Gdańskie plaże. Ratownicy mają skuter, łodzie motorowe, kajaki morskie i paralotnię | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.07.2012

Mają skuter, łodzie motorowe, kajaki morskie a nawet paralotnię

Kąpieliska są już w pełni gotowe na przyjęcie plażowiczów. Ratownicy do końca wakacji będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się w siedmiu lokalizacjach.

Od niedzieli gdańskie kąpieliska będą w pełni gotowe na przyjęcie plażowiczów. (Fot. MOSiR)

Kąpieliska czynne będą codziennie w godzinach 9.30 – 17.30. Ratowników na stanowiskach będzie można spotkać w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie. Skuter wodny, łodzie motorowe, kajaki morskie, torby medyczne to tylko najważniejszy sprzęt, jaki mają do dyspozycji.

Co istotne, będzie można ich spotkać także poza obszarami wyznaczonymi do kąpieli. Na akwenach niestrzeżonych będzie można spotkać ratowników działających w ramach akcji „Kajak Patrol”, dysponujących specjalistycznymi, ratowniczymi kajakami morskimi.

Nad bezpieczeństwem czuwać będzie również pilot-ratownik korzystający z paralotni. Dzięki temu, że patroluje plaże z wysokości, łatwiej mu dostrzec zagrożenie. Może też rzucić osobie tonącej samo nadmuchujące się koło ratunkowe oraz wezwać na kolegów na brzegu.

W sumie bezpieczeństwa nad morzem będzie strzegło ponad 110 osób (ratownicy, lekarze, ratownicy medyczni, wolontariusze). Plaże będą pilnowane również w nocy. Całodobowe patrole ratownicze będą miały do dyspozycji skuter z noszami pływającymi, łodzie motorowe i specjalistyczne kajaki morskie. Do ich zadań będzie należało zabezpieczenie akwenów niestrzeżonych. Dołączą do nich ratownicy medyczni i wolontariusze. Powstaną 2 zespoły, w których skład wejdą łódź motorowa, 2 ratowników oraz pies ratownik.

Rodzice z pociechami, którzy zechcą odpocząć na plaży z pewnością poczują się bezpieczniej wiedząc, że w przypadku zagubienia się malca, będą mogli liczyć na szybką pomoc. U ratowników można uzyskać specjalną opaskę identyfikacyjną, którą po opatrzeniu numerem kontaktowym do opiekuna lub ratownika, zakłada się dziecku na rękę. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych i szybsze odnalezienie ich opiekunów. Opaski są nieprzemakalne, jednorazowego użytku. Dziecko ma możliwość wyboru koloru opaski. Nie będzie również w stanie samodzielnie jej zdjąć.

Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych, by plaże były dla nich jeszcze łatwiej dostępne. Oprócz kładek ułatwiających dojazd aż do wody, na kąpielisku Gdańsk-Stogi do dyspozycji osób mających problem z poruszaniem się czeka wózek-amfibia. Daje on możliwość korzystania z kąpieli morskiej w sposób bezpieczny pod okiem ratownika. Plaże z ułatwieniami dla niepełnosprawnych są oznakowane odpowiednimi tablicami.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika