestiżowym Rajdzie Polski, i wywalczył tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Przez większą część sezonu 2011 kierowca Dynamic Rally Team utrzymywał fotel lidera mistrzostw Polski. Drugie z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Polski oraz doskonała rywalizacja w ostatniej rundzie krajowego czempionatu pozwoliła Kajetanowi ponownie zostać mistrzem kraju w klasyfikacji generalnej.
Sezon 2012 należał do Kajetana Kajetanowicza i jego zespołu. Sześć wygranych w sezonie rajdów to kolejny rekord Kajetanowicza, bijący dotychczas najlepszy wynik – 5 zwycięstw – należący do Mariana Bublewicza, a następnie wyrównany przez Krzysztofa Hołowczyca. po raz trzeci z rzędu został Mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, triumfował także w klasie 2 RSMP oraz zdobył tytuł dla zespołu Dynamic Rally Team w klasyfikacji sponsorskiej.

Kajetan jest także wieloletnim instruktorem w szkole doskonalenia jazdy. Od lat propaguje bezpieczeństwo i skutecznie namawia do doskonalenia umiejętności za kierownicą. Popularny jest także wielokrotnym laureatem prestiżowego plebiscytu na najlepszego kierowcę rajdowego organizowanego przez Radio Luz oraz serwis Toprally.

(ur. 24 grudnia 1967 r.) – jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów rajdowych w Polsce. Startuje nieprzerwanie od 1992 roku, wierny barwom Automobilklubu Krakowskiego. Choć pochodzi z rodziny o rajdowych tradycjach, to jego kariera nie zaczęła się obiecująco. Ze zdecydowaną pomocą taty wystartował w swoim pierwszym rajdzie jako kierowca. Nie dojechał do mety, ponieważ… nie mógł jej odnaleźć. Postanowił, więc dokładnie zgłębić zagadnienie pilotażu i dziś ma na koncie ponad 200 startów, z czego ponad połowę w rajdowych mistrzostwach Polski. Zdobył ponad dwadzieścia tytułów w różnych klasach i grupach, w tym sześć tytułów Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Przez wiele lat był partnerem Janusza Kuliga, z którym wywalczył w 2001 roku tytuł Wicemistrza Europy. Startował również m.in. z Waldemarem Doskoczem, Sebastianem Fryczem, Michałem Kościuszką i Leszkiem Kuzajem. Od 2009 roku tworzy załogę z Kajetanem Kajetanowiczem. Wspólnie odnieśli wiele sukcesów – przede wszystkim trzykrotnie zdobyli tytuł mistrzostwa Polski i dwukrotnie zwyciężyli w Rajdzie Polski, polskiej rundzie mistrzostw Europy. Od lat dzieli się swoją wiedzą w ramach autorskiego projektu Szkoły dla Pilotów i z tego powodu często nazywany jest „profesorem”.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika