John Kerry: Assad używał sarinu w ataku chemicznym w Syrii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.09.2013

John Kerry: Assad używał sarinu w ataku chemicznym w Syrii

Jak donosi Caroline Bankoff w New York Magazine, dzień po tym, jak prezydent Obama ogłosił, że zamierza prosić Kongres o zgodę na atak militarny w Syrii, Sekretarz Stanu – John Kerry – pojawił się w pięciu niedzielnych wiadomościach, gdzie kontynuował apel o potrzebę ataku.

Kerry twierdzi: Assad używał sarinu w ataku chemicznym w Syrii

W swoim telewizyjnym wystąpieniu Kerry oskarżył prezydenta Syrii, Baszara  al-Assada, o użycie gazu paralityczno-drgawkowego w ataku sierpniowym, podczas którego zginęło około 1400 osób. Stwierdził, że nastąpił przełom w badaniach, jakiego typu gazu chemicznego użyto, bowiem z próbek, które przewieziono do Stanów Zjednoczonych z Damaszku, a także próbek włosów i krwi, jednoznacznie wynika użycie sarinu. Potwierdził, że informacje te nie pochodzą od ekspertów ONZ, którzy wciąż prowadzą badania i oceny własnych materiałów zebranych z miejsca ataku.

Jak powiedział, wiarygodność USA ucierpi, jeżeli prezydent Obama nie uzyska zgody na atak reżimu w Syrii. Będzie to sygnałem dla innych narodów, że mogą być bezkarne. Przywódcy Iranu, Korei Północnej i Hezbollah mogą wtedy powiedzieć: Patrzymy na USA, gdzie nic znaczy nic, i to jest stawka jaką zapłacą Stany Zjednoczone. Porównał przy tym Baszara al – Assada do Hitlera i Saddama Husseina, którzy także korzystali z broni chemicznej w czasie wojny.

Kerry był wielokrotnie pytany, co uczyni prezydent Obama, jeśli nie uzyska zgody Kongresu na atak w Syrii. On jednak starał się unikać odpowiedzi, wymijająco stwierdzał tylko, że prezydent Obama nie buduje imperialnej prezydentury, a Kongres podejmie właściwą decyzję. Ma nadzieję, że administracja Obamy uzyska zgodę i nie straci głosowania…

Łatwiej będzie pozyskać głosy w Senacie, gdzie w większości zasiadają Demokraci niż w Izbie Reprezentantów, w której znaczna liczba Republikanów (i niektórzy Demokraci) są nastawieni sceptycznie R1; jeśli nie wręcz przeciwnie – idei interwencji w Syrii. Kolejne głosowanie nastąpi 9 września, zatem Amerykanów czeka tydzień przecieków prasowych i spekulacji.

Oprac. Zenon Lica, na podst. New York Magazine

new_york_magazinehttp://nymag.com/daily/intelligencer/2013/09/kerry-says-assad-used-sarin-in-chemical-attack.html

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika