Odsłonięcie pomnika Papieża Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana na Przymorzu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.07.2012

Pomnik Papieża Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana na Przymorzu

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Prezes Stowarzyszenia „Godność” na gdańskim Przymorzu uroczyście odsłonią dziś Pomnika Papieża Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana.

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi w Parku Prezydenta Ronalda Reagana na Przymorzu. (Fot. Panek)

Uroczystość odbędzie się dziś (w sobotę) o godz. 16:00 w Parku Prezydenta Ronalda Reagana na Przymorzu.

Papież Jan Paweł II i Prezydent Ronald Reagan spotkali się po raz pierwszy w 1982 roku w Watykanie. Od tego momentu konsekwentnie domagali się zaprzestania represji wobec opozycji i prawa Polski do niepodległego bytu.

W czerwcu 1987 roku miała miejsce pamiętna wizyta Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Kilka miesięcy później, we wrześniu tego samego roku dochodzi do kolejnego spotkania Jana Pawła II i Ronalda Reagana, tym razem w Miami na Florydzie.

Trzy lata po tym spotkaniu, we wrześniu 1990 roku Ronald Reagan składa kwiaty pod w Gdańsku.

Dzięki słowom poparcia i otuchy wypowiedzianym podczas wizyt Papieża Jana Pawła II oraz działaniom Prezydenta Ronalda Reagana w latach 1982-88, Polacy umocnili się w przekonaniu o słuszności swojej walki o i demokrację.

Pomnik

Odsłaniany w 25 rocznicę spotkania Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Miami pomnik, powstał na podstawie zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarda z Associated Press.

Inicjatywę jego powstania zawdzięczamy Stowarzyszeniu „Godność” z Gdańska, które zrzesza byłych działaczy NSZZ „Solidarność” i więźniów politycznych z lat 1980-89.

Pomnik ma przypominać mieszkańcom Gdańska i wszystkim odwiedzającym nasze miasto turystom o roli, jaką Papież Jan Paweł II i Prezydent Ronald Reagan odegrali w historii Polski, a także być świadectwem przyjaźni dwóch wybitnych osobowości.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika