Pogotowie przeciwpowodziowe na Pomorzu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.05.2014

Pogotowie przeciwpowodziowe na Pomorzu

Od godz. 12 w piątek 23 maja w nadwiślańskich gminach i powiatach woj. pomorskiego oraz w mieście Gdańsk obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe – ogłosił Ryszard Stachurski. Powodem takiej decyzji jest przemieszczanie się fali wezbraniowej na Wiśle w granicach województwa pomorskiego oraz związane z tym przekraczanie stanów ostrzegawczych na rzece i zbliżanie się do stanów alarmowych.

Pogotowie przeciwpowodziowe na Pomorzu

Według raportów służb IMGW w piątek rano poziom Wisły w Tczewie przekroczył stan ostrzegawczy, który wynosi 700 cm. W niedzielę o godz. stan wody może wynosić 810 cm. Przypominamy, że stan ostrzegawczy wynosi w tym miejscu 700, a alarmowy 820 cm. Dla przypomnienia: podczas powodzi w 2010 r. w Tczewie zanotowano 1041 cm.

Stan wody w ciągu ostatniej doby podniósł się również na odcinku Wisły bliżej ujścia. W piątek o godz. 8 rano wodowskaz Gdańska Głowa wskazywał 722 cm (wzrost w ciągu doby + 95 cm, stan ostrzegawczy dla tego miejsca wynosi 730 cm). W ujściu Wisły stan wody wynosi 515 cm (wzrost w ciągu doby + 8 cm, stan ostrzegawczy 600 cm).

W związku z takim prognozami ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta Gdańska oraz następujących powiatów (i gmin leżących w ich obszarze): gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, tczewskiego i sztumskiego.

samorządowe są zobowiązane do poinformowania mieszkańców o występującym zagrożeniu, wprowadzenia całodobowych dyżurów, zabezpieczenia pełnej dyspozycyjności magazynów przeciwpowodziowych oraz odpowiednich jednostek i osób. Całość działań w ramach pogotowia przeciwpowodziowego koordynuje Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW w Gdańsku.

Z raportów, które dotarły do Wojewody wcześniej wynika, że tereny nadwiślańskie są przygotowane na zagrożenie powodzią. Nie stwierdzono osłabień i zaniżeń korony wałów. Stan techniczny obiektów przeciwpowodziowych jest dobry i gwarantuje ich prawidłową pracę. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco monitorowane przez strażników wałowych. Nadzór nad prawidłową obsługą oraz stanem technicznym stacji pomp jest sprawowany przez pracowników Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Prognoza pogody na najbliższą dobę przewiduje małe zachmurzenie, wysokie temperatury (do 29 st. C) oraz przelotne deszcze i burze. Nie powinny one mieć wpływu na sytuację na Wiśle. Poziom wody w rejonie Zatoki Gdańskiej będzie się utrzymywał w pobliżu wartości średnich i nie spowoduje utrudnień w odpływie wody z Wisły.

Roman Nowak, Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika