Odnowiony pomnik na 387. rocznicę Bitwy pod Oliwą | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.11.2014

Odnowiony pomnik na 387. rocznicę Bitwy pod Oliwą

Oczyszczenie powierzchni obelisku z brudu, kurzu, zabrudzeń ziemią, dezynfekcja całej jego powierzchni, usunięcie starych spoin, oczyszczenie powierzchni gorącą parą, rekonstrukcja spoin. Dziś w końcową fazę wkracza pierwszy etap remontu ponad 120-to letniego pomnika upamiętniającego polskie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji w Bitwie morskiej pod Oliwą 28.1.1627 roku. To obelisk, który znajduje się w Oliwie, na wzgórzu Pachołek.

Pomnik_Luiza1

Dziś montowana jest granitowa tablica z odtworzonym oryginalnym napisem:

twórca polskiej floty wojennej, która odniosła wielkie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji w bitwie pod Oliwą 28-XI-1627”.

Montażem tym kończymy pierwszy etap trwającego cztery tygodnie remontu – wyjaśnia Małgorzata Kolesińska, nadzorująca z ramienia Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, prace remontowe. Do wykonania pozostała już tylko druga część prac, czyli naprawa poszczerbionego herbu na obelisku oraz wykonanie tablicy informacyjnej, która stanie w pobliżu pomnika i przybliży jego dawną i obecną historię. Zleciliśmy już projekt takiej tablicy, prace zostaną wykonane na wiosnę – dodaje Kolesińska.

Pomnik_Luiza2

pomnika był możliwy dzięki współpracy ZDiZ z Radą Osiedla Oliwa. W 202 roku przygotowaliśmy program prac konserwatorskich obelisku. Potem powstał kosztorys prac. A dzięki staraniom Rady – znalazł się sponsor, który wyłożył pieniądze na remont konserwatorski i odtworzenie tablicy głównej – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. Prace pochłonęły 30 tysięcy złotych, całość wyłożyła INPRO S.A., której za tym pośrednictwem dziękujemy. Dziękujemy tez Radzie Osiedla, za tak aktywne włączenie się w sponsora tego przedsięwzięcia – dodaje.

28 listopada mija 387. rocznica Bitwy pod Oliwą.

Pomnik_Luiza3

Pomnik_Luiza4

Historia pomnika:

Konstrukcja obiektu powstała w 1889 roku jako monument poświęcony żonie Fryderyka III – Luise Auguste Wilhelminie Amalie von Meklemburg-Strelitz. Na szczycie znajdowała się pełnoprzestrzenna rzeźba Orła Pruskiego, na bocznych ścianach – były tablice z wyrazami czci dla królowej Luizy.

W 1945 roku usunięto ze szczytu wieńczącą monument rzeźbę orła, a ze ścian bocznych zdjęto tablice upamiętniające postać królowej Luizy.

W 1975 roku przearanżowano pomnik: zachowano 9-wieczną konstrukcję (obelisk na trzystopniowym cokole), a na bokach obelisku umieszczono tablicę upamiętniającą polskie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji, tablicę z królewskim herbem Zygmunta II Wazy, na szczycie zaś ustawiono rzeźbę przedstawiającą głowę Zygmunta III Wazy oraz wykonano podstawą cokołu z kamiennych płyt oraz płyt chodnikowych objętych granitowym krawężnikiem.

W latach 90, pomnik został zdewastowany, zniszczono lub ukradziono rzeźbę głowy Zygmunta III Wazy, a w 1997 roku zniszczono tablicę z napisem. Po lutym 2006 roku uszkodzono tablicę z herbem królewskim.

źródło: ZDiZ

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika