Kończy się lato na gdańskich kąpieliskach. Nikt nie utonął. | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.09.2012

Kończy się lato na gdańskich kąpieliskach. Nikt nie utonął.

Chociaż tegoroczne lato nie należało do najcieplejszych to ratownikom zatrudnionym przez MOSiR w Gdańsku zajęć nie brakowało. Co istotne to kolejny bezpieczny sezon, w czasie którego na kąpieliskach nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia.

Ratownikom w Gdańsku zajęć nie brakowało. (Fot. MOSiR)

pracę na plaży rozpoczęli w tym roku wyjątkowo wcześnie. Wszystko za sprawą turnieju piłkarskiego UEFA Euro 2012. Można było ich spotkać na plaży już na początku czerwca, nawet przez całą dobę. Wspierani przez psy-ratowników, ratownika-pilota na paralotni dbali o bezpieczeństwo kibiców i turystów, którzy przybyli do Gdańska śledzić sportowe zmagania i jednocześnie odpoczywać na plaży.

Duże znaczenie miały działania prewencyjne oraz informacyjne. dotarli z informacją, jak bezpiecznie korzystać z plaży do forów kibicowskich oraz ambasady kibica. Wsparcia już bezpośrednio na plaży udzielali wolontariusze, którzy byli przygotowani do komunikowania się w kilku językach obcych.

To, w jaki sposób miasto Gdańsk przygotowało się do turnieju zostało docenione przez WOPR.

– Gdańsk stworzył wzorcowy koncept zabezpieczenia ratowniczego dużej imprezy, pod nazwą Plaże 2012 – powiedział Jerzy Telak, Zarządu Głównego WOPR. – Będziemy korzystać z tych rozwiązań, rekomendując je jednocześnie organizatorom różnych wydarzeń sportowych, kulturalnych w Polsce, które wymagają takiego zabezpieczenia. Koncepcja przygotowana przez gdański MOSiR już teraz stanowi przedmiot naszych szkoleń.

Gdy piłkarskie opadły, weszli w kolejny, wakacyjny tryb pracy. Oprócz codziennego, stałego pilnowania kąpiących się, działali również profilaktycznie.

System szkoleń ratowniczych, dodatkowe zabezpieczenie akwenów niestrzeżonych oraz działania edukacyjne i informacyjne dały pozytywny efekt.

– Zdecydowanie preferujemy działać prewencyjnie – mówi instruktor WOPR, Marcin Wojciechowski. – Dzięki temu kolejny raz nie odnotowaliśmy przypadków utonięcia na kąpieliskach w Gdańsku, a z naszych wzorców będą korzystać także inni organizatorzy kąpielisk.

Statystyki
Łączna ilość interwencji ratowników: 599, w tym 513 w punkcie medycznym, 38 w wodzie, 46 na plaży, 2 interwencje do jednostek pływających. 15 razy wzywana była karetka pogotowia ratunkowego. Utonięcia: 0!

(MOSiR)

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika