Zakończenie rozbudowy Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.05.2015
Sport | Autor: Redakcja

Zakończenie rozbudowy Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS

AWFiS im. dra Krzysztofa Zawalskiego w Gdańsku-Górkach Zachodnich może się poszczycić najnowocześniejszą mariną żeglarską w Polsce. Prace nad jej rozbudową rozpoczęły się w czerwcu 2014 roku, a zwieńczone zostały uroczystym przecięciem wstęgi i pierwszym zejściem na wodę w wykonaniu mistrza świata w windsurfingu Piotra Myszki i zawodników AZS-AWFiS.

NCZ-1

(fot. NCŻ AWFiS)

AWFiS jest rozbudowie mariną „inteligentną”. Składa się z jednego pomostu stałego oraz trzech pomostów pływających i jest wyposażona w nowoczesny system obsługi i zarządzania za pomocą kart chipowych, dzięki którym możliwe będzie ewidencjonowanie i rozliczanie postoju. System zarządzania mariną, a docelowo także możliwość rezerwacji miejsca postojowego przez Internet, zwiększy kontrolę, poprawi funkcjonalność i zapewni komfortowe warunki wypoczynku. Ponadto za pomocą karty chipowej użytkownicy będą mogli korzystać nie tylko z mariny, ale również z całej infrastruktury Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS.

NCZ-3

(fot. NCŻ AWFiS)

Innym rozwiązaniem zastosowanym w marinie jest automatyczny system obsługi sanitarnej umożliwiający bezpośrednie i higieniczne wypompowywanie nieczystości z jednostek pływających.

Nowa marina w istotny sposób rozwinie potencjał turystyczny na Wiśle Śmiałej, gdyż na jej końcu usytuowano tramwaju wodnego i jeżeli w przyszłości miasto Gdańsk zdecyduje się na przedłużenie linii autobusowej 111 do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, to turyści będą mogli w komfortowy sposób przypływać do NCŻ-etu tramwajem wodnym i wracać do centrum Gdańska komunikacją miejską.

NCZ-2

(fot. NCŻ AWFiS)

Przy marinie znajdzie się także straży granicznej, co z kolei umożliwi sprawną obsługę rejsów zagranicznych, a tych z pewnością będzie coraz więcej, ponieważ marina dzięki pogłębieniu do 4,5 metra będzie w stanie przyjąć także duże jednostki pływające. Poza tym przy marinie znajdzie się strefa Urzędu Morskiego i -u.

Dzięki ukończonej właśnie inwestycji w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS docelowo będzie mogło cumować ponad 100 jednostek pływających, a odnotowywane już dzisiaj duże zainteresowanie mariną ze strony osób prywatnych z pewnością przełoży się na wydatne korzyści finansowe dla Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika